הלקח נלמד: ההחלטה על הסגר הועברה משאשא ביטון - לוועדה של יהדות התורה

השרים מירב כהן ואסף זמיר התנגדו להחלטת הממשלה, לאחר שהסתייגויותיהם בנוגע למתווה התפילות והפגיעה הכלכלית בתיירות ובמסעדות לא זכו להתייחסות

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאשא ביטון בוועדת הקורונה
שאשא ביטון בוועדת הקורונהצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

"מנהלי בתי החולים אומרים כי אסור שיהיה סגר; שסגר זו מכה אנושה לבריאות הציבור. היה מי שאמר כי שום שיקול בריאותי לא עומד מאחורי ההחלטה על הסגר". הדברים החריפים האלה נאמרו על ידי יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ יפעת שאשא ביטון, במהלך הדיון שניהלה ביום שני האחרון בנוגע לסגר שהממשלה צפויה להטיל על המדינה בתקופת החגים. ואולם מעבר להטלת ביקורת בדיון פומבי - לא היתה להם משמעות מעשית.

בניגוד למצב שבו היתה לפני חודשיים – אז הצליחה שאשא ביטון למנוע סגירה של בריכות וחדרי כושר באמצעות גיוס רוב בוועדה שהצביעה נגד המהלך - לסגר הנוכחי היא מגיעה חסרת שיניים. הלקח בקואליציה מהאירוע נלמד. חוק הקורונה הגדול שעבר בכנסת בסוף יולי נועד בין היתר לאפשר לממשלה לעקוף את ועדת הקורונה, ולאשר את החקיקה הנוגעת להתמודדות עם המגפה בוועדות כנסת אחרות.

בהתאם לכך, ההחלטה על הסגר תאושר בדיון שייערך היום (חמישי) בוועדת חוק, חוקה ומשפט, בראשות ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה. בעולם שבו כל מפלגה נלחמת על האינטרסים של המגזר הספציפי שהיא מייצגת בחברה הישראלית - יכולה להיות לכך משמעות רבה.

כדי להבין זאת די להביט בנימוקים של שני השרים היחידים שהיו נגד הסגר בהצבעת הממשלה שנערכה הלילה. שר התיירות, אסף זמיר, התנגד למהלך לאחר שסדרה של דרישות שהציב בנוגע לסגר לא התקבלה. זמיר דרש להחריג את פעילות הצימרים והתיירות הכפרית, ולבטל את הגבלת המרחק של 500 מטר מהבית. הוא דרש להפעיל את תוכנית מגן אילת, שבמסגרתה היתה הופכת העיר ל"אי קורונה", כאשר התיירים המגיעים אליה מתבקשים לבצע בדיקת קורונה בכניסה לעיר כדי לקבל אישור לנפוש בה. זמיר דרש גם להמשיך להפעיל את בתי המלון בערים ירוקות תחת הגבלות תו סגול מחמיר; ולהפעיל מסעדות בערים ירוקות, תוך מתן אפשרות לסועדים בהן לשבת אך ורק באוויר הפתוח.

השרה לשוויון חברתי, מירב כהן, הצביעה נגד ההחלטה על הסגר בגלל התנגדותה למתווה התפילות שהוא מאפשר. לטענת כהן, במצב שבו המומחים הרפואיים ממליצים להימנע מהתקהלות במקומות סגורים - וכלל האתרים במשק שבהם נערכת התקהלות כזו יהיו סגורים - אין סיבה לאפשר למתפללים להתקהל בבתי הכנסת. כהן ניסתה לשכנע במהלך הישיבה כי המהלך צפוי למנוע את הירידה בתחלואה, ולגרור מצב שבו כלל האוכלוסייה מאשימה את החרדים בחוסר היכולת לעצור את המגפה.

למרות התנגדויות אלה ההצעה עברה. קשה לראות את ח"כ יעקב אשר הופך את החלטות הממשלה היום - בהתאם לאינטרסים הכלכליים של המגזר החילוני - כפי ששאשא ביטון היתה עשויה לעשות. הדרישה של המפלגות החרדיות לשליטה בוועדות הכנסת המשמעותיות מוכיחה עצמה בימים אלו של סגר כלכלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker