שלושת האנשים שלא יקבלו את תיק האוצר - ואחד שאולי יזכה בו

תוצאות הבחירות מחסלות את הסיכוי של משה כחלון להישאר במשרד האוצר וצפויות לקבור את תוכנית מחיר למשתכן ■ גם הסיכוי שאיילת שקד או עמיר פרץ יקבלו את האוצר שואף לאפס ■ אז מי כן יכול לזכות בתפקיד? השושבין של ממשלת האחדות האפשרית - אביגדור ליברמן

סמי פרץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר האוצר משה כחלון בסיור בבאר שבע
שר האוצר משה כחלון בסיור בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

תוצאות הבחירות יצרו הרבה מאוד נעלמים בנוגע להרכב הממשלה הבאה, אך הן בכל זאת מאפשרות להתחיל לפסול תרחישים שונים שנראו סבירים ערב הבחירות. באמצעות פסילת התרחישים וניכוי חלק מהאופציות אפשר להתכנס למסקנות בנוגע למה שעשוי לקרות.

בתחום הכלכלי זה די בולט. לא ברור אם עידן בנימין נתניהו בפוליטיקה הישראלית הסתיים, אך די ברור שעידן משה כחלון כשר האוצר בישראל הסתיים. גם אם כחלון יחליט להישאר בפוליטיקה ולא יפרוש (כפי שפירסם חיים לוינסון ב"הארץ"), הוא כבר לא יהיה שר האוצר הבא, ויש לכך משמעות גדולה לפחות בתחום אחד - שוק הדיור.

כחלון הוביל מדיניות שבמרכזה תוכנית מחיר למשתכן, והסיכוי שמחליפו ימשיך אותה קלוש. זאת, מכמה סיבות: ראשית, אף שר לא אוהב לממש תוכניות של שר אחר; שנית, זו תוכנית יקרה ולא יעילה שאינה מספקת פתרונות דיור מגוונים וזולים למספיק אנשים; שלישית, מבקר המדינה אמור לפרסם דו"ח ביקורת קטלני על התוכנית ולהוציא ממנה עוד קצת אוויר; ורביעית, הביקורת על יעילות התוכנית רחבה מאוד וכוללת גם את בנק ישראל.

לשר האוצר הבא יש מספיק סיבות להפסיק את התוכנית או להכניס בה שינויים משמעותיים. ביטול מחיר למשתכן לכשעצמו לא יפתור את בעיית הדיור, אך הוא יפנה משאבים ויחייב בחינה מחודשת של אתגרי שוק הדירות ומתן פתרונות מגוונים יותר - שיכללו הרחבת ההיצע, הן לקנייה והן להשכרה.

עמיר פרץ בסיור בנתיבות
עמיר פרץ בסיור בנתיבותצילום: אליהו הרשקוביץ

שר האוצר הבא לא יהיה מחויב לשום מהלך שהוביל כחלון - לא למחיר למשתכן, ולא לתוכניות נטו הוזלות למיניהן. הוא כן יהיה מחויב למשמעת תקציבית ולנקות את נזקי השנתיים האחרונות, שהביאו לחריגה מיעד הגירעון.

הקטנות לא יזכו בפרסים יקרי ערך

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר בנאום הניצחון שלו שהוא חותר להקמת ממשלת אחדות, בניגוד לעמדתו הקודמת שבה קבע כי "ממשלת אחדות היא ממשלת שיתוק לאומי" - וזאת, לדבריו, משום שישראל נמצאת במשבר ביטחוני ובמשבר כלכלי. לפחות בתחום הכלכלי הוא הגזים. אנחנו לא נמצאים במשבר, אבל יש צורך דחוף לקבל החלטות קשות שיחזירו את המשק למשמעת תקציבית ולטיפול בכמה תחומים בוערים כמו התחבורה ומערכת הבריאות.

יש עוד תסריט שתוצאות הבחירות חיסלו - ממשלה צרה שבה שר האוצר הוא עמיר פרץ או איילת שקד. זאת, בכפוף לכך שליברמן יעמוד במלתו, ויצליח לכפות ממשלת אחדות בהשתתפות כחול לבן והליכוד. אילו היתה קמה ממשלה צרה, מימין או משמאל, הכוח של המפלגות הקטנות בשני הצדדים היה עצום. ראינו בבחירות של 2015 כיצד הבית היהודי עם 8 מנדטים הצליח להשתלט על תיקי החינוך והמשפטים, כיצד כולנו של כחלון קיבלה עם 10 מנדטים את תיקי האוצר והכלכלה, וכיצד ליברמן עם 5 מנדטים בלבד זכה בתיק הביטחון.

איילת שקד
איילת שקדצילום: אילן אסייג

בממשלת אחדות יש סיכוי סביר שהמפלגות הקטנות לא ייכנסו (כי לא יזדקקו להן) - אך גם אם מי מהן תצטרף, היא לא תקבל פרסים יקרי ערך כמו תיקי הביטחון, האוצר, החינוך או המשפטים. אלה יישארו אצל הגדולות. בהסתייגות אחת: ליברמן. אם הוא יצליח לתמרן את שתי המפלגות הגדולות להקים ממשלת אחדות, הוא עשוי לקבל את שכר טרחתו בתיקים משמעותיים. הוא כבר כיהן כשר הביטחון וכשר החוץ. במשרד האוצר הוא לא הביע עניין מעולם.

לא ירצו להיות השוטר הרע

מה שברור הוא שהאפשרות שמשרד האוצר ייפול בחיקם של עמיר פרץ הסוציאל־דמוקרט או איילת שקד הליברטריאנית שואפת לאפס; וכך גם האפשרות שהממשלה הבאה תאמץ גישה כלכלית שונה מזו של הממשלות האחרונות.

באגף התקציבים במשרד האוצר הכינו בחודשים האחרונים הרבה תוכניות ורעיונות להתמודדות עם בעיית הגירעון התקציבי והצורך לטפל במנועי צמיחה למשק, תוך התייחסות לתרחישי קיצון כמו מינוי פרץ או שקד לשר האוצר. ההנחה היתה שלכל אחד מהם יהיו דגשים שונים בנוגע לצעדי הקיצוץ והמיסוי שהקופה ציבורית תידרש אליהם.

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמןצילום: אוליבייה פיטוסי

אחד מאנשי האגף נשאל לפני כמה ימים מהו שיעור החפיפה בתוכניות שהם יציעו לפרץ או שקד, ותשובתו היתה 50%. מכיוון שלא פרץ ולא שקד יזכו בתיק האוצר, שיעור החפיפה בין הליכוד לכחול לבן יהיה גבוה בהרבה. הדרך להקמת ממשלת אחדות רחוקה עדיין, אבל סביר להניח שאחת המהמורות תהיה תיק האוצר. בנקודת הזמן הזו, כשהממשלה החדשה נדרשת לקבל החלטות כואבות, ספק אם אחת המפלגות תציב את הדרישה לקבל את תיק האוצר בראש סדר העדיפויות שלה.

בין שתי המפלגות האלה יש חשדנות גדולה, וקיים סיכוי שהן יתמודדו זו מול זו שוב - וזה לא יקרה בעוד ארבע שנים אלא לפני כן. במצב כזה, לאף מפלגה אין עניין להיות השוטר הרע שחותך ומקצץ ומעלה מסים.

נתניהו ויאיר לפיד היו בסרט הזה, ויצאו ממנו בשן ועין. נתניהו ב-2005 כיהן כשר האוצר והוביל מדיניות נוקשה של קיצוץ קצבאות ופגיעה בזכויות פנסיוניות כדי לחלץ את המשק מהמיתון. זה עלה לו בהתרסקות בבחירות של 2006 - אז קיבל הליכוד בראשותו 12 מנדטים בלבד. לפיד היה בסרט הזה בבחירות של 2015, כשיש עתיד התרסקה ל-11 מנדטים לאחר שקיבלה 19 מנדטים בבחירות 2013. הירידה נבעה, בין השאר, מהקדנציה הלא מוצלחת של לפיד במשרד האוצר - שבה העלה את המע"מ והתמודד עם חריגה גדולה מיעד הגרעון שהוריש לו קודמו, יובל שטייניץ. ליברמן לא צפוי להכניס את ראשו למשרד האוצר בעיתוי הזה, על אף שאין לו מה להפסיד.

גם המשותפת תדרוש הישגים כלכליים

נכון שיידרשו צעדים כלכליים כואבים, אבל לליברמן היתה הבטחת בחירות כלכלית משמעותית אחת שאותה הוא יוכל לקיים ולשמור על הבייס שלו: הגדלת קצבאות הזקנה. זו אחת הבעיות הכי כואבות ליוצאי בריה"מ לשעבר שהגיעו לכאן בגיל מבוגר ולא צברו מספיק שנות עבודה שיזכו אותם בפנסיה ראויה. ליברמן יכול לקבל החלטות כואבות וקשות שיחולו על כלל הציבור כדי לטפל בבעיה שמציקה לבוחריו. הוא עומד בראש מפלגת נישה, וכל עוד הוא יטפח את הנישה הזו - הוא יוכל לקבל החלטות קשות שכחול לבן והליכוד, למרות גודלן, יתקשו לקבל, ויעדיפו לגלגל זו לזו. בסביבתו אומרים: אין לו עניין בתיק האוצר, הוא מכוון לתיק הביטחון.

הסיטואציה בין שני הגושים, שבה אף אחד מהם לא יכול להקים ממשלה בשלב הזה, הפכה את ליברמן ללשון המאזניים, אך לא כדאי לבטל את כוחם של שני המגזרים הכי עניים בישראל. החרדים והערבים התחזקו בבחירות. זה עשוי להפוך את הרשימה המשותפת לשחקן משמעותי יותר מבעבר, אף שראשיה כבר הצהירו כי לא יצטרפו לממשלה, וגם ברור שליברמן לא יצטרף לקואליציה עם המשותפת.

להחלטה אם להמליץ לנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על כחול לבן ובני גנץ עשויה להיות משמעות בדינמיקה שתיווצר בהקמת ממשלת האחדות ובשאלה מי יהיה ראשון ברוטציה. למשותפת יש כמה נושאים בוערים לקדם - ובראשם תיקון חוק הלאום, הפניית משאבים לטיפול בתשתיות ביישובים הערביים וטיפול במיגור הפשיעה במגזר. הם עשויים לדרוש וגם לקבל מבני גנץ הבטחות בתחום הכלכלי כדי לבנות מערכת יחסים חדשה ושונה מזו שהיתה עד כה עם הממשלה בראשות הליכוד.

ממשלת נתניהו האחרונה אמנם קידמה את החלטה 922 לפיתוח כלכלי במגזר הערבי (תחבורה, חינוך, תעסוקה, דיור ובטחון פנים) אך היא לא מהפכנית ומחייבת השקעה וטיפול נמרצים יותר. חוק הלאום שהעבירה הממשלה היוצאת גרמו לתוכנית 922 להחוויר ולהיבלע בתוך הרעש שעורר החוק. מה שברור מתוצאות הבחירות הוא שאם הורגלנו בעבר שבעיקר למפלגות החרדיות יש דרישות תקציביות ייחודיות - הפעם גם לרשימה המשותפת יהיה כוח לדרוש הישגים כלכליים לבוחריה, גם מחוץ לקואליציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker