דו"ח המבקר |

התלמידים לא מבוטחים והמבנים לא חוזקו; משרד החינוך: "בתי הספר ימוגנו עד 2035"

דו"ח מבקר המדינה חושף כי התלמידים בבתי הספר בישראל לא מבוטחים מפני נזקים שנגרמים כתוצאה מרעידת אדמה ■ יש צורך לחזק כ-2,400 מבנים בבתי הספר שנבנו לפני 1980 - אבל משרד החינוך אישר לחזק רק 1,600

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית ספר - אילוסטרציה
בית ספר - אילוסטרציהצילום: מגד גוזני
ליאור דטל
ליאור דטל

תלמידי ישראל אינם מבוטחים על נזקים שייגרמו בעת רעידות אדמה בפוליסת הביטוח שנגבית מההורים בכל שנה, ומאות אלפים מהם לומדים במבנים ישנים שלא חוזקו בפני רעידות אדמה - כך עולה מדו"ח מבקר המדינה בנושא.

לפי הדו"ח, 44% מתוך כ-5,500 בתי הספר נבנו לפני 1980, כלומר כ-2,400 בתי ספר שיש לחזק - אך המשרד מצא כי ניתן לחזק רק כ-1,600 מתוכם. המשרד גם שריין תקציב לעבודות החיזוק, אך במשך שנים לא חלה התקדמות בנושא. המבקר בחן את המצב בין יולי 2017 לפברואר 2018, וגילה כי בתקופה זו רק 50 בתי ספר חוזקו נגד רעידות אדמה ו-200 נוספים נמצאים בהליכי תכנון.

בנוסף, מהדו"ח עולה כי משרד החינוך לא יודע כמה מבנים בבנייה קלה קיימים במערכת החינוך וכמה תלמידים לומדים בהם. זהו מידע קריטי מאחר שקיים קושי למגן מבנים כאלה. בנוסף, המשרד לא יודע מה המצב של מוסדות הלימוד הפרטיים שבהם לומדים אלפי תלמידים, ולא ידוע אם הם יעמדו בפני רעידות אדמה.

ממשרד החינוך נמסר כי הוא "פועל למיגון של בתי הספר כחלק מתוכנית שנתית שעוגנה השבוע בהחלטת ממשלה, ובמסגרתה בתי הספר ימוגנו עד 2035". עוד נמסר מהמשרד כי "הטיפול בחיזוק מוסדות חינוך מפני רעידות אדמה מתבצע בכפוף להחלטת ממשלה וועדת ההיגוי הבין-משרדית בנושא. במהלך השנים האחרונות הוקצו כ-360 מיליון שקל לחיזקם של מבנים ולקראת שנת הלימודים הקרובה יוקצו 80 מיליון שקל נוספים. המשרד והרשויות המקומוית מטפלים כיום בחיזוקם של 256 בתי ספר שהוגדרו בעדיפות גבוהה. המשרד ממשיך לצרף בתי ספר לתהליך החיזוק, בכפוף לרשימה שנקבעה על ידי ועדת ההיגוי הבין-משרדית.

"כחלק מהיערכות מערכת החינוך לרעידת אדמה, הותקנו עד כה 3,073 מערכות התראה לרעידות אדמה, ובשנים הקרובות יותקנו עוד כ-250 מערכות מדי שנה עד להשלמת כל מוסדות החינוך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו