תוכניות לשיפור מצב התעסוקה במגזר הערבי לא מיושמות; שיעור העובדים בשירות המדינה - אפסי

המבקר מותח ביקורת על שירות התעסוקה: "השירות שניתן בלשכות ביישובים ערביים נופל מזה שביישובים יהודיים ומעורבים" 
■ הדו"ח חושף כי אף שחל שיפור בשיעור ההעסקה של האוכלוסייה הערבית בשירות המדינה, הוא עדיין קטן משיעורם באוכלוסייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לערבים אין ברירה אלא לבנות שלא כחוק. אום אל פחם
לערבים אין ברירה אלא לבנות שלא כחוק. אום אל פחםצילום: רמי שלוש

הממשלה אינה פועלת כראוי ליישום התוכניות לשיפור מצב התעסוקה במגזר הערבי - כך עולה מדו"ח מבקר המדינה, בפרק המסכם את פעילותן של רשויות המדינה להתמודדות עם פערי התעסוקה בין האוכלוסייה היהודית לערבית (לא כולל המגזר הדרוזי והצ'רקסי).

המבקר משתמש במלים חריפות בנושא התוכניות הרב־שנתיות: "במשך שלוש מחמש השנים שבהן יושמה תוכנית התעסוקה לאוכלוסייה הערבית, נוצלו רק 28% מהתקציב שהוקצה ליישומה.

לדו"ח המלא של מבקר המדינה

"באשר לתוכנית 12 היישובים (לפיתוח בינתחומי ב–12 ישובים ערבים מרכזיים), הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי הדרוזי והצ'רקסי במשרד לשוויון חברתי לא גיבשה תוכנית מעקב ובקרה, ובכך לא איפשרה לעקוב אחר יישום אחד היעדים המרכזיים של התוכנית — גידול בהכנסה לנפש באותם יישובים. לכן לא ניתן להעריך את תפוקותיה ואת יעילותה".

המבקר מותח ביקורת גם על שירות התעסוקה: "השירות שניתן בלשכות שביישובים ערביים נופל מהשירות הניתן ביישובים יהודיים ומעורבים, עומסי העבודה בלשכות אלה גדולים יותר, חסרה בהן הנגשה שפתית מתאימה, והקצאת הכלים תומכי ההשמה אינה תואמת את שיעורה של האוכלוסייה הערבית בקרב דורשי העבודה", נכתב.

"בנוסף, שיעור ההשמה של ערבים שהשתתפו בקורסי האגף להכשרה מקצועית במשרד הכלכלה עומד על כמחצית משיעור ההשמה בקרב יהודים", נכתב בדו"ח.

המבקר מותח ביקורת על מרכזי ריהן של משרד הכלכלה, להכוון והשמה במגזר הערבי. אלה, לדברי המבקר, "אינם משרתים את כלל האוכלוסייה הנזקקת להם, ואופן תקצובם גורם להיווצרות פערים בשירות ולחוסר יעילות. שיתוף הפעולה של מנגנון מרכזי ריהן עם שירות התעסוקה מצומצם ביותר".

אין מספיק משפחתונים ואוטובוסים

אף שחל שיפור משמעותי בשיעור העסקתה של האוכלוסייה הערבית בשירות המדינה, הוא עדיין קטן משיעורם באוכלוסייה. כמו כן, בחלק מגופי הממשלה, שיעור ההעסקה של ערבים קטן מאוד ואף אפסי. "יעדים שנקבעו בהחלטות ממשלה לקידום השוויון ושילוב האוכלוסייה הערבית בשירות המדינה לא הושגו", קובע המבקר.

בעשר החברות הממשלתיות העיקריות, למשל, שיעורם של העובדים הערבים קטן עד אפסי — 0.7% בחברת נמלי ישראל , 0.2% בחברת נמל אשדוד, ואפס בחברת נתיבי הגז הטבעי לישראל. לגבי תאגידים ציבוריים — שיעור העובדים הערבים ברשות ניירות ערך הוא 1.5%, ברשות שדות התעופה — 1.1% ובבנק ישראל — 1%, "ובכל הנוגע לתפקידים ניהוליים בתאגידים, הרי שבחלקם אין ולו מנהל ערבי אחד".

קשיי התעסוקה במגזר הערבי נובעים גם מהנגישות הבעייתית של כלים תומכי תעסוקה, כמו תחבורה ציבורית וגני ילדים. "היישובים הערביים סבלו במשך שנים מהיעדר תחבורה ציבורית מוסדרת, ואף במועד סיום הביקורת נגישות התחבורה הציבורית ביישובים הערביים אינה ברמה מספקת, הן מבחינת פריסת הקווים והן מבחינת גובה הסבסוד של תעריפי הנסיעות באוטובוסים", קובע המבקר.

במסגרת תוכנית התקצוב הגדולה למגזר הערבי, שעליה החליטה הממשלה באחרונה, נושא זה אמור להיות מטופל לעומקו.

כלי חסר נוסף הוא המשפחתונים. "רק 12.6% מהמעונות שהוכרו בישראל ב–2010 שוכנים ביישובים ערביים, ורק שניים (7.7%) מהמעונות שהוקמו במימון ממשלתי ב–2010–2014 שוכנים ביישובים אלה", קובע המבקר.

"במועד סיום הביקורת, היצע מעונות היום לילדים בני שלוש ומטה ביישובים ערביים מועט ביותר לעומת ההיצע ביישובים יהודיים, ורק ל-10% מהילדים הערבים בגילים הללו יש כיום מקום במעונות יום ובמשפחתונים מוכרים.

"יעדים שהציבה ועדת טרכטנברג בנושא לא הושגו. לפי חישובים שעשה משרד מבקר המדינה, בקצב הנוכחי עדיין צפוי פער גדול בין מספר הילדים הערבים והיהודים שישולבו במעונות יום ובמשפחתונים עד 2020".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, מסרה בעניין, כי "הדו"ח ממחיש שהמגזר הציבורי נשאר כחונטה סגורה של אנשים מסוימים, לרוב מתוך הארגון, ואינו מאפשר צמיחתם וקבלתם של אנשי מקצוע שונים וחדשים. העובדה כי אין שוויון הזדמנויות לרבים וכי קיימת תחרות מעטה במכרזים פנימיים- פוגעת במגזר הציבורי, מקבעת אותו ומונעת ממנו צמיחה. העובדה כי מכרזים נמשכים זמן רב מדי מאלצת רבים לפרוש ולוותר על העסקתם במגזר הציבורי.

"אסור למדינת ישראל לאפשר לעצמה מגזר ציבורי חלש, ללא דם חדש, ללא מערכת משומנת של מכרזים הוגנים ועל פי החוק. לציבור הישראלי מגיע לקחת חלק במגזר הציבורי ולהרגיש שזהו מקום ראוי והוגן שמאפשר קבלה שווה של אנשי מקצוע לשירות המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר