"קו הרכבת המהיר לירושלים לא יושלם לפני סוף 2018"

בעוד שברכבת ישראל שואפים להשיק את קו הרכבת המהיר לירושלים במארס 2018, דו"ח מבקר המדינה צופה דחייה של תשעה חודשים לפחות, ומצביע על פגמים בתכנון הפרויקט ובהכנת האומדנים ■ למרות הביקורת, משרד התחבורה ממשיך להכחיש את הדחייה

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קו הרכבת ת"א-ירושלים
קו הרכבת ת"א-ירושליםצילום: מוטי מילרוד
אורן דורי
אורן דורי

בשנתיים האחרונות התרבו הדיווחים על עיכובים בהקמת קו הרכבת המהיר לירושלים. עד כה חזרו והצהירו במשרד התחבורה כי המיזם התחבורתי החשוב ייחנך במועדו, בעוד חמישה חודשים - במארס 2018 - אבל מדו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (ד') עולה תמונה אחרת.

לפי הפרק העוסק בפרויקט-העל להסבת הרכבות בישראל להנעה חשמלית ב–12 מיליארד שקל, "משרדי האוצר והתחבורה וחברת הבקרה צופים עיכובים בלוחות הזמנים שהציבה חברת הרכבת להשלמת הפרויקט (הקו לירושלים; א"ד)". במפתיע, לאחר עריכת הביקורת מוסיף משרד התחבורה להכחיש את הדחייה האמורה, וטוען כי תאריך היעד עדיין עומד בעינו.

לפי הדו"ח, צפויה דחייה של תשעה חודשים לפחות: "למרות ההחלטה של חברת הרכבת לסיים את פרויקט הקו המהיר לירושלים במארס 2018, גורמים במשרדי התחבורה והאוצר ובחברת הבקרה מעריכים שעבודות החשמול בקו המהיר תל אביב־ירושלים לא יסתיימו לפני סוף 2018. בנוסף, בדו"ח הביקורת הפנימית של חברת הרכבת מדצמבר 2015 צוין כי יועץ לוחות הזמנים של החברה בדק ב–2014 את לוחות הזמנים של הפרויקט וציין כי הפעלת הקו לירושלים תתאפשר רק ב–31 בדצמבר 2019".

הקו החדש לירושלים יהיה הקו החשמלי הראשון של הרכבת. במשרד המבקר הדגישו כי לאורך השנים לא עמדה רכבת ישראל בלוחות הזמנים שהציבה לעצמה ולקבלניה בפרויקט חשמול המסילות: "במועד סיום הביקורת קיימים פערים בין תחזית חברת הרכבת לבין עמדת גורמי מקצוע שונים לגבי השלמת עבודות החשמול החיוניות לפתיחת הקו המהיר תל אביב-ירושלים. העיכובים הרבים בקידום הפרויקט מצביעים בין היתר על פגמים בתכנון ועל היערכות בלתי־מספקת. השלכות העיכובים למשק רבות, הן בהיבטים כספיים, הן בהיבטים של שירות לציבור".

מנהרת הרכבת מירושלים לתל אביב, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

ברכבת ישראל שואפים להשיק את הקו במארס, ובמשרד המבקר מזהירים כי יעד זה "עלול לגרום לקיצורי דרך, לפגום באיכות הפרויקט, לפגוע בבטיחות ולהגדיל את העלות הכוללת של הפרויקט בעתיד עקב הצורך בתיקון ליקויים". לפי הדו"ח, "על חברת הרכבת להקפיד על כללי מינהל תקין, ובכלל זה קיום הליכי קבלת החלטות סדורים ומקיפים, כדי להימנע מקבלת החלטות חפוזות".

בעוד הוויכוח סביב שאלת הדחייה נמשך, חלק חשוב בעבודות להכשרת הקו לירושלים — הקמת תחנות ההשנאה — תקוע כבר חודשים בשל תסבוכת משפטית. החברה שאמורה להקים אותן, אפקון, מנועה בשלב זה מלבצע את העבודות בשטח, מכיוון שלא התקבל לכך עדיין אישור מבית המשפט העליון.

פרויקט החשמול לווה במאבק משפטי, לאחר שאפקון הישראלית ואלסטום הצרפתית, שהתמודדו והפסידו במכרז, עתרו נגד זכייתה של חברת SEMI הספרדית במכרז להקמת תשתית החשמל לרשת המסילות של רכבת ישראל, בעלות של כ–2 מיליארד שקל.

כבר לפני שלושה חודשים הודיעו הצדדים המעורבים בפרשה על סיכום עקרוני לפשרה, הרכב שופטי העליון, בראשות חנן מלצר, הפציר בצדדים לחתור לפשרה, אך עדיין לא אישר אותה. יישום הסכם הפשרה צפוי לייקר את הפרויקט בכ–180 מיליון שקל ב–25 השנים הבאות.

תהליך בחירת הקבלן הזוכה לביצוע עבודות התשתית נמשך כשלוש שנים. התמשכות המכרז הביאה לשינויים רבים בתוכנית העבודה של חברת הרכבת, אבל העיכובים התחילו עוד לפני המכרז הבעייתי. לפי הדו"ח, "לנוכח שינויים מהותיים שחלו בתכולת פרויקט החשמול בעת חידושו ב–2010, חלק ניכר מתוך ההוצאות בסך 81 מיליון שקל ששילמה הרכבת למנהלי פרויקטים, ליועצים ולמתכננים ב–2003–2010 אינו רלוונטי עוד לפרויקט החשמול הנוכחי, ולמעשה ירד לטמיון".

עוד מצביע הדו"ח על כך שהפער הגדול בין אומדן החברה לביצוע הפרויקט ולתחזוקתו (3.4 מיליארד שקל) לבין ההצעה הזוכה במכרז התשתיות (2.2 מיליארד שקל) עשוי להצביע על פגמים בתכנון הפרויקט ובהכנת האומדנים. "שכר מנהל הפרויקט ושכר המתכנן בשלבים הראשונים של הפרויקט נגזר מגובה האומדנים, שהמתכנן אחראי להכנתם", נכתב בדו"ח. "שיטת קביעת שכרם של מתכננים ויועצים עלולה ליצור עניין אישי, שתניע אותם להעלות את גובה האומדנים משיקולים זרים".

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות