דו"ח המבקר |

אתם בחופשה בבית מלון, ואז מתחילה רעידת אדמה. אל תתקשרו למשרד התיירות

מבקר המדינה מותח ביקורת חריפה על התנהלות משרד התיירות בהכנת בתי המלון למקרה של רעידת אדמה ■ בתי המלון בכנרת, ים המלח ואילת אמורים לקלוט תיירים שנותרו ללא אפשרויות לינה

בתי מלון באילת
בתי מלון באילתצילום: מורי חן

חשיבות המוכנות של בתי המלון בישראל לרעידות אדמה - בעיקר באזורי הכינרת, ים המלח ואילת - היא כפולה: לא רק שהם נדרשים לדאוג לחיזוק המבנים ולטפל בתיירים שעלולים להיפגע, אלא שבנוסף הם יהיו אמורים לשכן ישראלים שבתיהם ייהרסו ברעידה.

בהחלטת ממשלה מ-2010 נקבע כי משרד התיירות אחראי להכנת תרחישי ייחוס ייעודי מפורטים המתייחסים למשרד ולמרכזי התיירות בישראל. התרחישים צריכים היו לכלול גם הכנת תוכניות ונהלים להפעלה בעת רעידת אדמה במשרד ובכל מתקני התיירות בישראל ותרגול מערך החירום של המשרד. עוד נקבע כי בשלב הראשוני של שיקום האוכלוסייה יהיה על משרד התיירות לדאוג לטיפול בתיירים המפונים ולאתר בתי מלון לקליטתם.

>> דו"ח מבקר המדינה על רעידות אדמה | סיקור מיוחד

דו"ח מבקר המדינה מצוין כי יישום החלטת הממשלה מחייב בסיס נתונים רחב הכולל מיפוי של בתי המלון וכן את תכונותיהם המבניות. לפי המבקר, מתוך בסיס נתונים כזה אפשר יהיה ללמוד על מצבם של בתי המלון וכן האפשרות לנצלם עבור הלנת המפונים. "בתשובתו טען משרד התיירות כי הוא לא הגורם האחראי ליצירת בסיס נתונים, ולפי גישתו החלטת הממשלה אינה מקימה חובה זו".

עוד נכתב בדו"ח המבקר כי במשך השנים דנו משרדי התיירות והשיכון בצורך במיפוי בתי המלון הנדרשים לחיזוק ובגיבוש מודל לטיפול במלונות. במאי 2014 גיבש משרד השיכון מודל ראשוני לטיפול בבתי מלון שבמסגרתו ימופו מלונות ותיקים ברחבי המדינה, יתועדפו המלונות לחיזוק לפי קריטריונים שייקבעו, ותתוקצב בדיקה הנדסית מפורטת לצורך אומדן עלותו של החיזוק ובחירת אופן החיזוק המיטבי. משרד התיירות הכיר בצורך לקדם תוכנית כזאת או לגבש כלים לתמרוץ מלונות לחיזוק בניינים באמצעות מענקים - אך למרות כל זאת הדבר לא הגיע לכלל מימוש.

בתשובה למבקר ממאי 2018, ציין משרד התיירות כי הוא מכיר בחשיבות הסדרת נושאים אלה, אך לדבריו אין לו סמכויות לגבש תמונת מצב ראשונית לגבי בתי המלון, וגם כשיקבל את תוצאות הסקר לא יהיה בסמכותו לחייב את בתי המלון להיערך לתרחיש חירום כלשהו.

לסיכום נכתב בדו"ח המבקר כי "לנוכח ריכוזם הגבוה של תיירים בבתי המלון באזורים הרגישים ולנוכח תוכניותיה של ועדת ההיגוי הבין־משרדית להיערכות לרעידות אדמה לשכן במלונות אזרחים שבתיהם נפגעו - מן הראוי שמשרד התיירות יבחן דרכים לגיבושה של תמונת מצב מלאה של המלונות ברחבי מדינה. גישתו של משרד התיירות, שלפיה יש להטיל את האחריות לכך על גורם אחר, היא בבחינת צמצום הראייה המערכתית המצופה ממנו בתחום שעליו הוא אמון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"