פגישות סודיות, הנחה במס ומכתב שנקבר: כך סייעו ליצמן ואנשיו לחברות הסיגריות

פטור מפיקוח, דיונים ללא אנשי מקצוע רלוונטיים וויתור על מדבקות המזהירות מפני נזקי העישון — כל צמרת משרד הבריאות, ובראשם סגן השר יעקב ליצמן, פעלו במשך שנים למען ענקית הטבק פיליפ מוריס ■ משרד הבריאות: "לומדים את הדו"ח - ומתקנים"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן
סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן ויועצו הבכיר מוטי בבצ'יקצילום: אמיל סלמן
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

תחת הכותרת "פעילות דלה של משרד הבריאות למניעת עישון", משרטט מבקר המדינה כתב אישום של ממש נגד צמרת משרד הבריאות בכל הקשור לטיפול בגורם המוות הגדול ביותר הניתן למניעה, שקוטל 8,000 ישראלים בשנה: העישון. שלושת בעלי התפקידים המרכזיים שעל הכוונת של המבקר הם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, יועצו מוטי בבצ'יק, וראש שירותי בריאות הציבור מאז 2007, שקודם באפריל 2017 לתפקיד משנה למנכ"ל המשרד, פרופ' איתמר גרוטו.

ואולם האחראי המרכזי שעליו מצביע המבקר הוא ליצמן, שעומד בראש המשרד מאז אפריל 2009 באופן כמעט רצוף, למעט הפסקה של כשנתיים בין מארס 2013 למאי 2015, שבהן כיהנה בתפקיד יעל גרמן (יש עתיד). שבע שנים נטו מכהן ליצמן בתפקיד — פרק הזמן הארוך ביותר בתפקיד בתולדות הממשלה, שבו היה יכול לחולל מהפכות של ממש בתחום העישון. במקום זאת, מתאר דו"ח המבקר כיצד פעלו הוא ויועצו הבכיר בבצ'יק, ולעתים גם אנשי המקצוע במשרד, לטרפוד יוזמות נגד עישון ולסיוע לחברות הטבק.

הקומבינות, המיליארדים שנעלמו וההפקרות: סיפורים שצריך להכיר מדו"ח המבקר

"שימוש בצלופן לאריזה — מנוגד לחקיקה"

ביוני 2012 העניק ליצמן הקלה משמעותית לענקית הטבק פיליפ מוריס: פטור מהצורך לסמן את הפאקטים שהיא מוכרת בדיוטי פרי במלים "העישון הורג", כפי שהיא מחויבת לעשות על פי הצו להגבלת הפרסומת והשיווק.

"כפי שהבאתם לידיעתנו", כתב ליצמן לפיליפ מוריס, "בישראל הולכות ומחליפות אריזות צלופן שקופות המאגדות עשר חפיסות סיגריות את אריזות הקרטון הישנות בכוונתנו להבהיר את החקיקה הרלוונטית לשימוש באריזות צלופן, כך שיתאפשר באופן ברור שימוש בהן, ככל שיש בכך צורך. עד לתיקון החוק, הרינו מאשרים את השימוש באריזות צלופן שקופות". מכיוון שלפי צו הגנת הצרכן לא תודפס אזהרה על גבי אריזה שקופה, משמעות ההוראה של ליצמן: פטור מחובת סימון האזהרה.

ליצמן התעקש על ההטבה הזאת גם לאחר שהמשנה ליועצת המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד אילנה מישר, הבהירה לו במכתב רשמי כי "השימוש באריזות צלופן שקופות לאריזה של מספר חפיסות סיגריות יחד הוא בניגוד לחקיקה הקיימת", וכי האישור שנתן לפיליפ מוריס הוא "חסר תוקף ועלול לגרום לתביעות נגד המשרד".

משנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטוצילום: מוטי מילרוד

ליצמן דחה את קביעתה המשפטית ואף דרש "להכין צו המאפשר שימוש באריזת צלופן שקופה, ללא אזהרה על גבי הצלופן, כך שהקונים את המוצר יוכלו לראות את האזהרות המשתנות".

גם בתגובתו הנוכחית למבקר המדינה ממשיך ליצמן להגן על עמדתו כי יש לאפשר אריזות שקופות נטולות אזהרה, וכי הוא סבור ש"עמדתי שקולה ואינה פוגמת במאמץ לצמצום העישון".

מבקר המדינה מעיר על כך כי "מן הראוי היה שסגן השר יקבל את החלטתו לאחר בירור הסוגיה עם הגורמים הרלוונטיים", ומציין כי עד היום "עדיין ממשיכות חברות הטבק לשווק בחנויות הפטור אריזות המכילות עשר חפיסות סיגריות באריזת צלופן, וללא אריזה חיצונית המכילה אזהרה למעשנים".

דלת רגולטורית פתוחה לרווחה

הפרשה המטרידה ביותר שלה מקדיש המבקר את מרב תשומת הלב היא פרשת החדרתו של האייקוס, מוצר הדגל החדש של ענקית הטבק פיליפ מוריס, לשוק הישראלי. האייקוס הוא מעין סיגריה המכילה טבק, ניקוטין וחומרים נוספים, אך מבוססת על חימום ולא על בעירה. החברה השקיעה מיליארדי דולרים בפיתוחה והיא תולה בה תקוות אדירות לעתיד, בתור המוצר שיחליף את הסיגריות, שהיקף עישונן בעולם יורד.

בארה"ב האייקוס אסורה בשיווק עד לקבלת אישור ה–FDA (מינהל התרופות האמריקאי) שאנשיו בוחנים כבר יותר משנה וחצי את הררי המסמכים שהגישה החברה, בניסיון לבדוק אם ניתן להגדירו "מופחת סיכון", כפי שטוענת החברה. אלא שבישראל מצאה פיליפ מוריס דלת רגולטורית פתוחה לרווחה. במארס 2016 התקיימה פגישה במשרד הבריאות בין נציגי החברה לבין פרופ' גרוטו, מי שהיה ב–2016 ראש שירותי בריאות הציבור. נושא הפגישה היה האייקוס, ובסיכומה ציין גרוטו כי הבין ש"בכוונת החברה לשווק את המוצר בישראל בעתיד, רק לאחר שרשויות רגולטוריות מובילות בעולם יכירו במוצר כ'מופחת סיכון'".

פיליפ מוריס זוכה בפטור מהחוק

חודשיים לאחר מכן, בתחילת מאי 2016, פנתה פיליפ מוריס למשרד הבריאות בבקשה לפטור את האייקוס מכל הגבלה של פרסום ושיווק הנוגעת ל"מוצרי טבק" כהגדרתם בחוק. במלים אחרות: לקבל אישור לשווק את המוצר ללא כל מגבלה החלה על סיגריות ומוצרי טבק אחרים. זאת, אף שהאייקוס מכיל טבק.

את מה שקרה לאחר הפנייה קשה להסביר: עוד באותו יום, כך עולה מבדיקת המבקר, ניסחו גרוטו, אז הסמכות הבכירה ביותר במשרד בתחום בריאות הציבור, יחד עם היועץ בבצ'יק, טיוטת מכתב לרשות המסים בנוגע לאייקוס. חמישה ימים בלבד לאחר מכן שיגר גרוטו את המכתב לרשות המסים. תוכן המכתב כולל בדיוק את מה שפיליפ מוריס ביקשה, ומהווה הישג אדיר לחברה: החוק להגבלת הפרסומת והשיווק אינו חל על אייקוס, ולפיכך פיליפ מוריס פטורה מהדפסת אזהרות בריאות כלשהן על המוצר.

המבקר מותח ביקורת חריפה על גרוטו, שקיבל את ההחלטה המיטיבה עם תאגיד הטבק "בלי שהתייעץ עם אף גורם מקצועי במשרד הבריאות... ללא בחינה מעמיקה ויסודית של התחייבויות ישראל על פי האמנה הבינלאומית, בלא בחינה השוואתית למדיניות במדינות אחרות... וללא התייעצות עם גופי בריאות בינלאומיים, למשל ה–FDA".

בתשובתו למשרד מבקר המדינה טען גרוטו כי בפגישה עם פיליפ מוריס התרשם בטעות "שמדובר במוצר הדומה במהותו לסיגריה אלקטרונית" (שאינה מכילה טבק, בניגוד לאייקוס; ר.ל.ג) ומכיוון שבעבר ביטל בג"ץ איסור שהטיל משרד הבריאות על יבוא סיגריות אלקטרוניות (מכיוון שהתקבלה בחוסר סמכות; ר.ל.ג), סבר כי ניתן לאשר את השימוש בה בלי להתייעץ עם הגורמים המשפטיים במשרד. עוד ציין, כי בעולם מתפתחת גישה של מוצרי טבק מופחתי סיכון וכי קיימת מחלוקת בנושא.

המבקר דוחה את טענותיו של גרוטו, ומדגיש כי בג"ץ דווקא קבע שעל משרד הבריאות להסדיר את נושא הסיגריות האלקטרוניות. "משרד המבקר מעיר בחומרה לגרוטו על ששלח המכתב לרשות המסים ללא בחינה מעמיקה ויסודית של ההשפעות של מוצר טבק זה והסיכונים שבו", נכתב בדו"ח. "מצופה מנושא משרה בכיר לבחון את מכלול ההשפעות של החלטתו, לבססה היטב על נתונים ועל חוות דעת משפטיות ולתעדה — על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בהחלטה הנוגעת לבריאות הציבור. הדבר מקבל משנה תוקף כאשר מדובר במוצר לא מוכר, שהסרת ההגבלות על פרסומו ושיווקו עלולה להגביר את העישון".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טובצילום: אוליבייה פיטוסי

ליצמן מעניק הקלות מפליגות לפיליפ מוריס

מכתבו של גרוטו לא היה סוף פסוק. בתחילת 2017, כחצי שנה לאחר מכתבו לרשות המסים, החלו גורמים שונים מהחברה האזרחית ומתחום בריאות הציבור להתריע כי האייקוס הוא מוצר טבק המהווה סכנה לבריאות הציבור, וכי משרד הבריאות חייב לפעול בהקדם לפיקוח על המוצר ולהחיל עליו את החקיקה הקיימת בסיגריות. בסוף ינואר 2017 כתבה היועצת המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד מירה היבנר, למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, כי יש להחיל את החוקים החלים על מוצרי טבק גם על מוצר הטבק החדש. דעתה התקבלה על ידי נזרי, וכך גם היועץ המשפטי לממשלה הכריע כי יש להחיל את החוקים הקיימים על אייקוס.

אלא שבמשרד הבריאות התעלמו מעמדתם והמשיכו להגן על האינטרסים של פיליפ מוריס: בפברואר 2017 קיים ליצמן דיון בנושא "מדיניות סיגריות אלקטרוניות ואייקוס", בהשתתפות בבצ'יק, מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, וגרוטו. בישיבה לא היתה נציגות למחלקה המשפטית של המשרד. בסיום הדיון הכריז ליצמן כי על סיגריות אלקטרוניות "יחולו כל המגבלות של סיגריות רגילות. ובנוגע לסיגריות אייקוס — נמתין למדיניות ה–FDA". המשמעות: לא תחול כל מגבלה רגולטורית על אייקוס — עד להכרעת ה–FDA, שאיש לא יודע מתי תתקבל. הודעה בנוסח זה יצאה במארס 2017.

יום לאחר ההודעה לעיתונות חלה תפנית: ליצמן כתב לנזרי כי לא ידע על מכתבה של היבנר וכי נדהם לגלות ש"גורמי המקצוע שכן ידעו על כך ואף השתתפו בישיבה... לא טרחו לציין בפני כי נעשתה אליך פנייה בנושא והתקבלה עמדתך". במלים אחרות, ליצמן האשים את בר סימן טוב ואת גרוטו שלא הציגו לו את חוות הדעת המשפטיות, ושבעקבות כך קיבל החלטה מבלי שעמד לרשותו כל המידע הרלוונטי.

המבקר מעיר לבר סימן טוב ולגרוטו: "היה ראוי שהמנכ"ל וגרוטו ישמיעו את עמדתם בדיון ויציגו לשר את מלוא המידע... לרבות את חוות הדעת של היועצת המשפטית של המשרד ושל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה". עם זאת, המבקר אינו פוטר את ליצמן מאשמה, וקובע כי היה עליו להזמין גורמים משפטיים להשתתף בדיון מלכתחילה. המבקר אף רומז כי בכוונה לא הוזמנו לפגישה גורמים משפטיים: "אי־הזמנת גורמים מקצועיים לדיון מקילה את קבלת ההחלטות, שכן היא מסירה התנגדויות אפשריות", הוא כותב, "אך הדבר מונע שמיעה של מגוון דעות, לרבות עמדות משפטיות בדבר חוקיות ההחלטה ואינו מאפשר דיון לעומקו של עניין".

רק במארס 2017, לאחר שהוגשו שתי עתירות לבית המשפט העליון נגד החלטת משרד הבריאות ושנה לאחר המכתב ששיגר לרשות המסים, שוחח גרוטו עם גורמי המקצוע ב–FDA כדי לברר מתי צפויה הכרעתם בנושא. בשיחה ציין נציג ה–FDA את מה שהיה ידוע לכל: בארה"ב לא ניתן לשווק את מוצר הטבק החדש עד לקבלת אישור — מהלך הפוך לתנאים המעולים שסידר משרד הבריאות לפיליפ מוריס בישראל. חודש לאחר מכן הודיע משרד הבריאות לבג"ץ כי הוא רואה במוצר הטבק החדש מוצר שיש להחיל עליו את חוק הגבלת הפרסומת והשיווק ואת החוק למניעת עישון. בעקבות זאת נמחקו העתירות.

אייקוס של פיליפ מוריסצילום: JAIME SALDARRIAGA / רויטרס

מונעים הטלת מס על סיגריות בטיסות פנים

גם הסיפור הבא ממחיש עד כמה לשכתו של ליצמן מרשה לעצמה להתערב בנושאים מקצועיים לטובת תעשיית הטבק, ואת חולשתו של הדרג המקצועי מנגד. בנובמבר 2016 נודע למשרד הבריאות כי משרד התחבורה מתכוון לפרסם מכרזים להקמת חנויות דיוטי פרי שימכרו אלכוהול וטבק בנמל התעופה החדש בתמנע — חנויות שישמשו גם לטיסות פנים ארציות. כיום לא ניתן לקנות סיגריות בפטור ממע"מ באילת במטרה למנוע עידוד עישון. גורמי המקצוע במשרד הבריאות ובראשם גרוטו החליטו כי המשרד צריך להביע את התנגדותו להקמת החנויות מבעוד מועד — כדי למנוע עידוד צריכה המונית של סיגריות זולות. גרוטו הכין מכתב ברוח זאת למנהל רשות המסים, וביקש ממנו שלא לתת פטור ממס לנוסעי טיסות הפנים.

אלא שהמכתב שהכין גרוטו לא נשלח מעולם. הוא הסביר לאנשי המבקר כי "לא שלח את המכתב בעקבות שיחתו בעניין עם בבצ'יק". היה זה ניצחון מתוק לתעשיית הטבק: כשהמכרז פורסם בסופו של דבר על ידי רשות שדות התעופה, כמה חודשים מאוחר יותר, הוא כלל מכירת סיגריות בפטור ממס. המבקר קובע כי זה בדיוק סוג ההחלטות שהדרג המקצועי אמור לקבל, וכי "היה על בבצ'יק להימנע מלהתערב בקבלת החלטות אלה".

בבצ'יק, מצדו, הודיע למבקר שבסך הכל היה "איש קשר בין השר לחלק מעובדי המשרד". ליצמן חיזק את דברי בבצ'יק ואמר כי "לשכתו ויועציו נמצאים בכל יום בקשר עם גורמי המקצוע במשרד הבריאות במטרה להציג את עמדותיו לגורמי המקצוע הבכירים ללא קשר זה, לא היה ניתן לנהל משרד גדול ומורכב כמו משרד הבריאות".

המבקר מזכיר כי הוראות תקנון שירות המדינה (התקשי"ר) קובעות כי "על נושאי משרות האמון חל איסור להתערב בעבודת הגורמים המקצועיים של המשרד, ובפרט חל עליהם איסור לתת הוראות והנחיות לדרג המקצועי במשרד". הוא לא מקבל את עמדתו של ליצמן וקובע כי "על השר כנושא באחריות כוללת לנעשה במשרדו, לרבות בלשכתו, לוודא שיועציו פועלים על פי הוראות התקשי"ר, דהיינו אינם יכולים להתערב בפעולות הדרג המקצועי".

חובת הדיווח הופרה

באמנה שעליה חתומה ישראל נקבע כי יש "לצמצם ככל הניתן" את הקשר בין גורמי שלטון וגורמים המעורבים בקבלת ההחלטות לבין גורמים בתעשיית הטבק. עוד מצוין כי אם אין אפשרות להימנע ממפגשים, חובה לפרסם את דבר קיומם. המבקר גילה כי משרד הבריאות דיווח בדו"ח השנתי שלו על עישון רק על פגישה אחת של גרוטו עם נציגי פיליפ מוריס, אך לא על שתי פגישות אחרות: האחת של ליצמן עם נציגי חברת הטבק בריטיש אמריקן טבקו (BAT) מיולי 2015, והשנייה מדצמבר 2016 בין ליצמן וגרוטו לבין נציגי פיליפ מוריס.

"ליצמן נפגש פעמיים, כסגן שר הבריאות וכשר הבריאות, עם נציגי חברות טבק — אך בניגוד להוראות שנקבעו באמנה לא הביא עובדה זו לידיעת הציבור", כותב המבקר.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות למד את הדו"ח ופועל לתיקון הנדרש ולמלחמה אפקטיבית בעישון בשטח. בתקופה הנוכחית פועל המשרד במספר רב של חזיתות על מנת להילחם בעישון: הרחבת צו איסור העישון במקומות ציבוריים שנמצא בדיונים בוועדת הבריאות של הכנסת לקראת אישורו, תיקון החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, פעילות אכיפה. כמו כן המשרד נמצא בעבודת מטה להקמת מוקד טלפוני לאומי לגמילה מעישון, החל במהלך להפיכת בתי החולים הכלליים לנקיים מעישון ומשתף פעולה עם משרד החינוך למניע עישון בקרב צעירים".

מפיליפ מוריס ישראל נמסר בתגובה: "פיליפ מוריס הינה גוף אחראי הפועל על פי החוק וימשיך לפעול בשקיפות ובהתאם לחוק. כגוף שכזה, אנו מאמינים בחשיבות של דיאלוג פתוח עם הרגולטורים, במטרה להשמיע את עמדתנו ולהעביר להם מידע רלוונטי עבור הציבור בישראל. חשיבותו של דיאלוג זה, וגם ההשלכות השליליות שהן תוצאה של חוסר בדיאלוג שכזה, באו לידי ביטוי רק לאחרונה בפערי המידע העצומים, שהובילו לכך שמבין 35 מדינות ברחבי העולם בהן משווק ה-IQOS, ישראל הנה המדינה היחידה אשר בחרה למסות את המוצר באופן זהה לסיגריות רגילות.

"יתרה מכך, ישראל פועלת באופן אקטיבי למנוע העברת מידע חיוני ליותר ממיליון מעשנים, אשר מחפשים אחר אלטרנטיבות אחרות פחות מזיקות לעישון. בתקופה זו, בה מדע וטכנולוגיה מייצרים אלטרנטיבות ממשיות לסיגריות, אנו מאמינים שזו חובתנו להמשיך ולבטא את עמדתנו ולהציג ממצאים מדעיים שהם פרי מחקר רב שנים, לגופים הרגולטורים השונים, על מנת שתהיה להם תמונה מלאה ככל האפשר".

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר