החוק שנולד בחטא הוא מבוכה לישראל

ההטבות שמעניק חוק מילצ'ן אינן רלוונטיות לעולים חדשים או תושבים חוזרים שאינם עשירים ■ החוק כולו נתפר למידותיהם של מיליונרים ומיליארדרים — שנהנים בזכותו ממקלט מס שערורייתי

איתן אבריאל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנימין נתניהו וארנון מילצ'ן, ב-2005
בנימין נתניהו וארנון מילצ'ן, ב-2005צילום: David Silverman/Getty Image/ ד

חוק מילצ'ן, שהתיר לעולים חדשים ולתושבים חוזרים לקבל בישראל פטור מלא מדיווח ומתשלום מס למשך עשר שנים על עסקים בחו"ל — נולד בחטא. מיומו הראשון הוא פגע בישראל ובקופתה, ועל הדרך גם סיבך את ראש הממשלה בנימין נתניהו בכתב אישום פלילי בעבירות מרמה והפרת אמונים. אבל זה עוד כלום: כעת מסתבר כי רבים מהמיליונרים והמיליארדרים שניצלו את ההטבות שהעניק להם החוק שבו לחו"ל כשפג תוקפן, וכשהגיע זמנם לשלם מסים בישראל.

בעשור הקודם פעל עו"ד פנחס רובין מול פוליטיקאים ורשויות המס בישראל כדי לסדר ללקוחותיו, ובהם ארנון מילצ'ן, פטור ממס ומדיווח על הכנסותיהם ונכסיהם בחו"ל. רובין הצליח במשימה, וחוק מילצ'ן הגיע לעולם.

מבנה הפטור אינו רלוונטי לעולים חדשים או תושבים חוזרים שאינם עשירים. זהו חוק שכל כולו תפור למידותיהם של כמה מאות מיליונרים ומיליארדרים. הוא לא רק פוטר אותם ממסים בישראל, אלא גם עשוי לעזור להם לשלם פחות מס בארצות מוצאם. מילצ'ן, טדי שגיא ועוד שורה של מיליארדרים קפצו על המציאה.

דבר מכל אלה אינו חדש: ישראל כבר ספגה ביקורת קשה מארגונים בינלאומיים על מקלט המס שאירגנה לטייקוניה, מבקר המדינה יצא נגד התיקון לחוק, ומשרד האוצר מנסה שוב ושוב לבטלו. כך כתב המבקר יוסף שפירא בדו"ח מ–2013: "הפטור מדיווח ומתשלום מס שניתן לעולים ולתושבים חוזרים נועד לתרום לעלייה ולשיבה לארץ, ואולם מתן פטור נרחב מדיווח עלול ליצור תמריץ להלבין הון או להשתמש בהון שהולבן בחו"ל"

אלא שהלבנת הון והפסדי גביה של מיליארדים אינם מהווים בישראל של שנות ה–2000 משקל נגד לאינטרסים של העשירים, ושל הפוליטיקאים שאת שירותיהם הם קונים. כך כתב היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בכתב החשדות נגד נתניהו: "ב–2013 פנה אליך מילצ'ן בבקשה שתפעל לקידום התקנת תקנות, שיאפשרו את הארכת הפטור הניתן לתושבים חוזרים מדיווח ומתשלום מס הכנסה". נתניהו אכן פעל לטובת מילצ'ן, ורק אלוהי הפרשנות המשפטית המקלה יכול להסביר כיצד איש מהם אינו מואשם בשוחד בשל כך — ובעיקר מדוע מילצ'ן, בניגוד לארנון (נוני) מוזס ולשאול אלוביץ', לא הואשם כלל.

בפברואר 2017, כשהמשטרה ניסתה לגלות מה העניק נתניהו למילצ'ן בתמורה לסיגרים ושמפניות, פורסם כאן טור תחת הכותרת "היד הנעלמה שדואגת להעניק מדי שנה מתנה גדולה ויקרה לארנון מילצ'ן". לטור היתה כנראה משמעות בחשיפת הקשר והפיכתו לכתב אישום, אך כיום ברור כי חוק מילצ'ן אינו רק מקלט מס למיליארדרים — הם אפילו לא השתקעו בישראל. ראשית, מרגע שתקופת הפטור פגה, רבים מהם חזרו לחו"ל; שנית, גם בעשר שנות הפטור הם לא באמת היו כאן. הם בעיקר עשו 'כאילו', אם בכלל, מאחר שבתחילת הדרך אפילו לא נדרש מהם להיות תושבי ישראל על פי המבחנים המקובלים. בפועל, רוב המיליארדרים ממילא מדלגים כל השנה בין חו"ל לישראל ומעבירים מדי פעם את הילדים מבית ספר אחד לאחר כדי לזכות במשטר המס הנוח ביותר.

גם אם השימוש במקלט מס הוא חוקי — מבחינה כלכלית ומוסרית זו הטעיה והונאה. בחסות עו"ד רובין וראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, העשירים קיבלו מקלט מס שערורייתי, גזלו מהמדינה הזדמנות לגבות מהם מס והביכו אותה במוסדות הבינלאומיים; הפוליטיקאים שבכיסם התעלמו מהמבקר, מהאוצר ומאזהרותיו של עיתון זה. הם ניסו להאריך את הפטור ל–20 שנה, ולהפעיל לשם כך שר אוצר (יאיר לפיד) וראש ממשלה (נתניהו). כעת מתברר כי אותם עשירים אפילו לא השתקעו בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker