בין אשדוד לקיסריה: הטילים מעזה לא מזיזים לערים שבהן נתניהו מתגורר

אם העיר קיסריה היתה תחת איום טילים מרצועת עזה — ייתכן שהיה נעשה מאמץ אמיתי לקידום פתרון ■ בינתיים, מערכת הבחירות נדמית למשאל עם על המשך כהונתו של נתניהו ■ סקרים שמציגים הובלה קלה לגוש "לא ביבי" גרמו לנתניהו להגביר את התקפותיו על הציבור הערבי

חגי עמית
חגי עמית
בנימין נתניהו בסרטון "מי בא לים". לא הודף טילים עם המטקות
בנימין נתניהו בסרטון תעמולת הבחירות "מי בא לים". למה הוא לא הודף טילים עם המטקות?צילום: צילום מסך מתוך עמ?

הנטייה הראשונית אתמול היתה ללגלג על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשאול מדוע כשהופעלה אזעקת צבע אדום באשדוד בעודו שוהה בכנס בחירות בעיר — הוא לא שלף את המטקות המפורסמות מסרטון הבחירות של הליכוד, שבאמצעותן הוא מנטרל כל איום על אזרחי מדינת ישראל, והשתמש בהן כדי לגונן על תושבי העיר מהטילים ששוגרו מרצועת עזה.

זוהי הדרך הקלילה להסתכל על האירוע ביום שלישי בערב. אם מתייחסים לכך ברצינות, האזעקה שתפסה את ראש הממשלה המחישה את מה שלא קורה יום־יום: נתניהו לא נמצא באופן קבוע באזור המאוים על ידי הטילים מרצועת עזה ואינו חווה את ההשלכות של הירי על החיים בו. בזמן שחבל ארץ שלם התרגל בשנים האחרונות לדרך חיים שבה אזעקת צבע אדום היא עניין שבשגרה — בירושלים ובקיסריה, שני היישובים שבהם נתניהו מבלה את זמנו, זהו אינו המצב.

אבל זה לא הפער היחיד. לפי נתוני הביטוח הלאומי, ההכנסה הממוצעת לשכיר בעיר שבה נמצא ביתו של נתניהו, קיסריה, היא 17,245 שקל ברוטו — גבוהה ב–82% מזו שבאשדוד, 9,455 שקל בחודש נכון ל–2016. 34% מהשכירים באשדוד משתכרים מתחת לשכר המינימום, לעומת 26% מהשכירים בקיסריה.

גם במחירי הנדל"ן ורמת החינוך הפערים דומים. אשדוד היא אפילו לא דוגמה לערי הדרום החלשות, ואינה נחשבת ליישוב שאיום הטילים משפיע על כלכלתו. באשקלון, שדרות ובעיקר בחבל עוטף עזה, הקיפאון הממשלתי בן עשר השנים מול הטילים מרצועת עזה הוא חסם שחונק כלכלית את התושבים ולא מאפשר להם להתפתח. התיירות, המסחר ואפילו החקלאות — כולם סופגים את המטחים.

המדיניות של ממשלת ישראל בשנים האחרונות מתייחסת למצב מול עזה כאל מצב בלתי־פתיר שאין דרך לשנותו. למעט שני מבצעים צבאיים גדולים שלא השיגו את מטרתם, לא נעשים מאמצים אמיתיים הכוללים תמריצים משמעותיים לכלכלת הרצועה שיסייעו בקידום פתרון. לא מוגזם לומר כי אחת הסיבות לכך היא שזה לא כואב לשרי הממשלה בכיס. יישוב יוקרה כמו קיסריה לא יכול היה להתקיים תחת איום טילים.

כדי להשכיח מהציבור את האירועים בדרום, בילה נתניהו את מרבית יום אתמול כשהוא עוסק בספין חוק המצלמות. הוא נחל הצלחה. נתניהו לקח הצעת חוק שלא היה לו סיכוי להעביר — לא מבחינה חוקית ולא מבחינה פוליטית — והצליח להעסיק עמה את אמצעי התקשורת במשך כמה שעות.

על הדרך הוא המשיך בקמפיין המרכזי שלו סביב סיסמת הדגל, שאינה מחוברת למציאות, שלפיה ליברמן יקים ממשלה עם המפלגות הערביות. הוא אף קרא לשר הביטחון שלו לשעבר באופן אישי מעל דוכן הכנסת: "ליברמן, אם לא תגיע להצביע, זו הוכחה נוספת לכך שחברת לממשלת השמאל של לפיד־גנץ והמפלגות הערביות".

בדבר אחד נתניהו צדק

קשה להאמין לחלק ניכר מההצהרות שניתנו על יד נתניהו בין מאי לספטמבר 2019. לכן, ניתן להמר כי גם בתרחיש שבו הוא ימשיך לכהן כראש הממשלה אחרי הבחירות — ישראל לא תחיל ריבונות על בקעת הירדן או יהודה ושומרון. כמו כן, ספק גדול אם נתניהו ימנה את משה פייגלין לתפקיד שר או יקדם לגליזציה של קנאביס.

אבל מעבר לכל ההכרזות חסרות הכיסוי שאותן פיזר ראש הממשלה במסיבות עיתונאים חגיגיות בחודשים האחרונים, היתה הכרזה אחת שאליה הוא חזר שוב ושוב במשך כל הקמפיין שלו, שיש בה שמץ של אמת. ההכרזה הזו היא האמירה שהומצאה בליל ההצבעה על פיזור הכנסת: אביגדור ליברמן הוא שמאל. לכאורה, זהו עוד שקר: ליברמן אינו איש שמאל בעמדותיו המדיניות. ייתכן כי הוא נוטה שמאלה בחלק מעמדותיו הכלכליות, אבל לא לזה נתניהו מתכוון. מבחינת נתניהו, לא קיים יצור שעונה על ההגדרה "ימני שאינו תומך בנתניהו". ליברמן, לדעתו, הוא שמאלני מסיבה אחת: הוא לא איפשר לנתניהו להתחיל קדנציה נוספת כראש ממשלה. מנקודת המבט הזו טענותיו של נתניהו נכונות.

בבחירות הקודמות, שנערכו ב–9 באפריל, אזרחי ישראל שהכניסו למעטפה בקלפי את הפתק של ישראל ביתנו יכלו להניח — על בסיס התנהלותו בעבר של ליברמן והכרזותיו במשך הקמפיין — כי הם נותנים את קולם למפלגה שתהיה חלק מממשלת נתניהו. יש לישראל ביתנו מצביעים התומכים במפלגה בלי שום קשר למפת הגושים הישראלית, או ליחסם לנתניהו — ועדיין ניתן לומר כי כשליברמן לא הצטרף לממשלה כזו, הוא פעל בניגוד לציפיות של לפחות חלק מבוחריו.

הקמפיין של ליברמן בחודשים האחרונים, שבו אמר בפירוש שלא בהכרח ימליץ על נתניהו, שינה את התמונה הזו. אם לא די בכך, הקמפיין של נתניהו חידד את השינוי מעבר לכל ספק. אם כך, לאזרחים שיגיעו לקלפי ביום שלישי הקרוב יהיה ברור שאם הם מצביעים לישראל ביתנו — הם לא נותנים את קולם לממשלת ליכוד. במצב העניינים הזה, הבחירות הנוכחיות, אפילו יותר מהבחירות הקודמות, נהפכו למשאל עם שבו אזרחי ישראל נרשים להחליט אם הם רוצים שנתניהו ימשיך בתפקידו או לא.

בהתאם ללוגיקה הזו, הסקרים מהשבועות האחרונים שהעידו כי גוש "לא ביבי" נותר יציב עם 62 מנדטים הוציאו את נתניהו מאיזון וגרמו לו להעלות הילוך באמירותיו נגד אזרחי ישראל הערבים. אחרי הכרזותיו נגד הערבים מעל דוכן הכנסת, הוא עשה עוד עשרים צעדים קדימה באינטרנט. בשיחות מסנג'ר שיזם עמוד הפייסבוק של נתניהו אתמול נכתב כי "אסור שתקום בעוד שבוע ממשלת שמאל מסוכנת עם לפיד, עודה, גנץ וליברמן. ממשלת שמאל חילונית חלשה שסומכת על הערבים שרוצים להשמיד את כולנו — נשים, ילדים וגברים".

בהמשך היום הליכוד הודיע כי המסר הזה היה "טעות של עובד". מסר זה אינו תואם הצהרות של בכירים במטה על רמת מעורבותו הגבוהה של נתניהו בקמפיין הדיגיטל שלו. אם זו אכן טעות — זו טעות מסוכנת שמטה בחירות של ראש ממשלה לא אמור לעשות. אחרי הכל, אזרח ישראלי שקורא פוסט כזה עשוי להסיק כי אם ראש הממשלה שלו דובר אמת בדף הפייסבוק שלו, עליו לצאת באופן מיידי לכפר הערבי הסמוך למקום מגוריו ולנקוט שם פעולת מנע מול הערבים שרוצים לפגוע בו ובילדיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker