הכשרות עולה לנו ביוקר - ומי מפחיד את השרה הקשוחה איילת שקד?

בג"ץ קיבע את המונופול של הרבנות הראשית בתחום הכשרות, וכעת היועץ המשפטי לממשלה מגבה אותו ■ שרת המשפטים, שמרבה למתוח ביקורת על רגולטורים ועל האקטיביזם השיפוטי של בג"ץ, שומרת על דממה במקרה הזה כי יש לה אינטרס חזק יותר: מצביעי הבית היהודי

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יש בישראל עשרות מונופולים מסוגים שונים, אבל יש רק מונופול אחד שקיבל זיכיון לשימוש בלעדי במלה אחת. המלה היא רק שלו, ואסור לאף אחד אחר להשתמש בה. והיא שווה הרבה מאוד כסף. צבא של עובדים, ספקים, מפקחים ומשגיחים עומדים מאחוריה. קחו מהם את המלה, ומניותיהם יצנחו בין לילה.

המלה היא "כשר" על הטיותיה השונות. רק הרבנות הראשית רשאית להעניק לבית עסק את התואר "כשר". הדבר הוכרע בפסיקת בג"ץ, והחל בסוף השבוע גם קיבל תוקף מטעם היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט. מנדלבליט זרם לגמרי עם פסיקת בג"ץ מספטמבר 2017, בראשות נשיאת העליון בדימוס מרים נאור, שאסרה על בתי עסק להשתמש במלה כשר אם לא קיבלו תעודת הכשר מהרבנות הראשית. בג"ץ איפשר לבתי עסק להעיד על מרכולתם ולספק לסועדים מידע על מקור הבשר, נוהלי העבודה ותהליכי ההכשרה של בית העסק, אך אסר עליהם להגדיר עצמם מפורשות ככשרים. מנדלבליט לא העז לסטות מפסיקת בג"ץ אפילו במילימטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker