דו"ח המבקר |

מקורות: "לא ערוכים למצב חירום ולא מתואמים עם הרשויות המקומיות"

המבקר מזהיר כי קיים גם מחשש ממשי לשיבושים כבדים באספקת החשמל והמים במקרה של רעידה חזקה ■ "יש חשש שהצינור הימי היחיד שמוביל גז לישראל ייפגע"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתקן התפלה באשדוד
מתקן התפלה באשדודצילום: תומר אפלבאום
אורה קורן
אורה קורן

מחדל הממשלה, שלא עמדה על בנייה דחופה של צינור גז טבעי שני ממאגר תמר לחוף - חוזר לככב, הפעם בדו''ח מבקר המדינה, יוסף שפירא. נושא הביקורת הוא חוסר המוכנות של משק האנרגיה לרעידת אדמה חזקה. "קיים חשש שהצינור הימי היחיד שמוביל גז לישראל ייפגע", כתב המבקר, והזהיר מפני "סכנת שיבושים כבדים באספקת החשמל הרציפה במקרה של רעידת אדמה", הוסיף.

ניתוח סיכונים שערכו במשרד האנרגיה קבע כי הסבירות שתשתיות הגז בים ייפגעו נמוכה. ואולם המבקר ציין כי תרחיש זה נעדר נתונים על התנהגותה של קרקעית הים באזור ישראל בעת רעידת אדמה, והוא נעשה ללא בחינה של המכון הגיאולוגי בתחום זה.

בתשובתו למבקר ציין משרד האנרגיה כי הוא מקדם חיבור לחוף של שני מאגרי גז באמצעות תשתית נפרדת שתבטיח את היתירות הנדרשת (לווייתן וכריש). המבקר הזהיר כי הקמתם בצפון הארץ, סמוך למוקדים המועדים לרעידות אדמה, "מחייבת בחינה מדוקדקת של הסיכונים הנשקפים מרעידות אדמה באזורים אלה".

המבקר התייחס ליצרני החשמל הפרטיים (יח''פים) שחלקם בייצור החשמל במשק צפוי להגיע ל-40% ב-2020, וציין כי על משרד האנרגיה לדאוג לחיבורם בהקדם לצנרת הדלק כאמצעי גיבוי למקרה של הפסקת הזרמת הגז. בספטמבר 2017, בזמן התקלה באסדת תמר, קיבלו היח''פים דלק חלופי במשאיות של משרד הביטחון - המבקר ציין שכלל לא בטוח שמשרד הביטחון יוכל לסייע להם במשבר הבא.

עוד ציין המבקר כי אם תתרחש רעידת אדמה בהעתק הכרמל היא עלולה לפגוע קשות במערכי דלק באזור הצפון, באספקת הדלק לצפון הארץ ומהצפון למרכז ולדרום. משרד האנרגיה השיב כי וידא שמכלי חברות הדלק עומדים בתקן הבין־לאומי למניעת קריסה, אך המבקר ציין כי תקן זה אינו מבטיח את המשך פעילותם לאחר רעידת האדמה.

באשר למשק המים, ספקי המים צריכים להיערך להחזרתה של אספקת מים זורמים ל-50% מכלל בתי התושבים בתוך 14 יום, ולהחזרת אספקת המים הזורמים ל-90% מבתי התושבים שנותקו בתוך 30 יום. המבקר ציין כי על רשות המים לוודא כי כל ספקי המים מכירים את יעדי השירות שקבע משרד האנרגיה, ולוודא את מוכנותם ליישומם.

בינתיים, המבקר מצא כי רשות המים אינה מנחה את תאגידי המים וספקי מים אחרים בעריכת סקרים הנדסיים של תשתיות מים שבאחריותם לשם בחינת עמידותם ברעידות אדמה. חברת מקורות מסרה למבקר כי אינה ערוכה לאספקת ציוד ואביזרים לתאגידים ולרשויות המקומיות באירועי חירום, וכי במצב הנוכחי היא מתכננת את התשתיות הפיזיות שלה ללא תיאום עם הרשויות המקומיות, ולפיכך היערכותה אינה מותאמת בהכרח לכל היעדים הרצויים לשעת חירום. עוד ציינה החברה כי "כיום אין לממשלת ישראל גוף ביצועי במשק המים לשעת חירום המתכלל את כלל הפעילויות הנדרשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו