כך השבית ארגון טרור של 10,000 איש מדינה של 10 מיליון איש

תג המחיר שהציב הג'יהאד האיסלאמי למשק הישראלי הזכיר למה ממשלת נתניהו נזהרה מביצוע סיכולים בארבע השנים האחרונות ■ גנץ וליברמן ביטלו את פגישתם והשאירו את השטח לנתניהו - שיכול היה להצטלם בפוזה היעילה ביותר מבחינתו

חגי עמית
חגי עמית
דיזינגוף סנטר כמעט ריק מאדם, מוקדם יותר היום
דיזינגוף סנטר כמעט ריק מאדם, מוקדם יותר היוםצילום: דניאל בר-און
חגי עמית
חגי עמית

ישראל אולי הנחיתה מכה קשה על הג'יהאד האיסלאמי בלילה שבין יום שני ליום שלישי – כשחיסלה את מפקד החטיבה הצפונית בזרוע הצפונית שלו - אבל לפחות ברמה הכלכלית הצליח הארגון - המונה כ-10,000 לוחמים - להשבית היום (ג') מדינה בת 10 מיליון תושבים. לשמחתנו לא נרשמו פגיעות בנפש בישראל (נכון לשעה 17:00 אחרי הצהריים) אבל חלק ניכר ממקומות העבודה הושבתו. עלותו העקיפה של יום שבתון מלא למשק היא 2.5 מיליארד שקל. היום דובר על כמחצית מכך. הסיבה לכך בין היתר היא אי הסדר בהוראות שהגיעו הבוקר מפיקוד העורף.

אלו מבין אזרחי גוש דן המשכימים קום כדי לצאת לעבודה התחילו את היום עם ההנחיה של פיקוד העורף לפיה מקומות העבודה יפעלו כסדרם. אחרי השעה 7 בבוקר יצאה הוראה לפיה רק מקומות עבודה חיוניים, דוגמת בתי חולים או משטרה יפעלו - הוראה המתאימה למצבים של מלחמה כוללת. אפילו במבצע צוק איתן לא ניתנה הנחיה גורפת שכזו להשבתת המשק מעבודה. רמת הפניקה ירדה בסביבות 09:30, כשיצאה הוראה נוספת לפיה כל מקומות העבודה בהם יש מרחבים מוגנים – כן יפעלו. עבור אזרחים שיצאו לעבודה ב-7 בבוקר, הגיעו אליה ב-8 ושבו לביתם בהנחה שיום העבודה בוטל - כבר לא היתה לכך משמעות. בין כה וכה ההורים שביניהם כבר היו צריכים להמתין לילדיהם ששבו מבית ספר.

גם תלמידי בתי הספר באזור המרכז והדרום החלו את היום עם הודעה לפיה הלימודים שלהם יתנהלו כסדרם. הוראה זו התחלפה אחרי השעה 7 בהנחיה לפיה המסגרות החינוכיות לא יפעלו. התוצאה היתה שבישובים מסוימים ההסעות לבתי הספר יצאו עם התלמידים עליהן - רק כדי לגלות 20 דקות אחרי הגעתם לבתי הספר - כי הלימודים בוטלו ועליהן להסתובב בחזרה.

נתניהו והרמטכ"ל כוכבי, הבוקר
נתניהו והרמטכ"ל כוכבי, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

מדובר בהישג גדול לג'יהאד. הפעם האחרונה בה יצאה הנחיה כה גורפת ליותר ממיליון תלמידים לא להגיע ללימודים היתה ב-1991, בזמן מלחמת המפרץ (מבצע צוק איתן התרחש בחופש הגדול ועופרת יצוקה בזמן חופשת חנוכה). אז היתה זו מלחמה בין ארה"ב לבין מדינת עיראק בהובלת סדאם חוסיין שגרמה לכך. הפעם הספיק לכך ארגון טרור קטן. לא ברור מה השתנה הפעם לעומת שלל אירועי הירי הקודמים על ישראל. ההחלטות לגבי מצב החרום ב-34 המרחבים השונים אליהם מחלק הצבא את ישראל - נסגרות בפיקוד העורף תוך התייעצות עם גורמים דוגמת אמ"ן וחיל האוויר, מבלי שמשרדי הממשלה מעורבים בהן.

בצה"ל נימקו את אי הסדר הזה בכך שמדובר באירוע מתגלגל, במסגרתו פיקוד העורף מגיב בהנחיותיו בכל רגע לנעשה בשטח בהתאם לתמונת הירי מעזה.

עם זאת, ההחלטה על החיסול בעזה התקבלה בקבינט כבר לפני עשרה ימים. בכירים בפיקוד העורף עודכנו במצב החירום איתו הם צפויים להתמודד הבוקר מבעוד מועד – והספיקו לעדכן ראשי רשויות מקומיות באזורים רגישים בנוגע להסלמה הצפויה. גם בחברות התשתית החיוניות בישראל קיבלו התראה על המצב הצפוי רגע לפני. כשמדובר בהשלכות ירי מעזה על יום עבודה או לימודים ספק אם המדינה יכולה לקבל החלטות על בסיס השינוי במספר השיגורים והיירוטים אחת לכמה דקות. ההחלטה צריכה להתקבל מוקדם יותר.

רחוב ריק באשדוד, מוקדם יותר היום
רחוב ריק באשדוד, מוקדם יותר היוםצילום: אילן אסייג

דאגו לכיסים של המדינה

בכל מקרה יש מי שדאג לכיסיה של המדינה. רשות המסים ידעה להוציא בבוקר הודעה לפיה הברדק הזה אינו על אחריותה. קרן הפיצויים ברשות המסים הודיעה כי עסקים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו רשאים להגיש תביעה להחזר השכר שישולם לעובדים שייעדרו, הן בשל הוראה על סגירת מקום עבודה לא חיוני והן עבור הורים שנאלצו להשגיח על ילדיהם (מתחת לגיל 14) בשל סגירת מוסדות חינוך. אבל לא שכחה להזכיר כי "לעניין הנחיות ההתגוננות שניתנו מעבר לטווח של ה- 40 ק"מ מרצועת עזה, התקנות הקיימות לא נותנות מענה לפיצוי והנושא ייבחן על ידי הממשלה בהתאם להתפתחויות".

אנשי ג'יהאד אסלאמי ברצועה, אתמול
אנשי הג'יהאד האיסלאמיצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט

יכולות ההגנה האווירית של ישראל כיום מצליחות למזער את האבדות בנפש שאנו סופגים בגלל הטילים והרקטות הנורים מעזה. אבל תג המחיר הכלכלי שיכולים לגבות ארגוני הרצועה מאזרחי ישראל נותר גבוה. תג המחיר הזה הוא הסיבה לכך שבחמש וחצי השנים האחרונות, מאז מבצע צוק איתן, ביצעה ישראל עד אתמול בלילה רק סיכול ממוקד אחד – וגם הוא לא כוון לגורם צבאי אלא לאיש הכספים של החמאס, חאמד אחמד עבד חודרי – במאי 2019. הממשלה הנוכחית של ישראל מודעת למשמעות תג המחיר הזה. ההישג אותו היא משווקת בשנים האחרונות לרוב המכריע של אזרחי ישראל (שאינם מתגוררים ביישובי עוטף עזה) הוא שהיא אמנם לא מצליחה להגיע לפתרון בבעיית העימות מול עזה אבל כן מצליחה לשמר סטטוס קוו שמאפשר לכלכלה הישראלית לשגשג למרות העימות.

ההסלמה תדחוף לממשלת אחדות?

בני גנץ ואביגדור ליברמן הודיעו היום כי הם מבטלים את פגישת המו"מ הקואליציוני שלהם – פגישה שהיתה אמורה  להיות הרת גורל עבור עתידו של בנימין נתניהו לאור ההסלמה בדרום. אחרי שיתפזר האבק, נתניהו, גנץ וליברמן יאמרו שההסלמה מחייבת ממשלת אחדות יותר מתמיד. השאלה היא אם מצב הלחימה ידחוף את כחול לבן להגמיש את דרישותיה – או ישמש לה מנוף נגד נתניהו בדרישה שיגמיש את דרישותיו. ברמה המיידית העימות מאפשר לנתניהו להצטלם ולנאום מול אזרחי ישראל בפוזה היעילה ביותר מבחינתו – בישיבות חירום של הקבינט לצד קצינים בכירים. אבל בטווח מעט יותר ארוך, ימים ספורים אחרי שהמצב יירגע, יישארו אזרחי ישראל עם מבוי סתום מול עזה שממשלות הליכוד אינן מצליחות לפתור אותו כבר 10 שנים. 

נפתלי בנט
נפתלי בנט, שר הביטחון הנכנסצילום: אליהו הרשקוביץ

ראש השב"כ, נדב ארגמן, אמר כי "אני מקווה שהדבר הזה יאפשר לנו להמשיך ולייצר ביטחון לאורך זמן ברצועת עזה ובכל אזור הדרום". אלא שישראל כבר סיכלה בעזה דמויות בכירות יותר ולא השיגה שקט כזה. ארגמן הוסיף גם כי "הסיכול הלילה היה בעיתוי הנכון מבחינה מקצועית ומבצעית, אחרי שהכוכבים הסתדרו ואפשר היה לפגוע בו במקום הנכון ובזמן הנכון".

אלא שבשטח יש הרבה שאלות שניתן לשאול על תזמון הפעולה. היטיב להגדיר זאת ח"כ עמר בר לב ממפלגת העבודה, שאמר: "על ראש הגנב בוער הכובע. כשנתניהו דיבר על הסיכול - הוא שם דגש על נימוקי הרמטכ"ל וראש המוסד ולא נתן הסבר ללמה זה נעשה דווקא היום. הם הסבירו שהמרצח היה אחראי בשנה וחצי האחרונות לעשרות פעולות נגד ישראל. אם היה צריך להורגו - למה לא הרגו אותו לפני חצי שנה או שנה? בארבע וחצי השנים מאז צוק איתן היה סיכול ממוקד אחד בעזה, ולכן אני שואל את השאלה הלגיטימית שעוברת בראש האזרחים היום: במה שונה המצב היום ממה שהוא היה לפני חצי שנה?

"גם אז היה אבו אל עטא אחראי להתקפות רצחניות. הדבר היחיד ששונה כיום הוא שאנו נמצאים בסיטואציה בה הוטל על גנץ להרכיב ממשלה, ובאווירה שנוצרה הלילה זה יקשה עליו. זה עיתוי בעייתי ומטריד. אין לי ספק שהיו הזדמנויות לסיכול כזה בעבר. הן לגבי אל עטא והן לגבי אזרחים אחרים בעזה. בשנה וחצי האחרונות ירו מעזה יותר מאלף רקטות על יישובי העוטף ועברנו על כך בשתיקה. מה השתנה היום? אם מדובר על שינוי דרמטי במדיניותה של ישראל? נכון לשאול אם ראוי לעשות שינוי כזה שיכול להוביל למלחמה מלאה בינינו לבין רצועת עזה. מלחמה עליה הרמטכ"ל אומר שהיא אינה אינטרס שלנו.

גנץ בבית הנשיא, אתמול. נתן כבוד לכל המגזרים והמיעוטים בחברה הישראלית
בני גנץ, יו"ר כחול לבןצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

"היו לנו הזדמנויות נוספות בעבר. היו המלצות מצד גורמי ביטחון ואנשים בקבינט לבצע סיכולים – ולמרות זאת כאמור בארבע וחצי השנים האחרונות הקבינט החליט לא לעשות סיכולים ממוקדים. אני בעד חיסולים ממוקדים בתנאים מסוימים אבל העיתוי בימים אלו מטריד. לממשלה הזאת אין אומץ למהלכים מרחיקי לכת לשיפור המצב ההומניטרי בעזה או למהלכים צבאיים יזומים על ידינו -  מעבר לתגובה כזו או אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker