"מטילים מסים כדי לממן את רע"מ": זה מה שבאמת קיבל מנסור עבאס

50% מהסכום שהובטח לחברה הערבית הובטח גם על ידי הממשלה הקודמת, אינו מעוגן בסיכומים תקציביים ותלוי ברצון הטוב של משרדי הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנסור עבאס. הובטחו לו 34.4 מיליארד שקלצילום: נועם מושקוביץ / דו

"הממשלה מטילה מסים כדי לממן את הדרישות של יו"ר רע"מ", קרא השבוע יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו במשכן הכנסת; "מס של מיליארד שקל על כניסת כלי רכב לתל אביב כדי לממן את התנועה האיסלאמית", הכריז חבר הכנסת ישראל כ"ץ. מולם ניצב ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת. טיבי המעיט בהישגיו של יו"ר רע"מ מנסור עבאס, והצהיר בראיון לתחנות הרדיו כי התקציב לחברה הערבית שעליו סוכם השבוע בממשלה אינו עומד על 53 מיליארד שקל, כפי שטענה מפלגת רע"מ לאחר המו"מ הקואליציוני.

כמה כסף אם כך באמת הובטח לעבאס בתקציב שעבר השבוע בממשלה? אלה הם המספרים: הכסף הגדול לחברה הבדואית טמון בתוכנית חומש בהיקף של 30 מיליארד שקל. התוכנית כוללת את כלל המהלכים לפיתוח הכלכלי-חברתי של החברה הערבית. 3 מיליארד שקל מתוך הסכום הזה יוקצו להחלטת ממשלה לסיוע ממוקד לחברה הדרוזית. בנוסף, עוד 2.4 מיליארד שקל יוקצו לתוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית ו-2 מיליארד שקל יוקצו לתשתיות תחבורה.

אם נחבר את כל הסכומים ביחד נגלה שהובטחו לעבאס 34.4 מיליארד שקל. מספר הקסם של 53 מיליארד שקל נובע מסכום נוסף, של כ-18 מיליארד שקל, שהיה אמור להיות מועבר במסגרת תוכנית נתיבי איילון, לצורך השקעה בתשתיות תחבורה בחברה הערבית. סכום זה אינו נמצא כרגע בתקציב.

שאלה נוספת היא מה מתוך הסכומים האלה מהווה "כסף חדש". במקרה הזה יש להזכיר לכ"ץ ונתניהו כי הממשלה שלהם היא זו שקידמה את החלטה 922 המבורכת - החלטה שבמסגרתה היתה אמורה החברה הערבית ליהנות מהשקעה של 10.7 מיליארד שקל בפיתוח כלכלי ב-2020-2016. בנוסף לכך, ממשלת נתניהו אישרה בתחילת 2017 תוכנית חומש להשקעה בחברה הבדואית בהיקף של 3 מיליארד שקל. שנה אחר כך היא הקצתה תקציב של 2 מיליארד שקל להשקעה בחברה הדרוזית והחברה הצ'רקסית עד 2019.

דרוזים ברמת הגולןצילום: גיל אליהו

בסך הכל הסתכמו תוכניות אלה בכ-16 מיליארד שקל. אלא שבמבחן התוצאה, הפערים בין מצבו הכלכלי של המגזר הערבי לכלל המדינה לא הצטמצמו כתוצאה מהמהלכים האלו. עבאס השיג אם כך על הנייר תוספת של כ-18 מיליארד שקל לעומת ההבטחות של הממשלה הקודמת להשקעה בחברה הערבית.

מדובר בהבטחות על הנייר, שכן השאלה השלישית והחשובה לא פחות היא כמה מהסכום המדובר יושקע בפועל בחברה הערבית. החשיבות של השאלה הזאת נובעת מבחינה של ביצוע הבטחות הממשלה הקודמת. מתוך 2 מיליארד השקלים שהובטחו לדרוזים - הגיע לביצוע רק כמחצית מהסכום. מתוך כ-10.7 מיליארד שקל שהובטחו לחברה הערבית בכלל תוכנית החומש האחרונה, הוקצו 9.7 מיליארד שקל בפועל - ושולמו קצת יותר מ-6 מיליארד שקל.

הכספים שלא מוצו אינם חלק מהתוכנית החדשה, כך שבאופן פורמלי יש עדיין סיכוי שהם יועברו לחברה הערבית. עם זאת, בהתחשב בקשיי הביצוע של הרשויות הערביות ספק אם הדבר יקרה. ההחלטה להשקעה בחברה הערבית עדיין לא תוקצבה בבסיס התקציב. היא תתוקצב רק אחרי שהתקציב יאושר בכנסת. עם זאת, האוצר ערב רק למחצית מהסכומים שהובטחו לעבאס. המחצית השנייה צריכה להגיע מתקציב משרדי הממשלה השונים. מחצית זאת אינה חלק מהסיכומים התקציביים. המימוש שלה תלוי למעשה ברמת המחויבות של שרי הממשלה השונים להסכם הקואליציוני.

בהתחשב בקשיי הביצוע של הרשויות המקומיות ובעיות היישום שראינו בתוכניות הללו בשנים האחרונות, אפשר רק להיות ספקנים בנוגע להיתכנות של הוצאת התקצוב של החברה הערבית אל הפועל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker