חוששים מסבב בחירות שלישי? הצעות החוק הדרמטיות שהח"כים מיהרו להגיש

השבעת הכנסת נתנה את האות לבליץ חקיקה ■ ישראל ביתנו הגישה הצעות בנושאי דת ומדינה, ובכחול לבן רוצים לאפשר הצבעה להיי־טקיסטים שעובדים בחו"ל - ולמנוע מנאשמים לכהן כשרים ■ בעבודה-גשר מציעים מע"מ אפס על מזון בסיסי ותרופות, ודירה בליסינג

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ראשי הסיעות בהשבעת הכנסת. סיעתו של ליברמן הסתערה על מלאכת החקיקה
ראשי הסיעות בהשבעת הכנסת. סיעתו של ליברמן הסתערה על מלאכת החקיקהצילום: אוליבייה פיטוסי

הכנסת ה-20, שסיימה את ימיה באפריל 2019, התאפיינה בשליטה קפדנית של הקואליציה בכלי החקיקה במשכן. שרת המשפטים דאז, איילת שקד, שלטה בוועדת השרים לענייני חקיקה ומימשה באמצעותה את האידיאולוגיה שלה, שלפיה ישראל סובלת מעודף חקיקה. שקד החזיקה ביד את השאלטר. בהתאם, היקף החקיקה הפרטית שלא הובלה על ידי הממשלה צומצם בתקופתה ב-50%.

בין אם היתה זו חקיקה שנוגעת לצער בעלי חיים, הגדלת קצבאות לקשישים, או שמירה על זכויות האזרח - חברי הכנסת מהאופוזיציה גילו כי ללא תמיכה של הקואליציה - אין ביכולתם לקדם חוקים, גם אם אלה בנושאים חשובים וחוצי-מפלגות, סקטורים ודתות.

תוצאות מועד ב' של בחירות 2019, שהתקיימו בחודש שעבר, מרמזות כי הכנסת הבאה תהיה שונה בתכלית בהיבט זה, וכי השוויון בין הגושים יותיר מרווח פעולה נרחב לחברי הכנסת. כך, ניסיונות חקיקה שבעבר נתפשו כהצעות סרק שכל מטרתן לעורר דיון בנושאים הקרובים ללבם של הח"כים, עשויים להגיע הפעם רחוק יותר.

אף שהקמת הממשלה עדיין לא נראית באופק, מיד לאחר השבעת הכנסת החדשה, בשבוע שעבר, ניצלו הח"כים את ההזדמנות להגיש הצעות חוק. מי שמככבות בהצעות החוק הפרטיות הן מפלגות האופוזיציה לשעבר. מי שהיו חברי הקואליציה עד אפריל עדיין מקווים כי הם אלו שירכיבו את הממשלה הבאה - וכך יוכלו לקדם את האג'נדה שלהם באמצעות הצעות חוק ממשלתיות בבוא המועד.

שבירת מונופול הרבנות

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, מימש את הבטחתו לא לעשות חיים קלים למפלגות הגדולות. בזמן שאלה מחכות לראות איזו קואליציה תקום, בטרם יקדמו חקיקה בנושאי דת ומדינה - כבר ביומה הראשון של הכנסת הניחה ישראל ביתנו רצף הצעות חוק שהתחייבה להן בקמפיין ובמצע הבחירות שלה.

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמןצילום: מגד גוזני

ההצעה הראשונה היא חדשה-ישנה - חוק הגיוס. לפי הצעת חוק נוספת של המפלגה, סמכויות הגיור יועברו מידי בתי הדין המיוחדים של הרבנות הראשית לידי רבני הערים. כך, כל רב עיר יורשה לאשר גיור כחוק בבית דין מקומי שיוקם למטרה זו. הצעה נוספת שנועדה לשבור את מונופול הרבנות היא "הסכם הזוגיות" שיאפשר לזוגות המעוניינים בכך לעגן את חייהם המשותפים באופן אזרחי וללא תלות במונופול הרבנות.

בהצעת חוק לימודי ליבה, שנועדה להתנות תקצוב מוסדות חינוך חרדיים בהרחבת כישורי ההשכלה שהם מקנים לתלמידיהם, ישראל ביתנו מציעה כי שר החינוך יוכל לקבוע כי גם התקציב למוסדות הפטורים מלימודי ליבה יותנה בלימודי מקצועות בסיס שייקבעו. זאת, בהיקף שלא יפחת מ-55% מהרמה הנלמדת במוסדות הרשמיים של משרד החינוך.

בהצעת חוק נוספת דורשת ישראל ביתנו כי רשויות מקומיות יוכלו להפעיל בתחומן תחבורה ציבורית בשבת בהתאם לסקר תושבים שיחלק את השכונות לפי מאפיינים דמוגרפיים וביקוש. בהצעת חוק המרכולים שהגישה חברת המפלגה יוליה מלינובסקי, מוצע כי רשות מקומית תוכל להפוך החלטות של משרד הפנים בעניין פתיחת עסקים בשבת. ישראל ביתנו הגישה גם הצעת חוק להשוואת קצבת הנכות לשכר מינימום והצעה למתן סיוע מיוחד לנכים מונשמים - שתי הצעות שקידם מספר 12 ברשימתה, פעיל מחאת הנכים אלכס פרידמן.

חקיקה פרטית אורכת זמן. בהיעדר תמיכה ממשלתית יעברו קרוב לחודשיים עד אשר ניתן יהיה להעלות את ההצעות לקריאה טרומית. לעיתים מדובר על הצעות שהוזנו במערכת היעודית של הכנסת רק כהכנה ליום סגריר. המחנה הדמוקרטי לדוגמה כבר הניחה הצעת חוק לפיזור הכנסת - שספק אם תקודם בזמן הקרוב. ואולם ההצעות האלה מצד ליברמן נועדו לאתגר את המפלגות הגדולות וייאלצו את כחול לבן והליכוד לבחור צד.

הבטחה מהותית אחרת של ליברמן בקמפיין היתה העלאת קצבאות הזקנה. לפי הצעת החוק, זוג המקבל גמלה לפי חוק הבטחת הכנסה יהיה זכאי לקצבה בסך 7,780 שקל - ויחיד יקבל 4,670 שקל.

מבחר הצעות חוק מפתיחת הכנסת ה-22

למנוע כפל ביטוחים

ח"כ מירב כהן מכחול לבן הספיקה להניח על שולחן הכנסת הצעת חוק שעשויה לאתגר את חברות הביטוח. כהן מוטרדת מכך שלפי נתוני רשות שוק ההון קיימות בישראל 6.4 מיליון פוליסות ביטוח כפולות בשווי 3.6 מיליארד שקל. ההצעה מנסה למנוע מצב שבו חברות הביטוח מטעות את המבוטחים ומוכרות להם כפל ביטוחים - בעוד שהמבוטח לא זכאי לכפל פיצוי כאשר האירוע הביטוחי מתממש.

בין היתר, ההצעה מבקשת לחייב את חברות הביטוח בתשלום ריבית למבוטח בגין הביטוח הכפול; להעניק לממונה על רשות שוק ההון סמכות להטיל עיצומים כספיים על חברת ביטוח שמוכרת ביטוחים כפולים; וכן לקבוע כי תשלום תגמולי הביטוח במקרה של כפל ביטוחים ייעשה לפי הפוליסה שבה הסכום הוא הגבוה יותר. הצעת חוק אחרת שהגיש ח"כ צבי האוזר מכחול לבן, מעניקה אפשרות למאות אלפי ישראלים השוהים פרק זמן ממושך בחו"ל להשתתף בבחירות.

צבי האוזר
ח"כ צבי האוזרצילום: ינאי יחיאל

כחול לבן הגישה שלוש הצעות חוק סיעתיות נוספות, שאפשר להגדירן הצעות חוק "נתניהו-דרעי": הראשונה מבקשת לקבוע כי מי שהורשע בעבירה פלילית שיש עמה קלון לא יתמנה לתפקיד ראש ממשלה, שר או סגן שר. לפי הצעת חוק שנייה של כחול לבן, במקרה שבו הוגש כתב אישום נגד שר או סגן שר בגין עבירות חמורות של שחיתות - תופסק כהונתו, ואם מדובר בראש הממשלה, הדבר יחייב את התפטרות הממשלה. ההצעה השלישית, שהצעה דומה לה קיבלה בעבר את תמיכתו של נתניהו, היא הגבלת כהונתו של ראש ממשלה לשתי קדנציות רצופות או לשמונה שנים רצופות.

לבחון בנייה ליד החוף

לפני הבחירות האחרונות, בעת שח"כ סתיו שפיר עברה ממפלגת העבודה למחנה הדמוקרטי, היא ניצלה את יום השבעת הכנסת כדי להגיש הצעת חוק צער בעלי חיים, שנועדה להפסיק את המשלוחים החיים של עגלים לישראל. לפי ההצעה שהונחה, היקף המשלוחים יצומצם בהדרגה. הצעת החוק להפסקת משלוחי העגלים אמנם עברה בממשלה היוצאת - אך החקיקה לא הושלמה.

בנוסף, שפיר הגישה הצעת חוק לשמירת הסביבה החופית, שלפיה החוק הקיים מ-2004 - זה שמגביל את הבנייה בקרבת קו החוף - לא יחול רק על תוכניות חדשות שאושרו החל באותה שנה, אלא יכלול גם בחינה של תוכניות הבנייה שאושרו לפני כניסת החוק לתוקף. הצעת חוק אחרת ששפיר הגישה מבקשת סמכות להטיל סנקציות על נציגי משרדי ממשלה שאינם מתייצבים לדיונים בנושאים שעליהם הם מופקדים.

סתיו שפיר
סתיו שפירצילום: מיכאל גל

גם העבודה-גשר הניחה הצעות מעניינות: העלאת שכר המינימום ל-7,280 שקל בחודש, רכישת דירה בליסינג כך שתשלום השכירות ששולם על דירה ייזקף לזכות דייר המעוניין לרכוש אותה, מע"מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים, תרופות, טיפול רפואי והלבשה עליונה לילדים וחיוב כל נהג להשבית את רכבו באופן יזום ליום אחד בשבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker