הפנסיה של גמלאי צה"ל תופחת ונוגסת בתקציב שנועד לאימונים

לפי דו"ח המבקר, הפנסיה של גמלאי צה"ל גדלה מאוד בשנים האחרונות ■ צה"ל משיב לביקורת: "צה"ל פועל בצורה יעילה ונוקט מגוון צעדים חסרי תקדים כדי להפחית את ההוצאה על השכר של משרתי הקבע"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיילים בגבול ישראל וסוריה
חיילים בגבול ישראל וסוריהצילום: גיל אליהו
מוטי בסוק
מוטי בסוק

הפנסיה בצה"ל גדלה בשנים האחרונות, וכירסמה בתקציב צה"ל לצורכי אימונים והתעצמות - כך עולה מדו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (ד'). המבקר מציין כי חלקה של מערכת הביטחון בהתחייבות לפנסיה התקציבית גדל מ–17.8% תוצר ב–2003 ל–23.9% ב-2015. שיעור הגמלאות מתקציב הביטחון גדל מ–8.9% ב-2008 ל-14.2% ב-2014.

בעיות השכר והפנסיה בצה"ל, שמעלה דו"ח המבקר, נידונו כבר בפני ועדת לוקר, שבחנה את תקציב הביטחון והגישה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, דו"ח המסכם את עבודתה ביוני 2015. בדו"ח לוקר נכתב, בין השאר, כי "התמונה המצטיירת מן הנתונים באשר למשק השכר בצבא — בעייתית. דומה כי גם ניהול השכר לקוי. תמונת השכר בצבא, ששוקפה לוועדה, מציגה מצב שלפיו השכר בצבא נמוך באופן שהוא כמעט בלתי ראוי מול התרומה של משרתי הקבע. הוועדה סבורה שזה אינו המצב לאשורו. הצבא אכן אינו משלם את השכר הגבוה במשק, אבל אם מביאים בחשבון את גובה השכר ביחס לשלב בקריירה של משרתי הקבע, השכר ראוי". ועדת לוקר המליצה לצבא לערוך רפורמות משמעותיות במבנה השכר ולהגבילו ל–86% מההוצאה הנוכחית עד סוף 2017.

עם זאת, הדו"ח הדגיש את הייחודיות של משרתי הקבע ואת העובדה שיש לבטאה הן בהוקרה ציבורית והן בדרך של תשלום שכר ראוי. גם הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, ציין בפני צוות מבקר המדינה ביוני 2016 את ייחודיות השירות בקבע, לרבות הטוטליות שנדרשת מכלל אנשי הקבע, ולא רק מהמשרתים ביחידות הלוחמות. הרמטכ"ל ציין, למשל, את הצורך בהעברת אנשי קבע מאזור לאזור, את הקושי להשאיר אנשי טכנולוגיה ומודיעין בצה"ל, את השוני בין עבודת עורכי דין בצה"ל בהשוואה לפרקטיקה הציבורית, ואת שעות העבודה הארוכות מהמקובל של מכונאי רכב וחשמלאים — והדגיש את הצורך להתייס באופו שונה למשרתי הקבע בצבא לעומת יתר עובדי המדינה.

משרתי הקבע פורשים בגיל צעיר

מבקר המדינה ממשיך בקו של ועדת לוקר. לדבריו, על בסיס נתוני אגף החשכ"ל בדו"ח הכספי של הממשלה ל–2015, שיעור התחלופה ביחס לגיל הפרישה בצה"ל הוא הגבוה ביותר בשירות הציבורי. בקרב הפורשים לגמלאות מצה"ל עד סוף 2015 היה היחס 1.23, ובקרב פורשי צה"ל שפרשו ב–2015 עלה היחס ל–1.34. כלומר, גמלאי צה"ל פורשים בגיל צעיר יחסית ושיעור התחלופה שלהם, המותאם לגיל הפרישה, הוא הגבוה ביותר בקרב מקבלי הפנסיה התקציבית.

עוד עולה מהנתונים כי חל גידול בקצבה הממוצעת בצה"ל ובשיעור התחלופה מ–13,081 שקל בממוצע ו-54% בהתאמה בתקופה שעד סוף 2015 — ל–15,025 שקל ו-63.1% בהתאמה בקרב הפורשים ב-2015.

הרמטכ"ל גדי איזנקוטצילום: אוליבייה פיטוסי

תשובת סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר גולן, למבקר באוגוסט 2016, בשם צה"ל ומשרד הביטחון, מדגישה כי "צה"ל פועל בצורה יעילה ונוקט מגוון צעדים חסרי תקדים כדי לרדד ולהפחית את ההוצאה על השכר של משרתי הקבע, ובכלל זה הורדת גיל הפרישה לקצינים, סיכום תקציבי עם האוצר (שעיקריו יעוגנו בחקיקה), הכולל התחייבות לעמידה במתווה יורד של היקף ההוצאה על ידי גופי צה"ל, ועוד. מהלכים אלה צפויים להביא לחיסכון משמעותי בהוצאה על כוח האדם". עוד צוין בתשובה כי "2015 מבטאת שלב מתקדם בתהליך העלאת גיל הפרישה מצה"ל — תהליך שהתחיל לפני כמה שנים, וכעת הוחלט באבחה חדה לבטלו (ביחס לקצינים)".

גמלה של עד 76% מהשכר הקובע

המבקר מציין גם כי בוועדת לוקר הוסבר הגידול בחלק ההוצאה על הפנסיה בתקציב הביטחון בשנים האחרונות בעלייה בגמלאות. לדבריו, "בשל גידול בהיקף משרתי הקבע המקבלים את הגמלה, ובשל עלייה במחיר הגמלה, גדל מאוד היקף התקציב המופנה לתשלום גמלאות, והוא נוגס בשימושים אחרים של תקציב הביטחון, כמו התעצמות ואימונים".

בתשובת צה"ל ומשרד הביטחון למבקר צוין כי "הגידול בשיעור הגמלאות בשנים האחרונות נבע מתיקון שנערך בחוק שירות הקבע בצה"ל (גמלאות) ב–2011 חרף התרעות מצד צה"ל על כך שהתיקון יוביל לגידול ניכר בהוצאה על הגמלאות (שכן העלאת גיל הפרישה מובילה לפרישה עם משכורת קובעת גבוהה יותר, עם ותק ארוך יותר בשירות, שממנו נגזרים אחוזי קצבה גבוהים יותר, וכן עם שיעורים גבוהים יותר של הגדלה בגין תקופת שירות). בסיכום התקציבי הבין־משרדי שנחתם בנובמבר 2015, סוכם על הורדת גיל הפרישה לקצינים, כך שממוצע גיל הפרישה של הקצינים יהיה בעוד כמה שנים 43. סיכום זה, שמעוגן בימים אלה בהצעה לתיקון חקיקה, צפוי להוביל להורדה משמעותית בהיקף ההוצאה על הגמלאות".

לפי דו"ח המבקר, סעיף 14(א) לחוק שירות הקבע בצה"ל קובע כי הגמלה לאיש קבע לא תהיה נמוכה מ–20% מהשכר הקובע שלו לצורך הגמלה, ולא תעלה על 70% מהשכר הקובע, כמקובל בשאר שירותי הביטחון. חוק גמלאות צבא הקבע קובע כי לגבי מי שהתגייס לשירות חובה עד 31 בדצמבר 1997, ניתן להוסיף לגמלה שלו עוד כ–6% (ועוד כ–3.5% לאשת צבא קבע) בגין שירות החובה.

חוק גמלאות צבא הקבע מאפשר לשלם תוספת זו בגין שירות החובה גם למי שהגיע לשיעור פנסיה מקסימלי של 70%, באופן שהגמלה יכולה להגיע לשיעור של 76% מהשכר הקובע — גובה גמלה שאינו מוכר בשירות הציבורי האזרחי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"