למרות ההכחשות: חברת החשמל עדיין חשופה לרכש מיותר של גז

ב-2015 נחשף כי חברת החשמל התחייבה לרכוז ממאגר תמר גז בכמויות הגדולות מאלו שתיזדקק להן - תוך חשיפה למצוקה תזרימית ■ ממצאי הביקורת העלו כי החברה התבססה ב-2011 על תחזיות ביקושים מופרזות לחשמל – תוך התעלמות מתחזיות נמוכות בהרבה שפרסם OECD

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: אבי בר אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

למרות תוכנית החילוץ הממשלתית והסכמת מונופול תמר לפרוס יותר את אספקת הגז לחברת החשמל – החברה הממשלתית, כך מתברר, עדיין חשופה לרכש עודף של גז שהתחייבה לרכוש, אף שלא תהיה זקוקה לו.

מדו"ח מבקר המדינה עולה כי לפי תחזיות צריכת הגז העדכניות שהעבירה לו החברה, הביקוש שלה לגז יהיה גבוה מהכמויות שאותן התחייבה לרכוש – למעט ב-2020. בשנה זו, מסתבר, צופה החברה כי לא תוכל לצרוך את מלוא הכמות שהתחייבה לה "בשל מגבלות אסדרה", שלא פורטו.

לניתוח מפורט של ביצועי החברות במשק בענף חיפושי נפט וגז במשק לחצו כאן

בחברת החשמל ציינו בפני המבקר כי אינם צופים תשלום בעבור גז לא מסופק – אך לפי הדו"ח, "בכמה ניתוחי רגישות תיתכן הקדמת תשלומים של עד כ-450 מיליון דולר בסך הכול לאורך תקופת ההסכם".

ביוני 2015 חשף TheMarker כי חברת החשמל התחייבה לרכוש ממאגר תמר גז בכמויות גדולות מדי, אף שלא תזדקק להן – תוך שהיא חושפת עצמה למצוקה תזרימית שתחל ב-2018.

על אף הכחשות החברה ומונופול הגז, חצי שנה לאחר מכן אישרה החברה הממשלתית כי היא חשופה לרכש גז עודף בסך כ-3.1 מיליארד שקל (800 מיליון דולר). זאת, מכיוון בחוזה 2012 חתמה מול מונופול תמר על התחייבות לרכש מינימלי של גז שבעבורו היא תשלם למונופול, גם אם לא תזדקק בכלל לגז (Take or Pay) - וזאת על בסיס תחזיות ביקושים שהתבררו כמנופחות.

מבחינה חשבונאית, הודאה ברכש עודף של גז, ללא כיסוי תעריפי, היא רישום החשיפה כהפסד בדו"חות הכספיים. הפסד כזה, בהיקף של מיליארדי שקלים, היה שוחק את הונה העצמי של החברה – מה שהביא להתרוצצות ממשלתית בניסיון למנוע ברגע האחרון הסתבכות פיננסית קשה.

הפיתרון היצירתי שהושג לבסוף היה משולש: שינוי פרופיל צריכת הגז בשנים "הבעייתיות"; הפחתת ייצור החשמל בפחם בהוראת שר האנרגיה; וכן סיכום שנוי במחלוקת מול בעלי תמר שלפיו במידה ובמועד סיום ההתקשרות בין הצדדים ב-2028 תישאר בידי החברה כמות גז לא מנוצלת - החברה תוכל לקבל את הגז שנותר גם בשנים שלאחר תום החוזה (אך תשלם עליו כבר כעת). אלא שכעת מתברר כי גם בפיתרון זה לא היה די.

במשרד המבקר לא עסקו בטיפול הממשלתי במשבר, אך ניסו להתחקות אחר נסיבות הגילוי המאוחר של החשיפה. ממצאי הביקורת העלו כי חברת החשמל התבססה ב-2011 על תחזיות ביקושים מופרזות לחשמל – תוך שהיא מתעלמת מתחזיות נמוכות בהרבה שפרסם OECD. זאת, תוך שהיא מטה למעשה את השיקולים שעמדו לפני החתימה על חוזה הגז במארס 2012 ולפי מימוש האופציה להגדלת כמות הגז שרכשה מתמר באפריל 2013.

"תהליך הכנת התחזיות בחברה היה חסר ויצר סיכון להטיית התחזיות כלפי מעלה", העיר המבקר, וקרא לחברה לתקף את תחזיותיה וכן להיוועץ בגופים כלכליים מובילים כמו בנק ישראל ומשרד האוצר.

המבקר מתח עוד ביקורת על מדיניות החברה להטמיע בתחזיות שלה "כריות ביטחון" (רזרבות). "שימוש כזה אינו שקוף והוא עלול ליצור תמונת ביקושים שגויה בפני מקבלי ההחלטות", הוסיף.

בתגובה, מסרה חברת החשמל כי את תחזית הביקושים לחשמל הכין בעבורה ד"ר יעקב שיינין, וכי "בחינה של התחזיות כיום מהווה חוכמה שבדיעבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית