עזרה לעצמאים, אלימות כלכלית וצרכים מיוחדים: החוקים שייתקעו בגלל ממשלת החירום

170 הצעות חוק הונחו על שולחן הכנסת בתחילת השבוע, ובהן הצעות חוק מהותיות הנוגעות לחיי היום-יום של אזרחי ישראל ■ אלא שהליכוד וכחול לבן הסכימו על חקיקה שנוגעת למאבק בקורונה בלבד - וגוזרות על הכנסת עוד חצי שנה קיפאון

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסק סגור בתל אביב בעקבות משבר הקורונהצילום: תומר אפלבאום
חגי עמית

בשבועיים הקרובים תהיה הכנסת שקועה בחקיקה שעומדת בבסיסה של הממשלה ששואפות להקים הליכוד וכחול לבן. הכנסת תתכתש בסוגיות כמו קיצור כהונת הכנסת לשלוש שנים – בניגוד לחוקי היסוד – ובחקיקה שקובעת שבמידה ואחד משני ראשי הממשלה 'החלופיים' ייזום את פיזור הממשלה – רעהו יתמנה במקומו.

אלא שמעבר לסוגיות האלה, עוד 170 הצעות חוק פרטיות הונחו על שולחן הכנסת ביום ראשון. גם בתוך הצעות אלה – מי שמושכות את תשומת הלב הן הצעות חוק שעוסקות בנושאי הליבה: ביטול חוק הלאום, נישואים אזרחיים, תחבורה ציבורית בשבת, הגבלת כהונת ראש ממשלה לשתי כהונות והגבלת יכולתו של נאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה. אלא שמאחורי הצעות אלה מסתתרות עוד הצעות חוק רבות שיכולות להיות בעלות השפעה גדולה לחיי היומיום של אזרחי ישראל.

נתניהו וגנץ במעמד חתימת ההסכם הקואליציוני, השבועצילום: דוברות ראש הממשלה

ההסכם הקואליציוני שנחתם השבוע בין יו"ר כחול לבן, בני גנץ לראש הממשלה, בנימין נתניהו, קובע כי ממשלת החירום שתוקם תעסוק בחצי השנה הקרובה רק בענייני קורונה. אבל בימים של משבר כלכלי – כמעט כל הצעה שנוגעת לרווחת האזרחים היא חיונית. גם כשלא מדובר ברווחה כלכלית ישירה – צריך לזכור שאם הממשלה החדשה תעכב כל חקיקה שאינה חקיקת חירום בחצי השנה הקרובה - האזרחים בישראל יגלו שחוקים חשובים שנועדו להגן עליהם ממשיכים להעלות אבק, לאחר שלא קודמו במשך יותר משנתיים במצטבר, בגלל הקיפאון בכנסת. 

הנה כמה מהצעות החוק שמגיע לישראלים שנבחרי הציבור שלהם יתחילו לדון בהם – כבר עכשיו:

עצמאים במשבר

ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) חתום ראשון על הצעת חוק שנועדה לבטל את הפער בין הזכויות הסוציאליות של עצמאים לבין אלה של עובדים שכירים, שבמסגרתה יוכלו עצמאים ועצמאיות להוציא תלוש שכר עבור עצמם, בדומה לתלוש שכר ששכיר מקבל ממעסיקו. כך, ישוו את מצב העצמאי לשכיר הן בנוגע להפקדות הסוציאליות והן בנוגע להגנות הסוציאליות שנוגעות לביטוח הלאומי.

הצעת חוק אקטואלית נוספת של חברי כנסת מטעם יהדות התורה - יעקב אשר, משה גפני ואורי מקלב – נועדה להגן על עצמאים שלקוחותיהם פשטו את הרגל. לפי ההצעה, יתוקן חוק הביטוח הלאומי וייקבע שאם עצמאי התקשר בחוזה עם מזמין עבודה או שירות שפשט רגל או נכנס לפירוק, ולפחות 70% מהכנסתו הגיע מאותו מזמין פושט רגל, יזכה העצמאי לגמלה בגובה שכר עבודתו הממוצע בחצי השנה שקדמה לפשיטת הרגל או הפירוק.

ח"כ שרן השכל (הליכוד) מקדמת הצעת חוק שלפיה יתוקן חוק מס ערך מוסף, שנועד להקל על המסעדנים. מאז תחילת 2018 נקבע כי תשלומי טיפים למלצרים ועובדים אחרים מוגדרים כהכנסת בית העסק, שמשולמת כשכר עבודה לעובדים. השכל טוענת שהגדרה זו תביא לחיוב הטיפים הניתנים במס ערך מוסף. היא מציעה לתקן את החוק כך שתשר מרצון ששילם מקבל שירות והועבר במלואו כשכר עבודה יהיה פטור ממס ערך מוסף, "התשר יוצר למעשה קשר ישיר בין העובד לבין הלקוח, שאינו תלוי באופן בלעדי בקשר שבין העסק לבין הלקוח", היא אומרת. 

ח"כ שרן השכלצילום: מגד גוזני

חקלאים, נשים ומעצבי שיער - כולם נאלצים לחכות

הצעת חוק שיהיה קשה להצדיק ככזו שנועדה להילחם במשבר הקורונה, אבל היא לא פחות מהותית עבור לא מעט אזרחים, היא הצעת החוק של שלח וח"כ יזהר שי (חוסן לישראל), שמציעים את תיקון לחוק להגנת פרטיות באינטרנט. התיקון יסדיר את הזכות לשמירת פרטיותו של אדם בעולם המקוון – על בסיס "הזכות להישכח" – כלומר, להסיר תוצאות חיפוש שמשקפות סטיגמות ומעשים שביצע בעבר, במידה ואינם רלוונטיים בהקשר הנוכחי של חייו או אינם בעלי משמעות ציבורית.

הצעת חוק אחרת, גם היא של השכל, פונה למגזר החקלאי. ההצעה קובעת שבעסקות בין סיטונאי שמוכר ירקות לבין חקלאי, יקבל האחרון הגנה מהמצב הקיים כיום, שבמסגרתו גם לאחר שהוסכם על סכום בתמורה לסחורה משנה הסיטונאי את תנאי העסקה לרעת החקלאי, תוך טענות נגד איכות הסחורה. במקרים אלה, החקלאי עומד בפני שתי אפשרויות רעות מבחינתו: ביטול העסקה כשהיא כבר מוכנה לאספקה, או להסכים למחיר חדש, נמוך מהמחיר שנקבע מראש. החוק מציע שאם סיטונאי הפר את ההסכם עם החקלאי - הוא יפצה אותו.

הצעת חוק קליטת חיילים משוחררים שיזם שלח – מציעה שבמהלך השנה חיילים משוחררים יהיו זכאים לקבל את כספי הפיקדון שעומדים לזכותם, בסכום שלא יעלה על 10,000 שקל, ללא נימוק מיוחד – כחלק מהתמודדות עם משבר הקורונה.

שלח גם יזם יחד עם ח"כ חילי טרופר (חוסן לישראל) הצעת חוק שנועדה להקל על חיילי המילואים, שלפיה התגמול בגין ימי מילואים לחייל שפוטר בשלושת החודשים שלפני הזימון למילואים לא ייפגע. נכון להיום, תגמול זה נקבע על בסיס ממוצע השכר של משרת המילואים בשלושת החודשים שקדמו לשירות. המנגנון המוצע מבטיח שרק במצב של עליית השכר באופן משמעותי - בשיעור של 30% ומעלה לתקופה של מעל שלושה חודשים - יקבל משרת המילואים את שכר עבודתו החדש כתגמול בגין ימי המילואים שלו.

הצעת חוק של יבגני סובה (ישראל ביתנו) מציעה הקלות במס הכנסה לנשים עובדות, על בסיס התשלומים שלהן בגין ילדיהן ששוהים במעונות יום. ח"כ ר'דיר מריח (יש עתיד - תל"ם) מציעה להחריג את היישובים של ערביי ישראל מחוקי האכיפה והעונשין בתחום עבירות תכנון ובנייה עד לסיום אישורן של תוכניות מתאר כוללניות שיסדירו את התכנון בישובים אלה.

חברת הכנסת אתי עטיה (הליכוד) מציעה לבטל את מגבלת הגיל הקיימת כיום על הזכאות לקבלת קצבת נכות, ולקבוע שמי שהיה זכאי לקצבת נכות והפך לאזרח ותיק – יהיה זכאי לקבל את שתי הקצבאות ולא יוותר על קצבת הנכות, כפי שנאלץ לעשות היום.

עטיה גם מציעה לקבוע מנגנון של הנחות בחשבון מים שמשלמים אזרחים על בסיס סוציאלי, שמביא בחשבון מצב כלכלי וצרכים מיוחדים – למשל במקרים של אזרחים עם מוגבלויות, שזקוקים לכמויות גדולות של מים לצורך שימוש יומיומי מסיבות בריאותיות.

הצעת חוק למניעת אלימות כלכלית של ח"כ יואב סגלוביץ' (יש עתיד - תל"ם) עשויה לשנות את חייהם של אזרחים המתמודדים עם מאבקי גירושים מכוערים. ההצעה קובעת סנקציות על מי שנוקט באלימות כלכלית כלפי בן או בת זוגו – ומגדירה, בין היתר, עונש של שלוש שנות מאסר על אלימות כזו.

ח"כ מיכל שיר (הליכוד) מקדמת הצעת חוק שמטרתה להסדיר את ענף עיצוב השיער ולהנהיג בתחום שני סוגי רישיונות, רישיון מעצב שיער ורישיון מומחה - מעצב שיער עם ניסיון לפחות שלוש שנים ובעל הכשרה מתאימה שתאפשר לו לעסוק בחומרים מסוכנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker