מיליארדי שקלים, מאות ג'ובים: הזירה היחידה שבה ליברמן חובר לחרדים

במו"מ בנוגע לחלוקת הג'ובים והכסף הגדול שעליהן חולשים המוסדות הציוניים, אין מקום לאידיאולוגיות המוכרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביגדור ליברמן ואריה דרעי

קרוב ל-5 מיליארד שקל בשנה – אלה הן ההכנסות המצטברות של קק"ל, הסוכנות היהודית וקרן היסוד – שלושת המוסדות הציוניים העשירים ביותר. מדובר על ארגונים עשירים שהתשתית לקיומם הונחה במאה הקודמת, עוד בטרם קמה מדינת ישראל, וההצדקה להקמתם היתה הצורך בקיום מוסדות שיאפשרו את פעילות התנועה הציונית ואת הקמת המדינה.

הכוונות היפות האלה אינן מסבירות את הצורך בקיומם במאה ה-21. בפועל, כיום מדובר על ארגונים עשירים ובזבזניים המעסיקים אלפי עובדים, מוציאים מאות מליוני שקלים על הוצאות "הנהלה וכלליות" וממומנים מתרומות, ומתקציבים של ממשלת ישראל הנובעים מהמסים שמשלמים כולנו.

אין שום הצדקה לקיום המנגנונים המנופחים האלה - בעולם שבו לעם ישראל כבר יש מדינה שרירה וקיימת משל עצמו. אבל הכסף הגדול המסתובב בהם הביא לכך שהמערכת הפוליטית שקועה בימים האחרונים במאבק השליטה בהם - שיוכרע ביום שלישי בהצבעה בקונגרס הציוני, ונכון למועד זה צפוי להיות מוכרע לטובת גוש הימין. 

חברי מפלגת הליכודצילום: מוטי מילרוד

ההסכם הקואליציוני הבא - כבר נתפר

"ארץ קודש" הוא ארגון יהודי-אמריקאי ימני המאמין כי ערכי התורה הישנים חייבים לשחק תפקיד מרכזי בחיים במדינת ישראל המודרנית. הקמפיין שלו למצביעים היהודים, לתמוך בו בבחירות לקונגרס, נשען על האזהרה כי יש למנוע מערכי התנועות הליברליות להשפיע על אווירת התורה בארץ ישראל. מדובר על ארגון צעיר שהחל לשחק תפקיד בפוליטיקה של יהדות העולם רק החל בבחירות שנערכו לקונגרס במארס.

למרות זאת, החל מהיום (א') הוא צפוי להיות חלק מקואליציה שתשלוט במוסדות הציוניים הגדולים – הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית, קק"ל וקרן היסוד, כשמסתמן כי הוא יחבור לקואליציה הנתמכת על ידי הליכוד, המפלגות החרדיות, ימינה – וגם ישראל ביתנו. כן, זו אינה טעות. באופן מפתיע קיימת זירה אחת שבה אביגדור ליברמן מסוגל לשתף פעולה עם הליכוד ואפילו עם המפלגות החרדיות.

בכירים הבוחשים בזירה זו הסבירו את שיתוף הפעולה הזה בכך שמבין יותר מ-30 צירים ששולחת ישראל ביתנו לקונגרס - כ-20 הם נציגים של קהילות רוסיות שהם חרדים אורתודוקסים בעצמם. התוצאה היא שההסכם הקואליציוני שבמסגרתו הימין, החרדים וליברמן יחלקו ביניהם את השלל - כבר נתפר.

מלבד חריג זה, הההתרחשויות מאחורי ההסכם שעליו יצביע הקונגרס הציוני מהוות שיקוף כמעט מלא של הזירה הפוליטית בתוך ישראל. הדבר מתבטא בנאיביות שבה כחול לבן ומפלגת העבודה ניסו לגבש בשבועות האחרונים קואליציה רחבה שתכלול את כלל המפלגות הישראליות שציריהן נשלחים לקונגרס. כפי שהקרע בין כחול לבן ויש עתיד לא איפשר לשתיים לשתף פעולה - ונכון לעכשיו הביא לכך שכל אחת מהן תומכת בנציגים אחרים. התוצאה, אלא אם גוש המרכז-שמאל ישנה את דעתו ברגע האחרון – היא שמפלגות המרכז שמאל יישארו בלי דבר.

היו"ר המכהן, יעקב חגואלצילום: Stefani Reynolds

התקווה של כחול לבן לגבש קואליציה נבעה מהעימות שהתרחש בחודשים האחרונים בתוך הליכוד על תפקיד יו"ר הליכוד העולמי - בין יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר, לבין יו"ר הליכוד העולמי, יעקב חגואל. העימות הסתיים בכך שאף שחגואל ניצח בבחירות שנערכו לתפקיד – הוא פינה אותו בסופו של יום לזוהר, שהתעקש לקבלו וזכה לגיבוי מראש הממשלה. עבור זוהר מדובר על ניצחון משמעותי שיאפשר לו להשפיע בשנים הקרובות על מאות מינויים ותקציבים – כוח שאותו הוא יוכל למנף לעוצמה בתוך הליכוד.

מי מקבל מה?

בהסכם הקואליציוני שהגיע לידי TheMarker יש נקודות אור - כמו ההתחייבות שלפיה "הצדדים מסכימים בזאת כי יפעלו לשינוי תקנון בקק"ל שיקבע כי כל פעולה תקציבית העולה על סך חצי מיליון שקל יעבור דרך ועדת הכספים בטרם יובא לדירקטוריון", ועשוי להוסיף לניהול התקין של הארגון.

עם זאת, עיקר ההסכם - שלושה עמודים ליתר דיוק - עוסק בחלוקת ג'ובים. הזוכה הגדול כאן הוא הליכוד, שמקבל 11 תפקידים בכירים ובראשם יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית - שיאויש על ידי חגואל, ואת תפקיד יו"ר קק"ל למשך שלוש השנים האחרונות של הקדנציה - שאותו צפוי לקבל חבר הכנסת חיים כץ.

תנועת המזרחי העולמי תקבל את תפקיד יו"ר קק"ל למשך השנתיים ראשונות של הקדנציה, שאותו צפוי לאייש אברהם דובדבני. ישראל ביתנו תקבל את תפקיד יו"ר הימנותא – חברה עם תקציב השקעות של קרוב ל-100 מיליון שקל בשנה, המופנה בחלקו להשקעה בשטחי יהודה ושומרון. ההסכם הקואליציוני מוודא כי לחברת הימנותא תהיה עצמאות ניהולית ומקצועית.

ש"ס תקבל לפי ההסכם את תפקיד יו"ר עמית קק"ל ללא שכר. אין מה לדאוג לש"ס בגלל היעדר השכר בתפקיד זה. אחד מסעיפי ההסכם מבהיר כי היו"ר העמית יהיה זכאי להעסיק צוות בהיקף זהה לזה שהיה נהוג בלשכות יו"ר עמית קק"ל בקדנציות קודמות לקדנציה האחרונה – הצוות הזה לא יעבוד בהתנדבות.

דרישת המפלגות החרדיות הביאה לכך שההסכם גם כולל יחידה למניעת נשירת נוער במסגרת חטיבת החינוך בקק"ל, יחידה שתתוקצב לצורך עבודה שוטפת הכוללת תקנים ורכזים, וכי מרכזי החינוך של קק"ל ישתפו פעולה באופן מלא עם עבודת היחידה לשם מימוש מטרותיה. הדבר אינו מוגדר בהסכם - אבל מדובר על יחידה ייעודית לנוער חרדי הנושר ממוסדות הלמוד של התנועה.

מיקי זוהר במליאה, ב-2019צילום: אמיל סלמן

הנוכחות של "ארץ קודש" בקואליציה מביאה לכך שבהסכם מופיע סעיף, שלפיו תקציב המחלקה לשירותים רוחניים לקהילות האולטרה אורתודוקסיות ולחיזוק המורשת והמחלקה לתפוצות וקידום מורשת הדת, ספרד והמזרח - לא יפחת מהתקציב ומהיקף התקנים השנתיים של המחלקה לקשר עם תפוצות כפי שתוקצב ב-2019. במקביל, ישראל ביתנו דאגה לכך שבהסכם יוכרז כי התקציב הקיים ביחידה לגיוס משאבים בקהילות דוברות השפה הרוסית וקהילות אירו-אסיה לא יפחת ממה שהיה עד היום.

קק"ל, ההגוף העשיר ביותר בין המוסדות הציוניים, החולש על 13% ממוסדות המדינה, כבר מוציא כיום 85 מיליון שקל בשנה על גיוס תרומות – וזאת בזמן שהכנסותיו מגיוס תרומות הוא 92 מיליון שקל בשנה. למרות זאת, מוסכמת על הצדדים בהסכם הקואליציוני על הקמתה של יחידה להכשרת ושיגור שליחים ציוניים לקהילות בתפוצות בקק"ל.

שליטה מלאה של הימין והחרדים

בהסכם הקואליציוני מופיע גם סעיף שלפיו "הצדדים מתחייבים לפעול לקידום סעיף בתקציב המדינה לסיוע קבוע של ממשלת ישראל לתקציבה השוטף של הצ"ע בסך 100 מיליון שקל". זהו מהלך שנועד לקבע ולמסד את תפקוד ההסתדרות הציונית, אבל משקף תהליך רחב יותר שמייצר ההסכם.

הקדנציה של ממשלת הימין, שסיימה את כהונתה לפני יותר משנה וחצי, התאפיינה בהתכתשות בלתי פוסקת בין משרד האוצר – שאותה הוביל מנכ"ל המשרד דאז שי באב"ד בגיבוי שר האוצר משה כחלון – לבין קק"ל, בנוגע לסכומים שתעביר החברה למשרד האוצר. הנכונות של הליכוד להשתתף במאבק הזה נשענה גם על העובדה שקק"ל – כשארית של חלוקת מוקדי כוח היסטורית בפוליטיקה הישראלית - נותרה בשליטת מפלגת העבודה. ההצבעה שתיערך מחר תשנה זאת.

לראשונה מאז קום המדינה, המוסדות הציוניים יישלטו באופן מוחלט בעקבותיה על ידי מפלגות הימין והחרדים. התוצאה תהיה זרימה מוגברת של כספים מצד מוסדות אלו לחינוך חרדי או להתיישבות בשטחי יהודה ושומרון. יותר מכך – ככל שתתקיים זהות בין המפלגות המחזיקות בשלטון לבין הגורמים הפוליטיים השולטים במוסדות הציוניים - יפחית הדבר את נכונות המדינה להתעמת עם מוסדות אלו והחוליים הכרוכים בעצם פעילותם – ויפחית את הסיכוי שמדינת ישראל תתמודד עם חוסר היעילות שבקיומם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker