עמידר מציגה: החיים הטובים על חשבון הנזקקים

ג'ובים למקורבים, ארוחות במסעדות, זיכויים כפולים במשכורות, תשלומים גבוהים לגורמים חיצוניים ושימוש במשאבי הדיור הציבורי לצרכים פרטיים ולתעמולה עצמית — דו"ח מבקר המדינה חושף את התנהלותה של החברה הממשלתית שאמורה לספק דיור ציבורי לנזקקים

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שכונת עמידר בנהריה
שכונת עמידר בנהריהצילום: ירון קמינסקי
מירב מורן
מירב מורן

חברת עמידר מנהלת את רוב הדיור הציבורי בישראל. בתפקיד זה היא אמורה לדאוג מטעם המדינה לכל מי שהוכרו כזכאים לדיור בגין מוגבלות גופנית, מצב כלכלי קשה או כושר השתכרות נמוך מסיבות שונות. בידי עמידר יש 40 אלף נכסים — בתים צמודי קרקע, דירות ובניינים שלמים ברחבי הארץ — מלאי עצום שמתוכו אמורה החברה להעניק קורת גג לכמה שיותר נזקקים, ולצמצם ככל האפשר את רשימת ההמתנה הארוכה לדיור ציבורי. ברשימת הממתינים לדיור של משרד השיכון נמצאים כיום 3,000 משקי בית, ובחישוב הכולל עולים הזכאים לדיור ממשרד הקליטה מוערך מספר הממתינים ב–30 אלף.

הביקורת על עמידר נערכה במארס־דצמבר 2016, בתקופה שבה כיהן יצחק לקס כיו"ר החברה הממשלתית. לקס כיהן בתפקיד מ–2014 ופרש באופן רשמי בקיץ 2017.

הקומבינות, המיליארדים שנעלמו וההפקרות: סיפורים שצריך להכיר מדו"ח המבקר

כך למשל, במקרה של מבנה רב קומות שבו שכנו משרדי עמידר במרכז תל אביב, שהושכר לרשת מלונות דן שהסבה אותו לבית מלון — ללא קיום מכרז פומבי שבאמצעותו היתה יכולה עמידר להפיק את מירב ההכנסות מהשכרת המבנה.

לאחר שהשכירה את המבנה הישן בתל אביב, העבירה עמידר את משרדיה למבנים חדשים שהקימה קבוצת עזריאלי בחולון — גם הפעם בלי לקיים מכרז שעשוי היה להפחית את דמי השכירות שהיא משלמת. איש השיווק של אזור המשרדים החדש בחולון היה מקורב למנכ"ל עמידר, ראובן קפלן.

המבקר איתר התקשרויות עסקיות נוספות שבהן העבירה עמידר כסף מקופתה לגורמים חיצוניים בהליך לא תקין. כך למשל, תשלום 820 אלף שקל לעורך דין תמורת ייעוץ לדירקטוריון החברה, רישום פרוטוקולים ופעולות נוספות — בלי שנבדקו חלופות לשירותיו. במקרה אחר, נשכרו שירותיו של משרד עורכי דין לשם ערית חוזי שכירות והשכרת נכסים תמורת עמלה, בלי לקיים מכרז לקבלת הצעות מחיר ממשרדי עריכת דין אחרים שהיו עשויים להציע תעריף נמוך יותר תמורת שירותים אלה.

עמידר מימנה ראיון מפנק לשר השיכון

הבניין של עמידר ברחוב השרון בתל אביב. החברה מעלימה עין מכך שהדירות נסחרות בשוק החופשיצילום: עופר וקנין

המבקר מציין בדו"ח כי בעת כהונתו של לקס כיו"ר עמידר, הוא הועסק בחצי משרה בשכר — ובמקביל שימש ב–15 תפקידים נוספים ובהן מרצה במוסדות אקדמיים, חבר בדירקטוריונים של חברות אחרות ועוד. למרות עיסוקיו הרבים של לקס, לא נמצא כל דיווח על היקף פעילותו בעמידר או על הזמן שאכן הקדיש לתפקיד זה, שהשכר בו משולם מהקופה הציבורית.

עוד התברר מבדיקת המבקר כי לקס קיים באחד ממתקני עמידר כנס הקשור באחד מתפקידיו האחרים, תוך שהוא מסתייע בעובדי עמידר לשם ארגון וביצוע הכנס. בנוסף, נמצא כי עמידר השתמשה במשאבים הציבוריים שניתנו לה למימון התקשרות עם חברה המתמחה במניפולציות על התוצאות במנוע החיפוש גוגל — בין היתר כדי לקדם תוצאות חיפוש מחמיאות ליו"ר לקס ולשפר את תדמיתו האישית בקרב הגולשים ברשת.

לפי דו"ח המבקר, השימוש במשאבים ציבוריים לקידום התדמית והדימוי הציבורי של עמידר ושל גורמים הקשורים אליה שכיח למדי. כך למשל, ב–2013 הוציאה החברה 400 אלף שקל על פרסום מודעות וכיסוי תקשורתי של פעילותה; לפני כשנה וחצי מימנה החברה פרק בתוכנית "אנשים" בערוץ 2, שבו נסקר גם פרויקט שיקום שכונות. בפרק של התוכנית התראיין שר השיכון והאחראי על עמידר, יואב גלנט, בנושאים הנוגעים לחייו האישיים מבלי שניתן לצופים כל גילוי נאות על כך שהתוכן נוצר ומשודר במימון עמידר, הכפופה לגלנט.

ארוחה אחת — כפל החזרים

יצחק לקסצילום: אייל טואג

עמידר מעסיקה כ–140 עובדים קבועים, ותיקים וחדשים. מבקר המדינה מצא כי בין 2014 ל–2016 נקלטו לפחות 27 עובדים בשיטת "חבר מביא חבר", כפי שנכתב בדו"ח. המבקר מתאר כיצד ניצלו הבכירים בחברה, ובהם המנכ"ל קפלן והיו"ר לקס, את סמכותם לאייש משרות במכרים ומקורבים, תוך שהם פוסחים על הנהלים המחייבים לבחון את כישורי העובדים החדשים ואת התאמתם לתפקיד. בדרכים לקויות אלה אוישו, בין היתר, תפקידים של מנהל אגף ומנהלת מחוז, עובדת במחלקת השיווק ומנהל המחלקה המשפטית.

לפי נוהלי עמידר, בכיריה זכאים לקבל החזר הוצאות אירוח במסעדות ובבתי קפה כשהם מארחים בהם פגישות עם גורמים חיצוניים. המבקר מצא כי קפלן, לקס וכמה סמנכ"לים בחברה דרשו וקיבלו החזרים כספיים על ארוחות שסעדו לבדם, זה עם זה או בחברת עובדים אחרים בעמידר.

כמו כן התגלו מקרים שבהם הבכירים הגישו דרישה להחזר הוצאות במזומן על ארוחות — ובמקביל גם הגישו דיווח להחזר על אותן ארוחות דרך סעיף אש"ל במשכורתם. הסכומים זניחים יחסית (כמה אלפי שקלים), אך הסוגיה מטרידה בשל עיסוקה של עמידר, ששליחותה הציבורית נוגעת, כפי שנכתב בדו"ח, "לאוכלוסייה קשת יום הנושא לחברה את עיניה לפתרון מצוקתה". המבקר סיכם את הנושא וכתב כי "מנהלי עמידר חבים לציבור את חובת הנאמנות וקיום תרבות ארגונית נאותה, ובכיריה צריכים לשמש דוגמה".

"המינויים מקצועיים, התקציב מופנה לדיור"

מעמידר נמסר בתגובה: "השכרת משרדי החברה ברחוב שאול המלך בתל אביב והמעבר לחולון הביאו לחיסכון, והכסף מוקדש כולו לרווחת דיירי הדיור הציבורי.

"המינויים שבוצעו החברה בשלוש השנים האחרונות הם מינויים של אנשי מקצוע שנבחרו בהליך שיוויוני וקפדני, כנדרש בנהלים.

"תקציב הפרסום של החברה מושקע כיום במלואו בטיפול ברווחתם של דיירי הדיור הציבורי.

"לעניין החזר ההוצאות: מדובר בטעות טכנית שנבעה ממערכת מיושנת לדיווח שכר. הסכום המדובר, שהוא קטן ביותר, הוחזר מיד לקופה הציבורי. בנושא המכרזים בוצע תהליך מקיף לשיפור תהליכי הרכש והמכרזים בחברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים