דו"ח המבקר |

הבלוף של תמ"א 38: במקום לחיזוק מבנים - הכסף זרם ליעדים אחרים

המבקר: על הממשלה לבחון שיטות לעידוד חיזוקם של מבני מגורים באזורים שתמ"א 38 אינה ישימה בהם משיקולי כדאיות כלכלית ■ מתוך 220 מיליון שקל שיועדו לחיזוק מבנים בפריפריה, רק 71 מיליון שקל הוסבו לשם כך

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נזקי רעידת האדמה בטבריה
בניין שניזוק בעקבות רעידות האדמה בטבריה, החודשצילום: גיל אליהו
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

תמ"א 38 אינה מממשת את ייעודה הראשי לחיזוק מבנים, במיוחד לא בפריפריה, והמדינה צריכה למצוא את הדרכים לסייע לאזורים החלשים לחזק מבנים - כך קובע מבקר המדינה בפרק על חיזוק מבני מגורים בפני רעידת אדמה. עוד מצא המבקר כי משרד השיכון, שהקציב תקציבים לסיוע לחיזוק מבנים בפריפריה, מעדיף בשנים האחרונות להשקיע את רוב התקציבים במקומות אחרים.

ההיתכנות הכלכלית של תמ"א 38 מתבססת על ערכי קרקע, מה שמקבע את הפרויקטים שלה בעיקר במרכז, בעוד שהפריפריה והיישובים שלאורך קווי השבר בישראל נותרים בעדיפות נמוכה למימוש התמ"א. מחקר אקדמי שבוצע בעבר העלה כי מתוך כ-800 אלף יחידות דיור שמיועדות לחיזוק, כ-70 אלף מצויות באזורי סיכון, ועלות חיזוקן תגיע לכ-3 מיליארד שקל. בממשלה הוצע להקציב לעניין 2.5 מיליארד שקל לתקופה של עשר שנים, אולם בסופו של דבר התוכנית לא יצאה אל הפועל.

>> דו"ח מבקר המדינה על רעידות אדמה | סיקור מיוחד

על הממשלה לפעול ללא דיחוי למיפוי מלא של אזורים אלה, ולבחון שיטות לעידוד חיזוקם של מבני מגורים באזורים אלה שתמ"א 38 אינה ישימה בהם משיקולי כדאיות כלכלית, כגון סבסוד צולב בין פרויקטים במרכז לפרויקטים בפריפריה", כתב המבקר בסיכומו.

המבקר מצא עוד כי לאור החלטת ממשלה מ-2016, תקציבים שיועדו במקור לחיזוק מבנים בפריפריה הועברו לפעילות אחרת, עד כדי כך שמתוך תקציב כולל של 220 מיליון שקל שיועדו לנושא, רק 71 מיליון שקל הוסבו לטובת חיזוק מבנים.

"במתכונת הנוכחית, ללא איגום משאבים ובהעדר תמריץ, ספק אם בעתיד יבצע גורם כלשהי, פרטי או ממשלתי, עבודות חיזוק בפרויקטים אלה", סיכם המבקר.

המבקר גם תקף את האופן שבו מנהל משרד השיכון את מאגר נתוני יישום תמ"א 38. בעבר נוהל מאגר זה על ידי מינהל התכנון, ומאז 2016 מנהל משרד השיכון את המאגר. ואולם הניהול מוגדר על ידי המבקר "לוקה בחסר ואינו משקף נכונה את המציאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו