שוב נתפסנו עם המכנסיים למטה - דווקא ביום כיפור

הערבוב בין מצבו הפוליטי ומצבו האישי של ראש הממשלה עם הצרכים הלאומיים של אזרחי ישראל - שוב נחשף במלוא עוזו

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: תומר אפלבאום

קרוב ל-20 מיליארד שקל – זהו תג המחיר שהעניק משרד האוצר לתוכנית של שבועיים של סגר ועוד שבועיים של ריסון מהודק. לאחר שהממשלה קיבלה בערב החג החלטה על סגר חלקי בלבד, אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר בירך על כך. להערכתו, הפגיעה בתוצר תסתכם ב-6.5 מיליארד שקל בלבד.

לדיוני קבינט הקורונה היום (ד') בנוגע להחמרה נוספת של הסגר, כבר הגיעו נציגי האוצר עם הערכה שלפיה העלות המשקית של התוכנית להחמרת הסגר לשלושה שבועות - כפי שהציע ראש הממשלה, בנימין נתניהו - תסתכם ב-35 מיליארד שקל.

נכון למועד כתיבת שורות אלה, ישיבת הקבינט לא הסתיימה ולא ידוע עדיין אם פעילות המגזר הפרטי תצומצם רק ב-50%, כפי שהציע פרויקטור הקורונה רוני גמזו, או שהסגר יהיה נרחב יותר כפי שלוחצים ראש הממשלה ושר הבריאות. לא ידוע גם אם בתי הכנסת ייסגרו וייאסר על התקהלויות חג ועל פעילות שווקים למכירת ארבעת המינים – כפי שהציע גמזו - או שבהתאם לדרישת שר הפנים, אריה דרעי, פעילויות אלה יותרו.

סקירה של השתלשלות העניינים בדרך להחלטה על הסגר מעידה כי גם אחרי חצי שנה של התמודדות עם המגפה, הבהילות והפניקה שאופפים את ממשלת ישראל מזכירים את הדרך בה התמודדה ממשלה ישראלית אחרת לפני יובל שנים עם צופרי אזעקה שהחלו לפעול במפתיע ביום הכיפורים.

סגר בטבריה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
סגר בטבריה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: גיל אליהו

מתעסקים בעיקר בהפגנות

הערבוב בין מצבו הפוליטי ומצבו האישי של נתניהו, עם הצרכים הלאומיים של אזרחי ישראל נחשף שוב במלוא עוזו. אין בישראל אפידמיולוגים שמעריכים כי בתסריט שבו תקבל ממשלת ישראל החלטה על איסור מוחלט של ההפגנות במדינת ישראל במשך חצי שנה, הדבר יביא לצניחה ברמת התחלואה ממגפת הקורונה. למרות זאת, עיקרה של ישיבת קבינט הקורונה ביום שלישי, שארכה במצטבר כשבע שעות, עסק בהפגנות אלה.

הדבר קרה אף שהעילה הרשמית לכינוס ישיבה זו היתה דיון בנוגע לצורך בהחרפת הגבלות על מקומות העבודה, שאותם ממשיכים לפקוד מיליוני אזרחי ישראל במהלך הסגר. פרויקטור הקורונה הכין מצגת בנוגע למתווה ההחמרה שהוא מציע – אבל השרים התמקדו בדיון פוליטי ארוך שעסק בהגבלות על הפגנות ותפילות. 

ישיבת הקבינט היתה אמורה להתחדש ב-12:30, אלא שמעט לפני מועד זה הודיע נתניהו כי ברצונו לכנס התייעצות שרים. המוזמנים – שר החוץ גבי אשכנזי, שר האוצר ישראל כ"ץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר הפנים אריה דרעי ופרופסור גמזו - הכינו עצמם לדיון נוסף שיתמקד בנושא ההפגנות והתפילות. אלא שהפעם נתניהו הפתיע אותם והעלה לדיון את רצונו בסגר כללי בחגים. דרעי דרש בשלב זה כי תותר התקהלות לטובת תפילות. שרי כחול לבן הבהירו כי הם לא יוכלו להסכים למצבש בו התפילות מותרות ונאסר קיום הפגנות. דרעי סירב לשמוע על כך.

הפגנה נגד נתניהו
הפגנה נגד נתניהוצילום: אוהד צויגנברג

את הניסיון לייצר משוואה בין הפגנות לתפילות בישיבות השרים לא ניתן לגבות ברמה הכמותית. שני חוקרים מ"הקבינט האזרחי" – ניר גביש, פרופסור למתמטיקה שימושית במחלקה למתמטיקה בטכניון; וגל אלון, דוקטור למדיניות חברתית שקיבל את תוארו מבית הספר לכלכלה של לונדון - ניסו להמחיש זאת באמצעות ניתוח נתונים שבו הם השוו את היקף המגעים בין האזרחים המגיעים לתפילות יום הכיפורים לבין היקף המגעים של אזרחים שמגיעים לשבוע של הפגנות.

ההשוואה שלהם העלתה שהיקף המגעים בין המתייצבים לתפילות יום הכיפורים גדול פי 100 מזה של שבוע הפגנות - ודומה בהיקפו ליום לימודים רגיל (בבתי הספר ובגנים). אין בכך הפתעה בהתחשב בכך שמספר אזרחי ישראל המגיעים לבתי כנסת ביום כיפורים רגיל עולה על 2 מיליון איש – בעוד שבחישובם של גביש ואלון מספר המפגינים המצטבר בכל הפגנה, הן ברחוב בלפור והן על הגשרים, מסתכם ב-30 אלף מפגינים.

המערכת נכנסה לסחרור

החמרת הסגר על המשק עומדת על הפרק אף שחלפו חמישה ימים בלבד מאז הוטל הסגר הקודם. פרק הזמן הזה אינו מאפשר להעריך אם הסגר הקודם השיג את מטרתו. עם זאת, העלייה במספרי הנדבקים ביום שלישי הכניסה את המערכת לסחרור. לא נותר איש שיעמוד בפרץ ויזכיר כי גם הסגר הכלכלי על המשק יעלה בחיי אדם בטווח הארוך. גם פרופ' גמזו, שלא תמך בסגר והדגיש עד לפני מספר שבועות את הצורך בשמירה על איזונים בין הצרכים הכלכליים לצרכים הבריאותיים של האזרחים, מתיישר בימים האחרונים בהתאם לדרישות הממשלה - להציג מתווה להידוק הסגר.

פרופ' רוני גמזו
פרופ' רוני גמזוצילום: מוטי מילרוד

בסופו של יום, ממשלת ישראל הוכיחה שוב כי היא אינה יודעת לנהל את משבר הקורונה בצורה סדורה. בגלל היעדר יכולת להגביל באופן פרטני את קיום התפילות בחגים, והרצון הפוליטי של ראש הממשלה להגביל את ההפגנות נגדו – המשק מוכנס פעם נוספת לסגר כללי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker