"והמבין יבין": האיום של סמוטריץ' על עיריות שיפעילו תחבורה ציבורית בשבת

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' בכנס של השדולה להגנת השבת: "לא צריך להיבהל מהפעלת מנופים על הרשויות המקומיות. בעבודה חכמה אנו יכולים לצמצם דרמטית את שינוי הסטטוס קוו"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סמוטריץ'
שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'צילום: אילן אסייג

למה מתכוון שר תחבורה, בצלאל סמוטריץ' כשהוא מכריז כי על הפוליטיקאים הדתיים לנצל את הכוח הפוליטי שיש להם, כדי להילחם בשינוי הסטטוס קוו בנוגע לשבת?

את השאלה הזאת ניתן לשאול בהמשך לכנס של השדולה להגנת השבת, שנערך בשבוע שעבר ובו הכריז השר: "עיקר העשייה צריכה להיות בחינוך, הסברה ותמריצים - בעשיית טוב. אבל בסוף היום אנחנו בעולם פוליטי, ובמקרים שבהם צריך להפעיל מנופים - לא צריך להיבהל מלהפעיל אותם. איפה שיש לנו יכולות רשמיות וחוקיות, אנו צריכים להשתמש בהן בלי לחשוש.

סמוטריץ', האחראי על תקציב של 21 מיליארד שקל בשנה שהוא מקצה בין היתר לצורכי התשתיות החיוניות של הרשויות המקומיות בישראל המשיך: "בסוף היום, לשלטון המקומי יש מערכת יחסים עם השלטון המרכזי. חשוב שנדע לשלב ידיים - שרים, סגני שרים ויושבי ראש של ועדות הכנסת שנמצאים פה - כך שיהיה ברור שאנו מפעילים את המנופים הלגיטימיים החוקיים שיש לנו על השלטון המקומי בעניין הזה. נעשה זאת במקומות שבהם אנו צודקים בנוגע לסוגיית השבת ושמירת הסטטוס קוו. במקומות שבהם יש השלכות רוחב דוגמת פגיעה ביכולת לתחרות הוגנת של עסק שומר שבת".

סמוטריץ' המשיך: "כשיש לכך הצדקה, מותר להשתמש בכוח הפוליטי שיש לנו, והמבין יבין. יושבים פה סביב השולחן אנשים שיש להם את הכוח הזה. בעבודה חכמה אנו יכולים לצמצם דרמטית את שינוי הסטטוס קוו. איפה שכל אחד יכול להשתמש בסמכותו - ואיפה שצריך נשלב ידיים כדי להעביר מסרים. זה אפשרי עוד לפני שמוקמת ממשלה וכנסת".

נתיב תחבורה ציבורית
נתיב תחבורה ציבוריתצילום: עופר וקנין

סמוטריץ' נכנס למשרד התחבורה כרוח סערה ביוני האחרון - וזוכה לשבחים גם מהאופוזיציה, בזכות מה שנראה כמו היכולת שלו להפנות את המרץ שהפנה בעבר למלחמה במערכת המשפט ובשמאל המדיני לכיוון שיפור התשתיות לכלל אזרחי ישראל. אלא שהדברים שאמר מטרידים, בהינתן העובדה ששר התחבורה הוא אדם בעל כוח עצום על הרשויות המקומיות והאיש שמתקצב עבור הישובים השונים בישראל, צרכים שונים דוגמת כבישים בין-עירוניים, הקמת כיכרות, חידוש צמתים או הסדרת רמזורים.  

כנס השדולה להגנת השבת, שנערך בכנסת ביום שני שעבר, לא משך תשומת לב פוליטית רבה. יוזם הכנס היה ח"כ מוטי יוגב (ימינה), שישב בו תחת כרזה ובה נכתב: "יותר מששמרו ישראל את השבת - שמרה השבת את ישראל".

יו"ר סיעת הליכוד בכנסת, מיקי זוהר, ייצג במקום את בנימין נתניהו ואמר: "הכי טבעי שנכבד את יום המנוחה שלנו. אבל מתברר כי כוחות שוק חזקים - בעיקר כלכליים - מניעים קמפיין נגד השבת מפאת בצע כסף. תהליך סגירת המסחר בשבת והעברתו ליום חול לא היה פוגע אף לא בשקל בקופת המדינה, כי מי שקונה משהו בשבת יקנה אותו גם ביום חול. אבל העניין של אלה שמתנגדים לכך, הוא לא בכמה המדינה תתעשר אלא מי ירוויח יותר. האם אלה יהיו הרשתות הגדולות או בעל עסק קטן שלא בהכרח רוצה לעבוד בשבת, אלא מעדיף לנוח עם משפחתו. הרשתות הגדולות יודעות לייצר קמפיין במדיה התקשורתית. אנו בעד מסורת ישראל ולא נוותר עליה מהר בגלל מה שכחול לבן וליברמן מנסים לקדם".

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו
ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנוצילום: אמיל סלמן

זוהר ניסה לרכך את התבטאויותיו באומרו בסוף דבריו כשאמר "יש דרך להביא לפתרון המשבר מול ליברמן בהרבה סוגיות דת ומדינה מבלי לוותר על דברים משמעותיים", אבל קשה היה להבין כיצד ניתן להגיע לפשרה זו מדברי יתר הנוכחים. בין אם זה יוגב, שאמר כי "אם רק היה לנו נציג בוועדה למתן היתרי עבודה בשבת אפשר היה למנוע את הקמת גשר יהודית"; לליצמן שאמר "אני חייב לשבח את שר התחבורה שעושה דברים גדולים בתחום הזה גם אם לא כל דבר תלוי בידו"; ועד שר החינוך רפי פרץ שהצהיר כי "העם הזה לא יילך ביחד אם לא נהיה נאמנים לערכי המסורת הבסיסיים ביותר של עם ישראל - שבת, גיור ונישואים"; או ח"כ אורי מקלב שאמר "האמירה 'אל תתערבו בשבת בתל אביב שלי' דומה לנוסע בספינה בלב ים שאומר 'אל תתערבו בכך שאני קודח חור בספינה כשאני עושה זאת בתא שלי'".

לבסוף, כדאי להזכיר כי סמוטריץ' לא התכחש לעלויות הכספיות שהמדינה צריכה להעמיס על גבה לצורך שמירת השבת, ואמר כי "אם שמירת השבת בפרהסיה היא ערך חשוב, יש לדבר הזה מחיר ואנו לא צריכים להיבהל מכך. ישראל היא בסוף מדינה מתקדמת. שצריכה לסלול כבישים ולהניח גשרים. אבל הקדמה חייבת ללכת עם ההלכה. כשמדובר על בניית גשר צריך לתכנן אותו מראש כך שבהקמה של הגשר לא יצטרכו לסגור כבישים לעבודות בשבת".

המהלכים האחרונים של ליברמן גרמו לדאגה בשמאל

ח''כ אורי מקלב."אין סתירה בין מדע לאמונה"
ח''כ אורי מקלבצילום: אוליבייה פיטוסי

ההתעקשות הזו של הצד החרד"לי של בלוק הימין של נתניהו על הסטטוס קוו - עומדת בסתירה לאווירת הנכאים ששררה ביומיים האחרונים בקרב חלק מחברי הכנסת של השמאל. העובדה שאביגדור ליברמן המשיך להכתיר את הפגישות שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך השבוע כ"פגישות טובות", בשילוב ההכרזה האמריקאית ביום ראשון בערב על כך שההתנחלויות הישראליות ביהודה ושומרון "אינן מפרות את החוק הבינלאומי", חיזקו את התחושה שליברמן יחזור הביתה לחיקו של בלוק הימין.

אלא שההתבטאויות האלה של ימינה והחרדים מזכירות כי כפי שליברמן אינו מסוגל להיכנס לממשלה הנסמכת על קולות הרשימה המשותפת, כך הוא לא מסוגל להיכנס לממשלה עם החרדים. בחיבור חוסר הנכונות של נתניהו לפרק את הבלוק, נותרת אפשרות אחת לפתרון המצב - אותה ליברמן כבר הציג: ממשלת אחדות שבה שותפי הליכוד לבלוק נותרים בחוץ בשלב הראשון.

תגובות