מס הכנסה שלילי: שליש מהזכאים אינם מקבלים את המענק

המענק הממוצע לאמהות חד־הוריות נמוך מזה של חרדים ■ באתר רשות המסים לא מוצג הסבר להליך הגשת הבקשה למענק בשפות שאינן עברית, אף שרבים מהזכאים הם עולים חדשים ■ כעשירית מהשכירים במשק היו זכאים למענק ב–2012 ■ המבקר קורא להפריד את המענק בסעיף נפרד בתקציב - ולא להתנותו בקיום רזרבות, כפי שנהוג כיום

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

מענק העבודה (מס הכנסה שלילי) נועד לתמרץ יציאה לעבודה - באמצעות מתן מענה לאנשים עובדים שהכנסתם נמוכה. המענק יכול להגדיל את הכנסתם של אלה בשיעור של עד מאות שקלים בחודש, אך מבקר המדינה מצא כי כשליש מהזכאים לו לא הגישו בקשה לקבלו.

אי־ניצול המענק עשוי לנבוע מסיבות שונות, ובהן אי־מודעות למענק ורתיעה מההליך הביורוקרטי הדרוש לקבלתו, הדורש ביקור בסניף דואר. המבקר מצא כי רשות המסים לא הציגה באתר האינטרנט שלה הסברים להליך הגשת הבקשה למענק בשפות שאינן עברית, אף שרבים מהזכאים למענק הם עולים חדשים.

כמו כן, "פרסום תנאי המענק לוקה בחוסר בהירות": רשות המסים לא הציגה בבירור את העובדה כי קבלת המענק מותנית בכך שהכנסת בן הזוג אינה גבוהה מתקרה מסוימת. "חוסר בהירות זה גורם לכך שמדי שנה מוגשות עשרות אלפי תביעות סרק", קובע המבקר. ניסוי בתשלום מס הכנסה שלילי התוכנית התחיל ב–2007, והתוכנית פועלת רשמית מאז 2011. כיום מועברים מענקים בסך כמיליארד שקל בשנה בעבור מי שהיו מודעים לזכאותם. מספר הזכאים ב–2012 היה כ–385 אלף - כעשירית מהשכירים במשק.

המענק הממוצע הוא 3,700 שקל בשנה. כ–20% מהזכאים הם עולים, כ-20% הם ערבים, וחרדים - כ–7%. 57% מהזכאים הן נשים, וכ–12% מתוכן הן אמהות חד־הוריות, אבל המענק השנתי הממוצע לאם חד־הורית הוא 2,740 שקל בלבד, נכון ל-2011. המענק הממוצע לעובדים ערבים היה 3,059 שקל (ללא ערביי מזרח ירושלים), ולחרדים - 3,438 שקל.

רשות המסים

משרד מבקר המדינה מצא ליקויים בטיפול בבקשות למענק עבודה ברשות המסים. בין השאר קובע המבקר כי לאחר זיהוי המבקש בסניף דואר בפעם הראשונה שהוא מגיש בקשה, כפי שנעשה כיום, ראוי לאפשר להגיש את התביעות באינטרנט החל בשנה השנייה לתביעת המענק. ברשות המסים השיבו למבקר כי בכוונת הרשות לפעול להנגשתו של הליך הגשת התביעה באינטרנט.

העיכובים בתשלום המענק, מצא המבקר, נובעים גם מכך שבדיקת הזכאות דורשת בדיקה של דיווחי המעסיקים - "שחלקם מתקבלים באיחור". מבקר המדינה מפציר במשרד הכלכלה ובביטוח הלאומי "להגביר את האכיפה כלפי מעסיקים שהם אנשים פרטיים".

המבקר מציין לרעה את העובדה שבתקציב המדינה אין סעיף נפרד למענק העבודה, ומימונו נעשה מהרזרבה התקציבית של האוצר. "מן הראוי להקצות למענק תקנה תקציבית בספר התקציב ולא להתנותו בקיומה של רזרבה תקציבית בכל שנה", כותב המבקר.

מרשות המסים נמסר כי הרשות "פועלת ללא לאות מהיום הראשון להפעלתו להגברת המודעות הציבורית לחוק, להגדלת מימוש הזכאות ולהסרת חסמים בתהליך מימוש הזכאות. הפעולות שנקטה הרשות ובהן הקביעה שהבקשות לקבלת המענק יוגשו בסניפי הדואר, משלוח מכתבים לזכאים פוטנציאלים ופרסום אינטנסיבי, הביאו ליישומו המוצלח של החוק בארץ ולאחוז המימוש הגבוה העומד על כ-66%".

עוד נמסר כי "הרשות תמשיך לבצע מהלכים במטרה להקל על הזכאים ואף מקדמת תיקון חקיקה שיסייע לה בכך. כמו כן, במקביל לקיומו של סימולאטור ממוחשב לבדיקת הזכאות, תפתח הרשות במסגרת תכנית העבודה לשנה הקרובה ממשק שיאפשר הגשה של התביעות למענק באמצעות האינטרנט."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?