בגלל הקמצנות: סקרי הבחירות שגויים סטטיסטית

כדי לצמצם את טעות הדגימה למנדט אחד, צריך לכלול במדגם 23 אלף איש ■ סקר זול עם 500 משתתפים, אינו אמין מספיק ■ כישלונות הסקרים בישראל ובעולם אינם נובעים מטעויות דגימה בלבד

מיכאל בינסטוק
מיכאל בינסטוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל בינסטוק
מיכאל בינסטוק

מבצעי סקרי בחירות מציינים תמיד את טעות הדגימה. כך, בסקר חדשות 12 מ-20 במארס היו 500 משתתפים, וטעות הדגימה שהתפרסמה היתה 4.4% מסך המנדטים. הטעות מתייחסת למפלגה פיקטיבית שהיתה מקבלת 60 מנדטים, ומשמעותה היא שניתן להיות בטוחים ב-95% כי מפלגה זו היתה מקבלת לא פחות מ-55 מנדטים ולא יותר מ-65 מנדטים.

היות שאין בישראל מפלגה המתקרבת ל-60 מנדטים, לטעות הדגימה יש השלכות אחרות. חישובים שערכתי לטעויות הדגימה עבור 13 המפלגות שעברו את אחוז החסימה לפי סקר חדשות 12, מגלים כי טעויות הדגימה כל כך גדולות, שלא ניתן להבחין בין מפלגה שאמורה לקבל עשרה מנדטים (העבודה) לבין מפלגות שמגרדות את אחוז החסימה. כמו כן, אם הליכוד אמור לקבל 28 מנדטים, מפלגת כחול לבן היתה צריכה לקבל 40 מנדטים כדי להשתחרר מטעות הדגימה. זאת ועוד, בבחירות 2015 תוצאות הסקר האחרון של מכון דחף היו 26 מנדטים לטובת המחנה הציוני ו-22 לטובת הליכוד. התוצאות בפועל (מחנה ציוני 24, ליכוד 30) נפלו בגבול העליון של טעות הדגימה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker