מזל שיש בחירות פעם בכמה חודשים

עד שיתפכחו חברי הכנסת מהמריבות הפנימיות ומהכניעה לקבוצות לחץ, לציבור נותר להתנחם ביום חופש פעם בחצי שנה לצורך מימוש זכות הבחירה

דניאל שגב
דניאל שגב
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ישראלים מבלים את החופש בקניון, היום
ישראלים מבלים בקניון ביום הבחירות, בשנה שעברהצילום: דודו בכר

ביוני 2016 אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק בדבר סוף שבוע ארוך שיכלול את ימי ראשון במשך שש פעמים בשנה. בתחילת 2017 הוחלט כי לא יהיו שישה סופי שבוע ארוכים, אלא רק ארבעה, שלא ירדו ממכסת ימי החופשה.

אז מדוע בשנתיים האחרונות לא יצאו השכירים לסופי שבוע ארוכים? מיד עם קבלת ההחלטה ב–2017, הודיע יו"ר ההסתדרות דאז וחבר מפלגת כחול לבן כיום, אבי ניסנקורן, על התנגדותו למהלך ועל תמיכתו בצמצום שבוע העבודה בשעה. הצעתו התקבלה, וכך החלום על סוף שבוע ארוך ירד מהפרק.

כמה עובדים נהנים מצמצום שבוע העבודה בשעה? מעטים, בעיקר עובדי מדינה ועובדים המאוגדים תחת ההסתדרות. כך, בדיעבד, ניתן לראות כיצד הצעה שעלתה מתוך מטרה להועיל למשק בכללותו, היטיבה רק את מצבם של העובדים המאוגדים, ובאופן שולי.

אך כיצד היה נראה המשק אם יו"ר ההסתדרות לא היה מתערב בהחלטה של ועדת השרים לענייני חקיקה, אלא נותן לנבחרי הציבור לדאוג לכל הציבור? עקב הטלטלות הפוליטיות בשנה וחצי האחרונות, אפשר לקבוע שמצב העובדים היה טוב יותר. כפועל יוצא של הצורך לממש את זכות הבחירה אחת לשישה חודשים, זכאים כל העובדים במשק ליום חופש, והתוצאות מדברות בעד עצמן — הקניונים מעידים על תנועת קונים ערה; המסעדות מוזמנות חודשים מראש; משפחות רבות — לרבות משפחות שומרות מסורת — מגלות את שבילי הארץ, ורשות הטבע והגנים מדווחת על תפוסה גבוהה באתרי הטבע.

אם כך, נראה שאנחנו יכולים לבחון את שתי החלופות שעמדו לנגד עיניהם של חברי הכנסת, ולברור את הטובה מהן. מצד אחד, קיצור שבוע העבודה בשעה, שהשפעתו מינורית ותכולתו המצומצמת חלה על מעטים בלבד. מצד שני, הענקת יום חופש מדי שלושה חודשים לכל השכירים במשק, שתרומתו לתא המשפחתי, למגזר העסקי ולרווחת העובד מורגשת ומוכחת. נראה שהעובדות מדברות בעד עצמן, וברירת סוף השבוע הארוך היא העדיפה.

עד שיתפכחו חברי הכנסת מהמריבות הפנימיות ומהכניעה לקבוצות לחץ, לציבור נותר להתנחם ביום חופש פעם בחצי שנה לצורך מימוש זכות הבחירה. עם זאת, עדיף היה שיום החופש היה מתקבל מתוך שאיפה של נבחרי הציבור להועיל לציבור, ולא כתוצאה מאילוצים פוליטיים שבינם ולבין דאגה לרווחת הציבור אין דבר.

הכותב הוא עורך דין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker