כל אנשי השר: האישה שקוטלת יריבים פוליטיים וראש המטה החשוד בפלילים

זו הכוורת של ישראל כ"ץ - האם היא תביא אותו למשרה הרמה ביותר בישראל?

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר ישראל כ"ץ ואשתו רונית
השר ישראל כ"ץ ואשתו רוניתצילום: דודו בכר

למשרד האוצר מביא עמו כ"ץ חבורת יועצים שרק מעט מהם מלווים אותו שנים ארוכות. הבולט שבהם הוא עידן פרץ, שנחשב לאיש הנאמן והקרוב ביותר לכ"ץ, וצפוי להיות ראש המטה שלו במשרד האוצר וכבר נראה מגיע ללשכה. פרץ, הוותיק שבין יועצי כ"ץ, נחשב איש המשימות המיוחדות, זה שגם נמצא בקשר עם קבלני קולות ומאכערים שונים הקשורים לליכוד או מידפקים על דלתות משרדי הממשלה. מאז סוף 2017 הוא נמצא תחת עננה בהיותו חשוד בפרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון, שהחשוד הבכיר בה הוא ח"כ דוד ביטן. לפרץ מיוחסות עבירות של מרמה והפרת אמונים הקשורים בסיוע לגביית חוב מעיריית הוד השרון עבור קבלן עבודות עפר בשם בני עוזיאל, שהיה שותף סמוי, לפי החשד, של מקורבו של ביטן משה יוסף.

>>"כ"ץ יידע לסנדל את נתניהו. ביבי יחבק אותו קרוב כדי שגם הסכין של כ"ץ תהיה קרובה"

בעקבות החשדות האלה, שנמצאים כעת בבחינה בפרקליטות המדינה, עו"ד ברק נפתלי נהפך לדומיננטי יותר בלשכתו של כ"ץ. בשבועות האחרונים כבר נצפה נפתלי בלשכת שר האוצר, אך עדיין לא ברור איזה תפקיד יקבל. ב–2005–2013 הוא שימש ראש סניף הליכוד בהרצליה, ולאחר מכן, בעודו עובד במשרד עורכי דין, היתה כוונה למנותו לעוזר יו"ר עמית של קק"ל, אך המהלך לא יצא לפועל. לאחר כמה שנים שימש מזכיר חברת נ.ת.ע הממשלתית, האמונה על הקמת קו הרכבת הקלה בתל אביב, בזמן שכ"ץ היה שר התחבורה. נפתלי נאלץ לעזוב את התפקיד כאשר מנכ"ל החברה, יהודה בראון, החליט לאחד בין תפקידי המזכיר והיועץ המשפטי. כ"ץ מצא לנפתלי עבודה אחרת — ראש מטה שר המודיעין, שבו החזיק כ"ץ לצד משרד התחבורה, לאחר הבחירות ב–2015. מכיוון שמשרד זה הוא חסר תוכן, סביר להניח שכ"ץ נהנה משירותיו של נפתלי באופן כללי.

המנכ"לית החדשה שהביא כ"ץ למשרד האוצר היא דמות מוכרת הרבה יותר בקרב הציבור — קרן טרנר אייל, שהיתה מנכ"לית משרד התחבורה תחת כ"ץ. לפני כן היא שימשה סגנית ראש אגף התקציבים.

בעוד המינוי של טרנר אייל היה צפוי, מינוי מפתיע הוא זה של יותם בן יצחק לתפקיד יועץ התקשורת של כ"ץ. עד לאחרונה כיהן בן יצחק כנציג דובר צה"ל בפיקוד מרכז. בעבר הוא היה קצין בגולני ועבר לשרת בדובר צה"ל ביחידת המתעדים (לוחמים שנושאים מצלמות בשדה הקרב). במבצע צוק איתן ב–2014 קודם למפקד היחידה, ולאחר כמה שנים נבחר לנציג דובר צה"ל בפיקוד העורף, עד שעבר לפיקוד מרכז. בן יצחק החליף בתפקיד את רון לאביוד, לשעבר כתבת גלי צה"ל, שאביה חבר בליכוד.

מי שהמליץ על בן יצחק לתפקיד הוא נאור יחיא, הדובר הפוליטי של נתניהו, ששירת עם בן יצחק בדובר צה"ל. יחיא, ששימש בעבר דובר של השר יואב גלנט במשרד השיכון, הובא בעצמו למערכת הפוליטית על ידי יונתן אוריך, יועץ התקשורת של נתניהו, בוגר דובר צה"ל אף הוא (כמו גם יאיר נתניהו). בן יצחק, באופן תמוה, סירב השבוע להשיב לשאלה הנוגעת להרכב החדש בלשכה של כ"ץ. לדברי גורם שהכיר אותו בצבא, המינוי מפתיע משום שלבן יצחק, שלדבריו הוא אדם ברמה אישית גבוהה, אין באמת ניסיון רב בייעוץ תקשורתי — שכן ברוב שנותיו בצה"ל לא עבד באופן שוטף עם עיתונאים.

לכ"ץ יש כוורת גדולה של אנשים גם מחוץ ללשכה. במשך השנים הוא נהג להתייעץ עם יועצי תקשורת חיצוניים באופן לא פורמלי. כך לדוגמה, כשכ"ץ כיהן כשר התחבורה, הוא נהג לשוחח עם עידו הר טוב, מנכ"ל גיתם IM, שבבעלות יועץ התקשורת הוותיק משה תאומים. ישראל טוויטו, כיום מנכ"ל חדשות 13, ייעץ אף הוא לפני כשנתיים לכ"ץ, בתקופה שבה עזב טוויטו את התקשורת לטובת עבודה כיועץ תקשורת.

גם אשתו של כ"ץ, רונית, מעורבת בענייניו הפוליטיים. כך למשל, בתוכנית "אנשים" ששודרה בערוץ 12 בינואר 2019, הציג בפניה המראיין כמה שמות של מועמדים אפשריים לראשות הממשלה ואמר: "יש גם את גדעון סער", יריבו הפוליטי של כ"ץ. על כך ענתה כי "יש גם את החתולה שעומדת פה בחוץ" — אמירה שעוררה הדים רבים בקרב חברי הליכודאחיה של רונית כ"ץ, כפי שנחשף השבוע ב–TheMarker, עובד בחברת האצ'יסון הסינית, שלה פעילות בישראל.

חבר אחר של כ"ץ הוא אבינועם נובוגרוצקי, איש היי־טק שגדל עם כ"ץ במושב כפר אחים, וב–2012–2013 היה דירקטור בנתיבי ישראל ובשלב מסוים אף יו"ר החברה. בשנותיו כשר התחבורה עסק כ"ץ לא מעט במינויים שונים של אנשי ליכוד או מקורבים למפלגה לדירקטורים בחברות ממשלתיות, אך נובוגרוצקי היה חריג בנוף, ולא רבים ידעו על הקרבה האישית ביניהם.

כ"ץ גם מקושר באופן הדוק לאנשי השטח ולראשי ערים בליכוד, בעיקר בפריפריה. אחד מהם הוא שמעון אזולאי, לשעבר תושב להבים שבמשך השנים נחשב אחד האנשים החזקים של המפלגה בדרום, וכבעל קשרים במשרד התחבורה או בחברות הקשורות למשרד. כיום מתגורר אזולאי במגדלי YOO בתל אביב. במארס 2019 הוגש נגדו כתב אישום במסגרת פרשת נתיבי ישראל, והוא הואשם בתיווך לשוחד לאחר שהעביר תיקים ושקיות ניילון עם כסף מזומן לאלכס ויז'ניצר, יו"ר החברה, בסכום של 1.7–3 מיליון שקל. אנשים שעבדו בעבר עם כ"ץ סיפרו לנו השבוע שאזולאי היה "מבאי ביתו" של השר. הח"כית קטי שטרית, למשל, אמרה כי "יש בין השניים חברות רבת שנים, עוד לפני שהתחלתי לעבוד עם כ"ץ". "אני לא חבר של כ"ץ, אני פעיל פוליטי", אמר לנו בתגובה אזולאי, "תשאל בלשכה של כ"ץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker