בנט שר הביטחון - ולעזאזל החינוך והזקנה במסדרון: המחיר הכלכלי של תרגילי נתניהו

תוך שנה בלבד ראש הממשלה כבר לא חושב ש"ביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה" ■ במקביל, בנט כבר לא רואה פסול ב"פוליטיקה בזויה ופחדנית" ■ את המחיר של התרגילים הפוליטיים של נתניהו ישלמו האזרחים, בריבית דריבית

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רה"מ ובנט בכנסת, במארס. בעידן שאחרי נתניהו, בנט ושקד יוכלו לחבור לליכוד
מינוי בנט לשר הביטחון מסייע לנתניהו להתבצר במשרד ראש הממשלהצילום: אוליבייה פיטוסי

עלות של מיליארדי שקלים למשק, סכנה של פגיעה בדירוג החוב של ישראל, המשך ההקפאה של פרויקטים חדשים, וממשלה הפועלת לפי תקציב לא מעודכן לצורכי המשק — זו המשמעות העקיפה של ההודעה שפירסם הליכוד ביום שישי האחרון, שלפיה ראש הממשלה בנימין נתניהו ממנה את יו"ר הימין החדש נפתלי בנט לשר הביטחון. הסיבה: המינוי מגדיל את הסבירות לכך שישראל תצעד למערכת בחירות שלישית תוך פחות משנה במארס הקרוב.

הנזקים הכלכליים שצפויים למשק היו אמורים לגרום לנתניהו לשקוד בימים אלה על הקמת ממשלת אחדות. בנט עצמו דיבר על הנזקים האלה בפודקאסט שהעלה השבוע, ובו הסביר כי "יש יותר סבירות שנלך לבחירות שלישיות משתקום ממשלה, וזו בעיה כי דברים קריטיים לא קורים. 1,200 כיתות שצריכות להיבנות בבתי ספר. מיטות שחסרות בבתי חולים". במקום זאת, בחר נתניהו במהלך שמקטין את הסיכוי לממשלה כזאת, שהוא עצמו אינו חושב שהוא טוב עבור משרד הביטחון, ונועד רק לסייע לו להתבצר בלשכת ראש הממשלה.

"ביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה ומעבר לשיקולים אישיים", פירט נתניהו בנובמבר 2018 את הסיבות שבעטיין מוטב שבנט יוותר על דרישתו להתמנות לשר הביטחון ויסיר את האולטימטום שלו לפרוש מהממשלה. בנט סומן אז על ידי נתניהו כיריב פוליטי שאינו מתאים לתפקיד. בדצמבר 2018 נחשף בערוץ 12 כי אחת מהבקשות של נתניהו משאול אלוביץ', בעל השליטה לשעבר באתר וואלה, היתה שתפורסם כתבה ובה ייכתב כי אשתו של בנט היתה שפית במסעדות לא כשרות – מתוך רצון לפגוע במעמדו של בנט בציונות הדתית. בנט הגיב אז במסר פומבי לנתניהו: "זהו מעשה נבזי ופחדני. תתבייש לך".

שנה חלפה ונתניהו כבר לא חושב שביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה, במקביל, בנט כבר לא רואה פסול בפוליטיקה בזויה ופחדנית. במקביל למינוי של בנט, סוכם כי הליכוד והימין החדש יקימו באופן מיידי סיעה משותפת בכנסת ה-22.

המינוי של בנט זמני. הוא הסכים שבמידה ותוקם ממשלה חדשה — ממשלת אחדות רחבה או ממשלה צרה — ימונה אדם אחר לשר הביטחון. גם הסיעה המשותפת תפעל כרגע, לפי ההסכם, יחד רק לאורך כהונת הכנסת הנוכחית.

עם זאת לחבירה לליכוד עשוי להיות מבחינת בנט גם היבט כספי. את הבחירות לכנסת ה־21 סיימה הימין החדש כשהיא מחוץ לכנסת, עם חוב של 5 מיליון שקל ומימון בחירות מינימלי לאור זאת שהיא לא עברה את אחוז החסימה. בשלושת המנדטים שהיא קיבלה בבחירות לכנסת ה-22 אין די כדי לכסות את החובות האלו. ההסכם אינו כולל כרגע התייחסות לחובות העבר של המפלגה – אבל במידה והחבירה בין המפלגות תיהפך לקבועה הרי שהליכוד עשוי לקבל עליו גם את חובות הימין החדש. אחרת - יהיה קשה לבנט לעמוד במערכת בחירות נוספת באופן עצמאי  גם מבחינה כספית.

בליכוד נערכים לבחירות

השקת קמפיין הבחירות של הליכוד בכפר המכביה, השבוע
מערכת בחירות שלישית תביא עמה גם פריימריז בליכודצילום: מוטי מילרוד

עו"ד שחר בן מאיר צפוי לעתור ליועץ המשפטי לממשלה, בטענה כי המינוי אינו חוקי - שכן נתניהו אינו יכול לבחור להפסיק לכהן כשר ביטחון ולהעביר את סמכויותיו לבנט בממשלת מעבר.

עדיין, עם קצת מזל, בנט יכול לכהן גם חצי שנה בתפקיד. המהלך הציני של נתניהו מקפיץ את הסבירות לבחירות – והמשמעות היא שרק בתחילת מארס יתבקשו האזרחים ללכת שוב לקלפיות.

נתניהו אולי הפתיע את המערכת הפוליטית עם המינוי, ובנט אולי יוכל להתפאר בכך שבקורות החיים שלו מופיע התואר "שר הביטחון", אבל בסופו של דבר מדובר במהלך שאינו משפר את מצבם. לנתניהו אין עדיין גוש של 61 מנדטים, ולבנט אין עדיין בית פוליטי עבור הבחירות הבאות.

הדבר חשוב לאור זאת שנתניהו מעוניין במערכת בחירות שלישית. כך מעריכים גם שרים וחברי הכנסת של הליכוד. הוא ירוויח מכך את הדבר שלו הוא זקוק – פרק זמן נוסף כראש ממשלה – שבמהלכו יוכל להילחם במערכת המשפט מעמדת האיש החזק במדינה, תוך שהוא שולט במשרד המשפטים – בלי שהסכמים קואליציוניים מונעים ממנו לבצע מגוון תרגילים לעיכוב הגשת כתב אישום נגדו.

רצף המתקפות האחרון של שר המשפטים אמיר אוחנה על המשטרה, הפרקליטות ובכירי משרדו מדגימים זאת. והחשיפה שהביאה למתקפה האחרונה של אוחנה – בנוגע ללחץ שהפעילה המשטרה על עד המדינה ניר חפץ – נוסכת אופטימיות בליכוד, וגורמת לרבים במפלגה תחושה שמערכת בחירות נוספת עשויה להסתיים בתוצאה טובה יותר. נתניהו עצמו שיחרר היום סרטון אישי בו הוא נוטל לעצמו את תפקיד השופט במשפטו שלו - ומכריז כי עדות חפץ פסולה וסותמת את הגולל על תיק 4000.

הסרטון הזה הוא חלק מהקמפיין למערכת בחירות שלישית, שנמשך כל הזמן. במסגרתו נתניהו ובכירי הליכוד ממשיכים להצהיר כי כחול לבן היא הגורם המטרפד את ממשלת האחדות בגלל חוסר הסכמתה לחבור לבלוק הימין. הם מניחים כי הציבור יקנה את הנרטיב, ויאשים את כחול לבן בבחירות הבאות.

הליכודניקים לא רק מודים ברצונו של נתניהו בבחירות נוספות בשיחות פנימיות. יש בהם כאלה שכבר נערכים לפריימריז הפנימיים שעשויים להיערך במקרה כזה. הם עושים זאת באמצעות פגישות עם קמפיינרים שיאפשרו להם להשתלב במקום ריאלי ברשימה. במידה ותסריט הבחירות השלישיות יתממש - לא יישאר להם זמן רב. אם לא תושג פריצת דרך, הרי שבעוד חודש יוכרז על מערכת בחירות שלישית. שבועיים אחר כך אמורים להיערך פריימריז, אלא אם מרכז הליכוד יחליט לבטל אותם.

האפשרות קיימת אמנם – אבל היא תיתקל בבעיות משפטיות לאור זאת שכבר אחרי הבחירות בספטמבר נאלץ בית הדין של המפלגה לדחות עתירות שדרשו קיום של פריימריז חוזרים. אחרי הכל, עותרים שידרשו פריימריז נוספים יוכלו לומר כי הרשימה הנוכחית לא סיפקה את הסחורה בשתי מערכות הבחירות האחרונות.

אמיר אוחנה
אמיר אוחנהצילום: מוטי מילרוד

קיפאון פוליטי

בשבועיים האחרונים שידרו ברשות החברות ובהנהלת התעשייה האווירית אופטימיות בנוגע לאפשרות שהנפקת החברה – יעד מרכזי מבחינתם – תקודם למרות שלא מכהנת בישראל ממשלה קבועה. מלשכת שר הביטחון וראש הממשלה התקבלו איתותים שלפיהם נתניהו מעוניין להביא את ההחלטה להצבעת הממשלה וועדת השרים לענייני הפרטה, ולקדם את המהלך.

היום הם צפויים לגלות שהם צריכים לקדם את הנושא מול שר ביטחון חדש – שירצה בוודאי לבחון את הנושא מהיסוד. זוהי רק דוגמה קטנה לדרך שבה הקפאון הפוליטי לא מאפשר לפקידים ומנהלים שכן רוצים לבצע תהליכים משמעותיים, לעשות זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker