נפגעי קורונה, סטודנטים ומעשני קנאביס: מכונת ההבטחות של נתניהו לא עוצרת

המטה לביטחון לאומי ריכז את עבודת הצוות הכלכלי שעוסק במשבר הקורונה ■ בדיון השבוע לחצו בכירי המטה לקדם פיצוי לעסקים ולעובדים בבידוד - אך באוצר הסתייגו ודרשו את האחריות לידיהם ■ נתניהו נענה, אך יכנס את הממשלה בערב הבחירות לדיון בנזקים שספגה אל על

חגי עמית
חגי עמית
ראש הממשלה נתניהו לצד שר הבריאות יעקב ליצמן וראש המל"ל מאיר בן שבת
ראש הממשלה נתניהו לצד שר הבריאות יעקב ליצמן וראש המל"ל מאיר בן שבתצילום: חיים צח / לעמ

ביום ראשון, יום לפני הבחירות, צפוי להיערך דיון מיוחד בממשלה בנוכחות שרי התחבורה, הכלכלה והתיירות. הנושא שלו יקדישו הנוכחים את זמנם, בזמן שהם אמורים להיות בשיא הקמפיין שלהם, יהיה חברת אל על, והנזקים שהיא סופגת ממשבר הקורונה הבינלאומי.

הלחץ לעזור לאל על, חברה שנמצאת במשבר מתמשך וזקוקה להתייעלות גם בימים כתיקונם, מגיע ממשרד ראש הממשלה. אל על היא אכן נפגעת מרכזית מהצניחה בהיקף הטיסות הבינלאומיות, אך הלחץ לסייע לה נובע מכך שבשבוע שלפני הבחירות, חשוב לראש הממשלה להעביר לציבור את המסר שהוא יעניק פיצויים לכל מי שזקוק לכך. כבר לפני שבוע הכריז נתניהו בסיור במרכז הרפואי שיבא כי הוא "מבקש משר האוצר לפצות את העסקים שנפגעים, למשל חברות תעופה וכל גוף אחר".

מה ידע יאיר נתניהו על סיפור הריגול המדהים - והאם הקורונה יפגע בבחירות | האינטרסנטים

0:00
0:00

הלחץ הזה הורגש גם ביום שני, באחת הישיבות שנערכו בנוגע לטיפול במשבר - טיפול שאותו מרכזת המועצה לביטחון לאומי (המל"ל). בישיבה נכחו, לצד נציגי האוצר, גם ראש המל"ל מאיר בן שבת, המשנה שלו ויועצו המשפטי. המל"ל אינה עוסקת בשגרה בסוגיות של בריאות הציבור או התנהלותו הכלכלית, אך קיבלה עליה את המשימה לאור העובדה שבימים אלה עומד בראש משרד ראש הממשלה ממלא מקום. לנתניהו זה נוח, ומאפשר לו להשאיר את ניהול המצב קרוב אליו.

נתניהו קבע באמצע השבוע כי האוצר הוא האחראי על הטיפול הכלכלי במשבר. עם זאת, עוד קודם לכך נציבי המל"ל הפעילו בישיבות משותפות לחץ לקדם את סוגיית הפיצויים, בזמן שעמדת משרד האוצר היא שמוקדם עדיין לעשות זאת ויש להמתין להתפתחויות כדי שיהיה ניתן לכמת את היקף הנזק. מלבד פיצוי חברות התעופה, הלחץ נסוב באותה ישיבה סביב סוגיית פיצוי האזרחים שהושמו בבידוד - שכירים ועצמאים. ספק אם יש בעולם מדינה, לבד מסין, המנהלת כזו כמות של דיונים בלתי פוסקים במגפת הקורונה ובשלכותיה.

במקביל, נתניהו נפגש שלשום עם יו"ר התאחדות התעשיינים רון תומר, שדרש לקבוע כבר עכשיו את אחריות המדינה לשוהים בבידוד, כדי שזמן הבידוד לא ייגרע מימי המחלה של העובדים. לאחר הפגישה, נתניהו הנחה שוב את הצוות הכלכלי שמוביל משרד האוצר לקבוע מנגנון פיצוי לאזרחים ולעסקים שייפגעו מהמצב.

הערכות פנימיות שהתקבלו בממשלה אתמול דווקא מעידות על כך שיש פחות סיבות לפחד. מרכזי שירות הלקוחות הפועלים בסין מראים סימני התאוששות בפעילות, לרמה של יותר מ-90% לעומת המצב לפני פרוץ המשבר, והייצור בסין התאושש לרמה של 50% מהרמה שנצפתה לפני המשבר. במקביל, חוששים באוצר מכך שגם אם מספר הנדבקים בקורונה אינו משמעותי - לכל הכרזה על פיצויים לאזרחים שנפגעו יכולות להיות השלכות כלכליות ארוכות טווח במקרה שבו אכן יתגלו בישראל חולים נוספים.

מהמל"ל נמסר בתגובה: "הטענה כי המל"ל לחץ לקידום סוגיית הפיצויים היא שקר וכזב.בדיון שהתקיים ביום ראשון סיכם ראש המל"ל כי יש להמליץ לדרג המדיני לדחות את קביעת מדיניות הפיצויים עד לאחר שיסתיים אירוע הקורונה, על מנת לשקלל גם את ההיקפים.בנפרד מכך, המליץ ראש המל"ל לגבש מסלול לטיפול בבקשות לסיוע מיידי לחברות ועסקים, במקרים שבהם קיים אינטרס לאומי בכך. על כל פנים, כל הסוגיות הקשורות בנושא הכספי מטופלות באחריותו של משרד האוצר".

יורה לכל הכיוונים

נתניהו התייצב אתמול מול המצלמה. מצדו האחד עמד מועמד הליכוד לתפקיד שר האוצר ניר ברקת. מן הצד השני מאי גולן, שהוצגה כ"ראש מטה הצעירים בליכוד". נתניהו הכריז על מה שהוא הגדיר כ"בשורה ענקית"': "אנחנו הולכים לממן לצעירים וצעירות יוצאי צה"ל שנה ראשונה באוניברסיטה", הוא קרא.

צוללות במעגן של תיסנקרופ בגרמניה
צוללות במעגן של תיסנקרופ בגרמניהצילום: CARSTEN REHDER / AFP

ברקת הסביר כי זו השקעה נפלאה באלו שנתנו ממרצם למען המדינה. גולן הזכירה לכולם שעליהם לשלשל רק "מחל" בקלפי. לא היה בנמצא מי שיזכיר לראש הממשלה כי רק לפני 14 חודשים, בסוף דצמבר 2018, דחתה ועדת השרים לענייני חקיקה, שבשליטת הקואליציה שלו, הצעת חוק של ח"כ עמר בר לב למימון מלא של שכר לימוד אקדמאי או מקצועי לחיילות וחיילים משוחררים - בהתאם להמלצות משרד הביטחון.

אלא שחמישה ימים לפני הבחירות, נתניהו איבד את הבלמים. הוא מבטיח למי שיצביע לו כל דבר שרק ירצה. ביום שני הוא הבטיח שוב שיחיל ריבונות על נחלת אבות ביהודה ושומרון. ביום ראשון הוא החליט לקדם את מחיקת הרישום הפלילי על שימוש אישי והחזקה בקנאביס, והצהיר כי שר המשפטים אמיר אוחנה יעמוד בראש ועדה שתבחן את הסדרת השוק החוקי למריחואנה בישראל. הנחת המוצא של ראש הממשלה היא שלא קיימים מצביעים שיתרחקו ממנו בגלל הבטחות השווא שלו. בינתיים הוא יורה לכל הכיוונים כדי לייצר כמה שיותר רעש.

תומכיו ומתנגדיו יודעים כי אם נתניהו ירכיב ממשלה - ירושלים לא תהפוך לאמסטרדם, קופי שופס לממכר מריחואנה לא יוקמו בה, מחירי המזון ברשתות המזון לא יצנחו ב-20% והשטחים הכבושים לא יסופחו. למרות זאת, בימים האחרונים לפני הבחירות מסתמן כי ייתכן שבני גנץ וכחול לבן יפסידו בבחירות דווקא בגלל חוסר הנכונות של גנץ לשים על ראשו את כובע הקמפיינר חסר המעצורים, לקחת חלק במשחק ה"פייק ניוז" ולהבטיח לציבור דברים שהוא אינו מתכוון לבצע.

צוללות ופייק ניוז

במסגרת מתקפת הפייק ניוז, הליכוד תוקף בשבוע האחרון ללא הפסקה את כחול לבן. לטענת נתניהו, גנץ נמצא תחת חקירה פלילית חמורה בנוגע למעורבותו בכך שחברת הממד החמישי - שגנץ היה היו"ר שלה - ניסתה למכור מערכת טכנולוגית למשטרה ללא מכרז.

מדובר בפייק ניוז, שכן גנץ אינו חשוד בפרשה. עם זאת, דאגתו של נתניהו מעסקות הנעשות ללא מכרז הזכירה לנו את תיק 3,000, שבמסגרתו נבדק ההליך שבו רכשה מערכת הביטחון כלי שיט מחברת תיסנקרופ לאחר שביטלה מכרז שהיה אמור להיערך לפני רכישתם.

נזכרנו בכך לאור אירוע "אתגר הסטארט־אפים הימי הראשון בישראל" שנערך אתמול בתל אביב. האירוע לא משך הרבה תשומת לב, אף שנכחו בו זה לצד זה בכירים מחברת תיסנקרופ הגרמנית לצד בכירים מחיל הים הישראלי. האירוע היה חלק מפעילות של מרכז החדשנות theDOCK שמתחזקת "תיסנקרופ מערכות ימיות" בישראל מתוך רצון להשקיע בסטארט־אפים ישראליים הרלוונטיים עבורה, ולנסות לקדם בדרך זו את פעילות רכש הגומלין שלה בישראל.

המו"מ המשמעותי יותר של יצרנית הנשק הגרמנית מתנהל בימים אלו תחת הרדאר, והוא אינו קשור לפעילות נציגותה בישראל. בשנה הקרובה צפויה להיסגר בינה לבין מערכת הביטחון עסקה לרכישת שלוש צוללות חדשות מסוג דקר, שיחליפו שלוש צוללות מסוג דולפין שייצאו מהשירות בעשור הקרוב. העסקה עדיין לא נחתמה, אך בתיסנקרופ כבר עובדים על תכנון הצוללות ומחליפים עם משרד הביטחון שרטוטים ראשונים.

ההזמנה הזו אמורה להיסגר אחרי שתהיה בישראל ממשלה חדשה עם תקציב מעודכן. המחיר הבסיסי של הצוללות - 600 מיליון יורו ליחידה - סוכם כבר במזכר ההבנות שנחתם בין נתניהו לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ב-2016. נותר עדיין להתמקח על עלות השינויים וההתאמות של הצוללות.

אם נתניהו ינצח את הבחירות האלו, הוא יעמוד בראש הממשלה שתאשר את העסקה הזו. נתניהו אינו חשוד בתיק 3,000, העוסק באירועים שסבבו את המגעים בין מערכת הביטחון לבין תיסנקרופ בנוגע לעסקת רכש דומה של צוללות. מקורביו, מנגד, מככבים בכתב החשדות בפרשה.

ההחלטה על רכש הצוללות אינה פשוטה. בצה"ל העלו לאחרונה, למשל, את האפשרות שצה"ל יהיה מוכן לוותר על צוללת שישית שבה הוא אמור להחזיק, כחלק מהמשא ומתן על תקציבו העתידי. במידה שנתניהו יידרש לרכש הזה, תעלה שוב שאלת ניגודי העניינים שהיו לו סביב המגעים עם תיסנקרופ בעבר.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הטענה כי המל״ל לחץ לקידום סוגיית הפיצויים משוללת כל יסוד. בדיון שהתקיים ביום א׳ האחרון בראשות ראש המל״ל ובהשתתפות החשב הכללי של האוצר, המשנה ליועמ״ש לממשלה, מנכ״לים ובכירים נוספים, סיכם ראש המל״ל כי יש להמליץ לדרג המדיני לגבש שני מסלולים לטיפול בבקשות סיוע. במסלול האחד יטופלו בקשות לסיוע מיידי (לא פיצוי) מצד חברות ועסקים, במקרים בהם קיים אינטרס לאומי בכך. במסלול השני - בקשות לפיצויים בגין נזקים עקב הקורונה. ראש המל"ל המליץ כי המדיניות והקריטריונים לפיצוי במסלול זה יסוכמו סופית רק לאחר שיסתיים אירוע הקורונה על מנת לשקלל גם את ההיקפים. על כל פנים, כל הסוגיות הקשורות בנושא הכספי, מטופלות באחריותו של משרד האוצר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker