דרעי, גפני ובנט צוחקים כל הדרך אל הבנק: המרוויחים הגדולים מהחלטת גנץ - ומי הפסיד

בין אם נתניהו יחליט לעמוד בהבטחתו לניר ברקת או להעביר את משרד האוצר לישראל כ"ץ או לאחת משותפותיו הקואליציוניות – החרדים והציונות הדתית יכולים להיות רגועים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנימין נתניהו, אריה דרעי ובני גנץ
בנימין נתניהו, אריה דרעי, בני גנץ וגבי אשכנזיצילום: אמיל סלמן

תיק האוצר היה אמור להישאר בשליטת בנימין נתניהו כבר במגעים שהתנהלו בין כחול לבן לבין הליכוד בחודש ספטמבר. הסיבה לכך פשוטה – בכחול לבן העדיפו לאורך כל הדרך את תיקי החוץ והביטחון על פני האוצר. ב"קוקפיט" המפורסם, שהתפרק היום, לא היה מי שראה עצמו מאייש את התפקיד. אין אם כך הפתעה שבממשלת האחדות שהתהוותה היום התיק צפוי להישאר בליכוד.

במפלגה סירבו להתחייב היום על כך שניר ברקת אכן יקבל את התפקיד בהתאם להבטחה שקיבל מנתניהו לפני הבחירות. ברקת לא היה בשבועיים האחרונים חלק מניהול המשבר הכלכלי על ידי נתניהו. מקורבי ברקת אמרו אתמול כי הוא סומך על ראש הממשלה באופן מלא ואין לו ספק שיקיים את הבטחתו לאזרחי ישראל וימנה אותו לתפקיד שר האוצר בממשלת החירום, ובוודאי לנוכח המשבר החמור ביותר לכלכלת ישראל מאז קום המדינה. עם זאת, ראש הממשלה שומר את הקלפים אצלו ועשוי להעניק את התפקיד דווקא לישראל כ"ץ בטוויסט של הרגע האחרון כדי לחזק את מעמדו הפנימי במפלגה. הוא עשוי אפילו להעניק אותו לאחת משותפותיו הקואליציוניות בבלוק הימין אם זו תעשה נגדו שרירים. לא מן הנמנע שמועמדותו של נפתלי בנט לתפקיד תועלה שוב.

כך או אחרת, ההכרעה הכלכלית המשמעותית ביותר נעשתה בעצם הרכבת ממשלה הכוללת את כלל מפלגות בלוק הימין ומותירה בחוץ את יש עתיד, העבודה-גשר-מרצ, ישראל ביתנו והרשימה המשותפת. המפלגות החרדיות ובראשן יו"ר ש"ס אריה דרעי שהיה אחד ממובילי מכבש הלחצים לטובת הקמת ממשלת אחדות - ידעו מדוע הן עושות זאת. ש"ס ויהדות התורה צפו השבוע בדאגה בח"כ עודד פורר מישראל ביתנו מוביל את ועדת הכספים בשני דיוניה הראשונים. האפשרות שהתקציב הבא של מדינת ישראל יוכן בלי מעורבותם בישרה רעות להעברות הקואליציוניות שהן התרגלו לקבל. הממשלה הבאה תצטרך לבחור בקרוב היכן לקצץ - והיכן להעלות מסים. להכרעות שלה תהיה משמעות רבה עבור החרדים.

בנט משיק את קמפיין ימינה, לפני כשבועיים
בנט. ישמור על האינטרסים של המגזר שאותו הוא מייצגצילום: דניאל בר און

גם יו"ר ימינה נפתלי בנט בירך הערב את את גנץ על המהלך שמותיר את ימינה בתוך הממשלה. בנט אמנם צפוי להידחק החוצה ממשרד הביטחון – אבל להישאר בממשלה ולדאוג לאינטרסים של המגזר אותו הוא מייצג. עם כל הכבוד ליוקרה של תיק הביטחון ותיק המשפטים – שני תיקים שכנראה יישארו בידי כחול לבן, האינטרסים הכלכליים האמיתיים של המתנחלים מיוצגים בוועדות הכנסת ואפילו בתיקים הנחשבים זניחים יותר לכאורה כמו משרד החקלאות. ימינה עוד לא הציגה את דרישותיה הקואליציוניות אבל הממשלה המתרקמת כוללת בתוכה את החלק הימני והידידותי עבורם של כחול לבן.

מעבר לדאגה למגזר הבוחרים שלה, י/ש לציין כי ימינה, על הקו הליברלי-כלכלי שהיא מובילה, תהיה חלק מהממשלה. העבודה-גשר-מרצ על הקו החברתי שלה תהיה בחוץ. שר האוצר החברתי כחלון יפנה את מקומו. הממשלה הבאה תעסוק בעיקר בקיצוצים. אבל במלחמה על תקציב הביטחון הרמטכ"ל אביב כוכבי ימצא עם מי לדבר.

לבסוף, המפסידים הגדולים הם הרשימה המשותפת וישראל ביתנו. דווקא במועד בו הרשימה המשותפת דווקא במועד שבו היא בשיא כוחה, מחזיקה בתואר הרשימה השלישית בגודלה בכנסת וחולשת על שתי ועדות במשכן ולראשונה מהווה חלק מהגוש המרכיב את הרוב בכנסת – היא מוצאת עצמה חוזרת לעמדתה המסורתית באופוזיציה. בלי יכולת לשלוט בחלוקת המשאבים בעוגת התקציב הישראלית.

באותה מידה, בשבוע בו ישראל ביתנו השתלטה על ועדת הכספים – עודד פורר גילה כי כהונתו צפויה להיות קצרצרה. לא בכדי יו"ר ישראל ביתנו התמהמה היום מלהגיב לארועים. בישראל ביתנו הסבירו כי הם מדברים בעד עצמם.

חלקת גדולי האומה

בכנסת נמצא מי שהעיר בבדיחות הדעת כי הישג אחד השיג גנץ בוודאות – הוא זכה למקום בחלקת גדולי האומה. גם אם גנץ יהיה יו"ר כנסת קבוע רק למשך שבועיים הזכות הזו תוקנה לו. בעקבות ההתקפלות המפוארת שלו - גנץ יכהן בתקופה הקרובה כיו"ר כנסת תחת ראש ממשלה הנאשם במשפט. הוא וגבי אשכנזי יצטרכו לצפות בנתניהו עושה תרגילים בניסיון לדחות את משפטו גם אחרי חודש מאי הקרוב; הם יצטרכו להאזין לנתניהו תוקף את שופטיו בטענה כי היא מתעמרת בו; הם יצטרכו להאזין לחברי הקואליציה שלהם דוגמת מיקי זוהר ודודי אמסלם זועקים כי מערכת המשפט מוטה ורודפת את הימין; הם יצטרכו לשבת עם מפלגה שההסתה נגד המגזר הערבי היא האג'נדה שלה. לא בכדי חברי הרשימה המשותפת היו אלו שנשאו את הנואמים הכואבים ביותר במליאה. הבגידה של גנץ בהם היתה הקשה ביותר.  

השאלה הגדולה שנותרה פתוחה היא מה השיג גנץ בחצי השנה האחרונה שבה ישראל נגררה למערכת בחירות נוספת. ומה היה קורה אם היה מחזיק את הנשימה עוד קצת ולא נכנע לנתניהו. בליכוד טענו אתמול כי את ההישגים של היום הוא יכול היה לקבל גם לפני חצי שנה. במשא ומתן של ספטמבר.

ההישג שגנץ יכול להציג הוא הותרת תיק שר המשפטים אצלו, ואת תפקיד יו"ר הכנסת. המשרד לביטחון פנים לעומת זאת נשאר בידי הליכוד. בכיר בליכוד העריך אתמול כי הרוטציה שהובטחה לגנץ אכן תצא אל הפועל. ביש עתיד, לעומת זאת, צחקו על גנץ בטענה כי הוא לא יודע עם מי יש לו עסק. המערכת הפוליטית היא כה מורכבת שאי אפשר לחתום על התסריט בו גנץ ייכנס ללשכת ראש הממשלה.

גם אם נניח כי ההסכם בין גנץ לנתניהו יבלום את האפשרות שנתניהו יעשה תרגילים – התסריט הזה תלוי בכל כך הרבה חברי כנסת ומפלגות נפרדות שקשה להעריך את הסתברותו. לא מן הנמנע הוא שבעוד שנה וחצי נתניהו לא יהיה האיש בעל הכוח שבכלל יכול לתת לגנץ את המפתחות לבית ברחוב בלפור.

מה היה משיג גנץ אם היה מתאפק עוד קצת – לעולם לא נדע. הבלוק היחודי שהתגבש כדי להדיח את בנימין נתניהו התפרק היום דווקא בשבוע שבו הוא השיג שליטה בכנסת. אם היה מחכה עוד קצת ייתכן שבלוק הימין היה מתערער.

ימינה, לדוגמא, שיחקה לאורך השבוע האחרון במשחק פוליטי עצמאי. נציגי המפלגה היו היחידים בבלוק הימין שסירבו להחרים את ועדות הכנסת שהקים הגוש המתנגד לנתניהו. בנט עלה היום לשידור עצמאי כשר ביטחון כדי לענות לשאלות אזרחי ישראל תחת הכותרת 'קורונה בגובה העיניים', ולא היסס לבקר את מדיניות הממשלה כשהוא מכריז שהוא מתנגד להחרפת הסגר על אזרחי ישראל ואומר כי הוא לא עוסק בשאלת איתנותו של בלוק הימים בימים אלו.

איילת שקד, שהתייצבה היום בוועדת הקורונה, שיגרה בימים האחרונים ביקורת מבחוץ על מדיניות נתניהו בניהול המשבר. גם החרדים היו עשויים להפעיל לחצים עוד יותר גדולים על נתניהו לאור האובדן של השליטה שלהם בוועדת הכספים. אבל לגנץ נגמרה הסבלנות להמתין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker