הצעת שאמה הכהן: מאסר וקנס של 5 מיליון שקל לתאגידים המקיימים קשר עסקי עם איראן

יו"ר ועדת הכלכלה: יש לקיים דיון בפרשת האחים עופר בוועדת החוץ והביטחון

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

על רקע פרשת "האחים עופר", תדון מחרתיים (יום א') ועדת השרים לענייני כלכלה בהצעת חוק שהגיש ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) האוסרת על השקעה בתאגידים המקיימים קשר עסקי עם איראן. ההצעה קובעת עונש של שנת מאסר וקנס של 5 מיליון שקל או פי 3 מהרווח הצפוי - הגבוה מבין השניים.

שאמה הכהן אמר כי "מדינה המשקיעה מיליארדים בחזית הצבאית והדיפלומטית חייבת להשלים חקיקה פשוטה והכרחית. ישראל מובילה את החוד החנית של המאבק בגרעין האיראני. חברי הכנסת והשרים מדברים בכל במה אפשרית על החרפת הסנקציות על איראן. ואכן העולם שומע ועושה להטלת סנקציות על איראן.כחלק מהסנקציות המוטלות על איראן, בארה"ב ואירופה חל איסור על התקשרות עם חברות הפועלות באיראן. בישראל טרם נחקק חוק כזה, והבעיה עלתה בעבר. מכאן מטרת החוק - מניעת התקשרות עם גופים הפועלים באיראן, לשם הגנה על האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל".

כרמל שאמה הכהן

בנוסף, שאמה הכהן הגיש בקשה היום לנשיאות הכנסת לאשר עריכת דיון מהיר בוועדת חוץ וביטחון בנושא החשדות לסחר עם איראן של האחים עופר. שאמה הכהן הסביר כי "לאור האספקטים הרגישים סביב הפרשה ישנו צורך בקיום הדיון בפורום רגיש כדי למצות פיקוח פרלמנטרי ובירור העובדות".

יצויין כי ביום ג' האחרון החל הדיון בעניין בוועדת הכלכלה ואולם, שאמה הכהן נעל את הישיבה רבע שעה לאחר שהחלה בעקבות פתק שקיבל.

בכנסת אמרו כי העברת הדיון בסוגייה לוועדת חוץ וביטחון תמנע מח"כים שלא חברים בוועדה להיות נוכחים בו, בעוד שלדיונים בוועדות אחרות יכולים להגיע כל הח"כים ובהם ח"כים שאינם חברים באותן ועדות. הכוונה היא לקיים את הדיון בוועדת חוץ וביטחון שבה לחבריה סיווג ביטחוני גבוה, בשל המידע המסווג הקשור בפרשה שככל הנראה יועלה בדיון.

לדיון בוועדת הכלכלה הגיעו נציג הצנזורה הצבאית וקצין הכנסת יוסף גריף המופקד על אבטחת המידע במשכן. עוד בטרם פתיחת הדיון בוועדת הכלכלה, סוכם שאם יועלה נושא ביטחוני רגיש דלתות הוועדה ייסגרו והדיון יוכרז כדיון סגור לח"כים בלבד.

שלשום הפסיק שאמה-הכהן את ישיבתה של ועדת הכלכלה כרבע שעה לאחר שהחלה את הדיון בפרשת האחים עופר. שאמה הודיע לחברי הוועדה כי החליט לקטוע את הישיבה לאחר שקיבל פתק "לא מגורם עסקי ולא מגורם פוליטי".

אתמול אמרו במשפחת עופר כי "לא ידוע לנו על פתיחת חקירה פלילית בפרשה האיראנית". הדברים נמסרו על רקע הפרסומים על פתיחת חקירה של היועץ המשפטי לממשלה, משרד האוצר, משרד הביטחון ובנק ישראל.

בשבוע שעבר הטיל משרד החוץ האמריקאי פצצה דיפלומטית וכלכלית כשהאשים את קבוצת עופר בהפרת הסנקציות המסחריות על איראן, שנועדו למנוע את ההתעצמות הכלכלית של המדינה.

סמי עופר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?