מי באמת מרוויח מההסכם בין איחוד האמירויות וישראל?

ספק אם נתניהו היה בוחר בעת הזו במשוואה של שלום עם מדינה קטנה במפרץ הפרסי תמורת ויתור על סיפוח שטחים, שבהם מתגוררים מאות אלפי מתומכיו ■ מי שבאמת מרוויח מההסכם הוא דונלד טראמפ, שרוצה להמשיך לשבת בבית הלבן

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: Brendan McDermid/רויטרס

הנטייה הראשונית למשמע ההכרזה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, על ההסכם ההיסטורי עם איחוד האמירויות הערביות היא להכריז "הנה, הקוסם עשה זאת שוב". בדיוק בזמן שהכסא שלו מתנדנד, נתניהו עשה זאת שוב - שלף קלף מפתיע מהשרוול שאיש מיריביו במערכת הפוליטית לא ציפה לו – ואיש מהם אינו יודע בדיוק כיצד עליו להגיב אליו.

מה יעשו לדוגמה המפגינים ליד בית משפחת נתניהו ברחוב בלפור בסוף השבוע הקרוב? ספק אם הם יפנו את המתחם. שחיתות נשארת שחיתות גם כשהאדם שנחשד בה עושה שלום, אבל קשה יותר לגייס רוח גבית כדי להפגין מול ביתו של מנהיג שהופך את עצמו לערב אחד למהטמה גנדי ומושיט ידו לשלום לכלל העולם הערבי. יאיר לפיד, בני גנץ, נפתלי בנט – לאיש לא נותרה ברירה הערב אלא לפרגן לנתניהו על המהלך.

עם זאת, את מקור ההסכם אין מה לחפש אצל נתניהו. ספק אם ראש הממשלה היה בוחר בעת הזו במשוואה של שלום עם מדינה קטנה במפרץ הפרסי תמורת ויתור על סיפוח שטחים שבהם מתגוררים מאות אלפי מתומכיו. הוא אינו יכול לדעת מה יהיו התוצאות האלקטורליות של המהלך. ספק אם אותו זן של ישראלים המצביעים בבחירות על בסיס רצונם בשלום עם שכנינו – ירוץ עכשיו בזרועות פתוחות לנתניהו. לימין, לעומת זאת, יהיה קלף ברור לנופף בו נגד ראש הממשלה.

את המניע למהלך ניתן למצוא בבחירות המחכות לדונלד טראמפ בנובמבר – ורצונו להציג בהן מהלכים חיוביים שהוא ביצע, ככל שמדובר ביחסי החוץ של ארה"ב. את הבסיס למהלך יש לחפש ביחסיה של ארה"ב עם איחוד האמירויות, שכן השאלה הראשונה שההסכם מעלה היא מה הרווח הכלכלי שגוזרת איחוד האמירויות מהמהלך.

אי התמרים בדובאי
אי התמרים בדובאיצילום: AP

חשוב להציץ בהקשר זה בטבלאות הנתונים בעמוד הבית של שגרירות איחוד האמירויות בארה"ב, המתארות את יחסי הסחר של ארה"ב עם כלל מדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה – אזור גיאוגרפי המוגדר בראשי התיבות MENA.

המדינה האחת המובילה את האזור הגיאוגרפי המדובר, ככל שמדובר בהיקף היצוא של ארה"ב, היא איחוד האמירויות - אליה ארה"ב מייצאת סחורות בהיקף של כ-20 מיליארד דולר בשנה. המדינה הבאה בתור אחריה היא ישראל, אחריהן נמצאות ערב הסעודית, מצרים וטורקיה. היצוא של ארה"ב לאיחוד האמירויות צמח ב-60% בעשור האחרון.

הבסיס של יחסי הסחר הזה הוא העובדה כי כוחות הביטחון של איחוד האמירויות הם אחד הלקוחות הגדולים בעולם של תעשיות הנשק האמריקאיות.  

ארה"ב מייצאת לאיחוד האמירויות מטוסים, לוויינים, כלי רכב, מוצרי אלקטרוניקה ומתכות יקרות. ההתקרבות של איחוד האמירויות לישראל ולארה"ב היא כבר בת כמה עשורים. שורשיה נטועים ברצונה של המדינה בבנות ברית מהמערב שיגנו עליה מהאיום האיראני. בסופו של יום, טראמפ הביט במזרח התיכון, ראה שתי מדינות שצבאן נשען במידה רבה על תוצרי תעשיית הנשק האמריקאיות - והבין שיש לו מנוף לחץ בלתי מוגבל לצורך הגעה להסכם ביניהן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker