בדרך לעוד שבוע של פיליבסטרים? הקואליציה והליכוד לא מסכימות על הרכב ועדת הכספים

סלע המחלוקת טמון בדרישה של השר זאב אלקין, שלפיה בוועדה יינתן לקואליציה יתרון של שני חברי כנסת על פני מספר החברים של האופוזיציה - לעומת זו של יו"ר סיעת הליכוד, יריב לוין, שמתנגד ודורש כי יינתן יתרון של חבר כנסת אחד בלבד

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריב לוין, יו"ר סיעת הליכוד
חגי עמית
חגי עמית

חברי הכנסת של הקואליציה והאופוזיציה נערכים בימים אלו לשבוע נוסף של לילות לבנים. הסיבה המרכזית לכך היא קשיים של שני הצדדים להגיע להסכמה על הרכב ועדת הכספים. בישיבה שנערכה ביום שלישי בלשכתו של יו"ר הכנסת מיקי לוי, התקדמו הצדדים באופן משמעותי לקראת פשרה בנושאים שבמחלוקת ביניהם.

במחלוקת בנוגע להרכב נשיאות הכנסת - שבה הצעתה הראשונית של הקואליציה היתה כי האופוזיציה תקבל רק שלושה חברים מתוך תשעה - הושגה הפשרה שלפיה הנשיאות תורחב כך שהיא תמנה 11 חברי כנסת, חמישה מתוכם לאופוזיציה – כאשר חבר כנסת אחד מתוך החמישייה ישתייך לרשימה המשותפת. במחלוקת בנוגע לשליטה בוועדות הכנסת מסתמן כי האופוזיציה תקבל את תפקיד היו"ר בוועדה נוספת: מלבד הוועדה לביקורת המדינה, הוועדה למעמד האישה וועדת המדע והטכנולוגיה - היא תמנה גם יו"ר לוועדת העלייה והקליטה.

עם זאת, סלע המחלוקת נותר הרכבה של ועדת הכספים. בישיבה שלשום נכחו מלבד לוי גם שר השיכון זאב אלקין, יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה יריב לוין, יו"ר הקואליציה עידית סילמן, שר הרווחה מאיר כהן וחבר הכנסת דוד ביטן. הגורם הנצי מצד הקואליציה במו"מ הוא אלקין, המגובה ביו"ר מפלגתו גדעון סער, ומוביל דרישה שלפיה בוועדת הכספים יינתן לקואליציה יתרון של שני חברי כנסת על פני מספר החברים של האופוזיציה.

זאב אלקין, שר הבינוי והשיכוןצילום: אוהד צויגנברג

לוין המשיך להתנגד לכך – תוך שהוא דורש כי בהתאם לחלוקת המנדטים בכנסת לקואליציה יינתן יתרון של חבר כנסת אחד בלבד. בתמורה הציעו גורמים בקואליציה כי ועדת הכלכלה, שבראשה יעמוד ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן, תהיה חלוקה שוויונית של חברי הכנסת ללא יתרון לקואליציה. אלא שיו"ר כחול לבן, בני גנץ, עדיין לא הסכים להצעה זו – ובאופוזיציה טוענים כי במצב זה הקואליציה פשוט תסרס את ועדת הכלכלה ותימנע מלהעביר בה החלטות מהותיות בהתחשב בכך שלא יהיה לה בה רוב. 

אם יהיה לקואליציה רוב דחוק של חבר כנסת אחד בלבד בוועדת הכספים, היא תתקשה להעביר את סעיפי התקציב שיידונו בוועדה בחודשים הקרובים – ותמצא עצמה נתונה לסחטנות של כל אחד מחברי הכנסת החברים בוועדה. יותר מחודש לאחר השבעת הכנסת, בהיעדר הסכמה אנו צפויים לחזות בשבוע נוסף שבו הכנסת מתפקדת באופן חלקי, מבלי שמרבית ועדותיה מתחילות לפעול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker