"ואז השתררה בקבינט שתיקה מביכה": כך מקבלים השרים החלטות בקורונה

לא פחות משעה ורבע מישיבת קבינט הקורונה הוקדשו לדיון על עצם הדיון ■ השרים עסקו בנעליים ובטייק אוויי, ואת ההחלטה בנוגע לערים האדומות והסגר שיוטל עליהן הם בחרו לגלגל לוועדה מיוחדת

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישיבת ממשלה, במאי
ישיבת ממשלה, במאיצילום: אוהד צויגנברג

הגיע הזמן לדבר על הדרך שבה ממשלת ישראל בכלל וקבינט הקורונה בפרט מנהלים את לוח הזמנים שלהם - ועל תהליכי קבלת ההחלטות בהם. ישיבת קבינט הקורונה שנערכה אתמול (ה') בנוגע לדרך שבה יוסר הסגר היתה דוגמה קלאסית לכך: ישיבה שהגיעה אחרי ישיבה קודמת שנערכה יומיים קודם לכן - ובה לא הוחלט דבר. ההתנהלות הזאת משקפת לא רק את חוסר היעילות של הממשלה הנוכחית - אלא גם את חוסר הענייניות של הדיונים.

שעה ורבע לדיון על עצם הדיון

לא פחות משעה ו-15 דקות מהישיבה שנערכה אתמול הוקדשו לדיון על עצם הדיון. זאת, מתוך ישיבה שנמשכה בסך הכל כשש שעות - משך זמן שמבחינת מרבית הנוכחים היה בבחינת "לצאת בזול", בהתחשב בהיסטוריית הישיבות הבלתי-נגמרות שמוביל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בחצי השנה האחרונה. שש שעות שאפילו הסתיימו בהחלטה.

אלא שחשוב לעצור לרגע ולדבר גם על שש השעות האלה. שעה ורבע ראשונה של הדיון עסקה בסוגיה כיצד הוא ינוהל: האם יצביעו קודם על הסוגיות המוסכמות על כולם בנוגע לצעד הראשון ליציאה מהסגר, ורק אחר כך ידונו במתווה ובאסטרטגיה של ההמשך שלו - או להיפך: ינהלו דיון על כלל הדברים, ורק אז יצביעו על הצעד הראשון.

פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו
פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזוצילום: מוטי מילרוד

הסיבה להתלבטות היתה העובדה שכל הנוכחים הסכימו על כך שגני ילדים ומוסדות חינוך לגיל הרך, לצד חנויות ועסקים שאינם מקבלים קהל, אמורים להיפתח - ועל כך שיש לאפשר למסעדות לספק מזון באיסוף עצמי (טייק אוויי). כך שחלק מהנוכחים דגלו בכך שמוטב להתחיל מהצבעה על נושאים אלה מיד ולהוריד אותם מהשולחן. הדבר לא קרה.

אחרי שעה ורבע של דיון בדרך שבה ייערך הדיון, הוחלט שההצבעה תישמר לסוף. לגבי המתווה הכולל ואסטרטגיית יציאת המשק מהסגר בטווח הארוך של שלושה חודשים קדימה - הוחלט כמובן שלא להחליט עדיין.

לכל שר יש מה לומר על שרוכי נעליים

חברי קבינט הקורונה מצאו אתמול זמן לרדת לדיון ברמת ה"מיקרו-טקטיקה" בסוגיות כמו אם חנויות נעליים ייפתחו או לא, ואם כאשר הציבור יגיע למסעדות כדי לקחת את המזון בטייק אוויי הוא יאסוף את המזון מתוך או מפתח המסעדה. קבינט הקורונה הוא לא הזירה שאמורה לרדת לרזולוציות האלה. זהו תפקידו של משרד הבריאות לקבל את ההחלטה לאחר שמתווה הטייק אוויי מאושר. אין צורך גם שכל שר יביע את דעתו בנוגע לסוגיה הספציפית של חנויות נעליים.

גפני ודרעי מסתודדים
גפני ודרעי. חוק המרכולים הביא אותם לשיא כישרונותיהםצילום: אמיל סלמן

בזמן שהשרים עסקו בנעליים ובטייק אוויי, הם לא מצאו לנכון להכריע בנוגע לסוגיה הקריטית והנפיצה הנוגעת לגורל הערים האדומות הסובלות מתחלואה גבוהה. ההחלטה בנוגע להקלות של יום ראשון התקבלה רק עבור הערים שאינן אדומות. את ההחלטה בנוגע לרשימת הערים האדומות וטיב הסגר שיוטל עליהן, השרים בחרו להעביר לוועדה מיוחדת שהתכנסה היום. גם את תפוח האדמה הלוהט שעוסק בפתיחת הישיבות הם הותירו למשא ומתן בין החרדים לבין ראש מטה הקורונה בחברה החרדית, רוני נומה.

מה הקשר בין חתונות לגיל הרך?

בשלב כלשהו בדיון, העלה שר הפנים, אריה דרעי (ש"ס), את הרעיון שלפיו יותר לאפשר קיום חתונות עם עד 200 משתתפים. מי שנכח בדיון הגדיר את האווירה לאחר אמירה זו בתור "שתיקה מביכה" שהשתררה בקרב השרים. בסופו של דבר, היה זה שר העבודה והרווחה, איציק שמולי (העבודה) שתהה: "ראית פעם חתונה בקפסולות? זה לא יקרה. זה היה חלק רציני ממקור ההתפרצות בגל הראשון". דרעי בתגובה ניסה להסביר לשמולי: "אתה כנראה לא מבין את המשמעות של חתונה, קידושין של יהדות". שמולי לא נשאר חייב: "אל תזלזל ביהדות שלי, ואני לא אזלזל בזו שלך. אני יהודי לא פחות".

ראש מטה הקורונה בחברה הערבית, איימן סייף, ניסה להסביר כי התרת חתונות תהווה עבור המגזר שלו איתות להתרת הרסן שתניב חתונות המוניות. בסופו של דבר, דרעי עזב את הדיון לפני סיומו לאות מחאה. בלי קשר לכך, הבוקר התפרסם ראיון שבו דרש יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) את פיטוריו של פרויקטור הקורונה, רוני גמזו.

גם אחרי סגר שני, מנהיגי הציבור החרדי ממשיכים להוביל את הגישה שלפיה העקרונות האפידמיולוגיים התקפים לכלל הציבור אינם תקפים לגביהם. הדבר בולט כאשר הם מתנגדים להתמודד באופן דיפרנציאלי עם המגפה, תומכים בפתיחת ישיבות בזמן שהתיכונים והמוסדות האקדמיים סגורים, ולא מביעים התנגדות נחרצת לקיום אירועים, בעוד עולם התרבות מושבת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום