המדינה כשלה בפיקוח על הבראתה של רשת גני הילדים של אגודת ישראל

מדו"ח המבקר עולה כי אף שהמדינה העבירה לה מאות מיליוני שקלים כחלק מהסכם הבראה - הרשת לא עמדה בתנאי ההסכם והמשיכה להתנהל באופן לקוי ■ "הרשת אינה מפנימה שעליה להוציא את כספי הציבור המועברים לה לפי אמות מידה של יעילות ושקיפות"

ליאור דטל
ליאור דטל
ילדים חרדים
למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה. האם יש רעיונות מסוימים לגבי אלוהים שאני רוצה שילדיי יקבלו ממני?צילום: אלכס ליבק
ליאור דטל
ליאור דטל

הממשלה העבירה בשנים האחרונות מאות מיליוני שקלים לרשת גני הילדים של אגודת ישראל כחלק מהסכם הבראה שעליו חתמה ב–2010. עם זאת, הרשת לא עמדה בתנאי ההסכם, ומשרד החינוך לא פיקח עליה כראוי ולא פעל כדי לתקן את הליקויים וההפרות שלה. כעת היא שוב נקלעה לגירעון — כך עולה מדו"ח מבקר המדינה.

רשת גני הילדים של אגודת ישראל היא רשת גני ילדים חרדית ופוליטית, המפעילה כ–350 גני ילדים בתקצוב של משרד החינוך. ב–2010 חתמו משרדי החינוך והאוצר על הסכם הבראה מול הרשת, לאחר שהיא נקלעה לגירעון של 145 מיליון שקל — בין היתר בגלל ניהול לקוי. המדינה כיסתה כ–100 מיליון שקל מגירעונה של הרשת, ובתמורה לתקצוב שניתן במסגרת ההסכם עד 2017, הרשת התחייבה לתקן ליקויים בפעילותה, לבצע פיטורים והקפאות שכר ולעמוד ביעדים כספיים בניהול הגנים. ב–2015-2010 משרד החינוך תקצב את הרשת בכ–453 מיליון שקל, וב–2010–2013 אף העביר לה תקציב נוסף במסגרת תקציבי תמיכות, בהיקף של כ–98 מיליון שקל, המיועד להסכם הבראה. מבדיקת המבקר עולה כי מדובר בתקציב גבוה ביותר מפי ארבעה מהסכום שאושר בהסכם ההבראה.

למרות החלטת משרד החינוך להשקיע ברשת סכומים גבוהים בהרבה מאלה שנדרשו לפי ההסכם, הרשת לא עמדה בתנאיו. בהמשך לכך, משרדי האוצר והחינוך לא פיקחו כראוי על יישום ההסכם — גם כאשר הוצגו בפניהם עובדות על הפרות שונות של הרשת.

על פי ההסכם, על הרשת נאסר להפעיל גני ילדים שבהם רשומים פחות מ–29 ילדים, וזאת מכיוון שמתחת לרף זה הגן צפוי להיכנס לגירעון תקציבי. ואולם מדו"ח המבקר עולה כי בניגוד להסכם, בכרבע מגני הילדים שהרשת הפעילה ב–2016 היו פחות מ–29 ילדים.

בנוסף, מהביקורת עולה כי הרשת התקשרה עם קבלני שיפוצים ללא אישור מהחשבת המלווה בניגוד להסכם ההבראה, וניהלה את רשימת החובות לקבלנים מחוץ לספרי הנהלת החשבונות שלה. בניגוד להסכם, הרשת לא הקפיאה את שכר עובדיה, ובמקום הפחתת שכר המנכ"ל — הוא עלה ב–2010–2013 ב–55%, וכך עלה גם שכרם של בכירים נוספים.

כתוצאה מהתנהלות הרשת והפיקוח הלקוי עליה, בסוף 2016 היא הגיעה לגירעון מצטבר של 40 מיליון שקל.

הרשת לא דיווחה על חששות לניגוד עניינים

בנוסף, מהדו"ח עולה כי הרשת לא דיווחה בשנים האחרונות על עסקות נדל"ן, בניגוד לחוק העמותות, ולא דיווחה בדוחו"ת הכספיים שלה על יחסי גומלין, ולעתים גם על חששות לניגוד עניינים.

זאת ועוד, ב–2015 הרשת התקשרה עם חברת כוח אדם הנמצאת בבעלות אחיה של גזברית הרשת. בדו"ח המבקר נכתב כי "על אף שמונתה לרשת חשבת מלווה שפעלה רבות להבראתה, הרשת המשיכה בדפוסי הפעולה שהביאו אותה לגירעון. משרדי החינוך והאוצר לא פיקחו על כך שהרשת תעמוד בהסכם ההבראה, כמתחייב מתפקידם ואחריותם, ולא הפעילו את הסנקציות שנקבעו בהסכם. הרשת אינה מפנימה שעליה להוציא את כספי הציבור המועברים לה לפי אמות מידה של יעילות, מועילות חסכנות ושקיפות. בנסיבות אלה עולה חשש שגירעונה יגדל ושוב יתגלגל לפתחה של המדינה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בתוכנית ההבראה אין הגדרת יעד להיקף התמיכה. התוכנית נבחנה בהתאם למגמות, ובניתוח מגמות אלה — ניתן לראות כי הרשת צמצמה את הגירעון ואף סיימה את השנים האחרונות בעודף תקציבי. משרדי החינוך והאוצר עוקבים באופן שוטף אחר פעילות, הרשת ומסתייעים בחשבת מלווה שמונתה לצורך כך".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "במסגרת תוכנית ההבראה ישנו פיקוח של משרד החינוך על פעילות הרשת, וזאת בהתאם להסכם שנחתם עמה. כמו כן, בתוכנית ההבראה לא הוגדר יעד להיקף התמיכה. התוכנית נבחנה בהתאם למגמות, שניתוחן מצביע על צמצום הגירעון על ידי הרשת. בשנים האחרונות הרשת אף סיימה בעודף תקציבי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?