קבוצת האחים עופר הוצאה מ"הרשימה השחורה"; טנקר פסיפיק עדיין ברשימה

חברת עופר הולדינגס הוצאה מהרשימה של החברות מפירות הסנקציות על איראן

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

הממשל האמריקאי הסיר את קבוצת האחים עופר מרשימת החברות שהפרו את הסנקציות על איראן. מקורבים למשפחת עופר מסרו כי האמריקאים השתכנעו שקבוצת האחים עופר אשר הואשמה בהפרת הסנקציות לא היתה קשורה ישירות בהפרה.

טנקר פסיפיק, בשליטת עידן עופר, נשארה תחת סנקציות אמריקאיות בגין הפרת הסנקציות על איראן. ברשימה נכללות שתי ישויות משפטיות הקשורות לבעלות על טנקר פסיפיק, שעופר מחזיק בחלק ממניותיהן - סממה ואולוייל.

עידן עופר

הסנקציות על טנקר פסיפיק כוללות איסור על בנקים אמריקאים להעניק לחברה הלוואה, או אשראי העולים על 10 מיליון דולר, אלא אם יהיו לטובת פעילות הומנית להקלה על הסבל האנושי, או אם החברה תפעל בתחום.

הבנק האמריקאי לסחר חוץ, אקספורט-אימפורט, לא יעניק לחברה ערבויות, ביטוח והארכת אשראי ולא ישתתף בהארכת אשראי למכירת שירותים וסחורות לחברה.

הממשל האמריקאי, על חלקיו הביטחוניים והאזרחיים, לא יעניק אישורים או רשיונות למכירת סחורות או טכנולוגיות לחברה. סנקציות דומות הוטלו על סממה ואולוייל.

בד בבד, הובהר כי שתי ישויות אלו קשורות לקבוצת עופר אינטרנשיונל שיפינג, בעוד שבדו"ח במאי 2011 הן נקשרו לקבוצת האחים עופר. במשפחת עופר ציינו בעבר, כי קבוצת האחים עופר לא קיימת לאחר שהאחים סמי ויולי הפרידו את אחזקותיהם המשותפות.

בתגובה להודעת משרד החוץ האמריקאי, נמסר מחברת עופר הולדינגס גרופ, כי: "מחלקת המדינה של ארה"ב הוציאה הבהרה חשובה בנוגע לקבוצת האחים עופר. הבהרה זו מנקה את שמה של 'עופר הולדינגס גרופ' ומבהירה שאף לא אחת מ'עופר הולדינגס גרופ', חברות בת שלה או כל ישות ישראלית אחרת נתונה לסנקציות. עופר הולדינגס גרופ לא הייתה מעורבת במכירת המיכלית הראפלס פארק לאיראן וממילא לא הייתה הבעלים, לא שלטה ולא השפיעה על חברת טנקר פסיפיק או כל ישות אחרת עליה הוטלו סנקציות. אנו מייחסים חשיבות רבה לציות לחוקים הישראלים והבינלאומיים ונמשיך לעשות כך גם בעתיד".

במאי 2011 הואשמה משפחת עופר, שהחזיקה בחברת האחים עופר, במכירה לאיראן של מיכלית נפט שהיתה בבעלות טנקר פסיפיק, שבשליטת עידן עופר. מכירה זו נחשבה הפרה של הסנקציות הבינלאומיות על איראן. אף שהמכירה התבצעה דרך גורם שלישי טענו האמריקאים, כי החברה בבעלות עופר לא נקטה בצעדים הנדרשים לוודא שהמיכלית לא תימכר לאיראן.

משפחת עופר הכחישה את מעורבותה ומקורביה טענו, כי לא ידעה על העסקה הסיבובית. לדבריהם, גם ההודעה האמריקאית מהיות מנקה את בעלי השליטה מאחריות להפרת הסנקציות.

המקורבים ציינו כי בשלושת החודשים האחרונים שוכנעו האמריקאים שמשפחת עופר דרך קבוצת עופר לא ידעה על המכירה. עם זאת, משרד החוץ האמריקאי הכניס לרשימת החרם שתי יישויות משפטיות זרות, שלעידן עופר חלק בבעלות עליהן, שהיו מעורבות במכירת המיכלית מטנקר פסיפיק דרך גורם שלישי לאיראן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"