דו"ח המבקר |

הנמלים ניפחו את פנסיות העובדים ב-660 מיליון שקל

כמעט עשור חלף מאז שבוצעה הרפורמה בנמלי הים, והפנסיה התקציבית של העובדים בהם, בסך 5.5 מיליארד שקל, עדיין מנוהלת בחשבונות נאמנות לא מבוקרים ■ התוצאה: התחמקות מתשלומי מס וחריגה של 592 מיליון שקל בהתחייבויות הפנסיוניות של נמל אשדוד

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברות נמלי הים הפקידו בחשבונות נאמנות 5.5 מיליארד שקל לטובת הפנסיה התקציבית של עובדיהן, תוך חשש לניפוח שיטתי של ההתחייבויות הפנסיוניות, הזרמת כספים עודפים והתחמקות מתשלום מס – כך קובע דו"ח מבקר המדינה.

לפי הדו"ח, כי כמעט עשור לאחר הרפורמה בנמלי הים, משרד האוצר והנמלים עדיין לא הקימו כנדרש קופות גמל מרכזיות להפקדת הכספים, ואלה מנוהלים כיום בחשבונות נאמנות לא מפוקחים.

אם לא די בכך, בסוף 2012 התגלה בחשבון הפנסיה התקציבית של עובדי נמל אשדוד עודף של 592 מיליון שקל על ההתחייבות האקטואריות של החברה. סכום זה שווה ערך ל–80% מההתחייבות של הנמל לפנסיה תקציבית, והוא שקול להפרשות חודשיות לפנסיה במשך 36 שנה, כלומר עד ל–2048. זאת, בעוד שמועד הפרישה האחרון של עובד הפנסיה התקציבית הצעיר ביותר בנמל הוא 2033.

למרות הפקדת היתר המופרזת לכאורה, הנהלתו של נמל אשדוד נמנעה עד כה מלמשוך כספים אלה, מחשש להתנגדות ועד העובדים בנמל. לפי דו"ח המבקר, אף שידעה על החריגה האקטוארית עוד ב–2010, ההנהלה גם לא הפסיקה מאז את הפקדת הכספים השוטפת לפנסיה התקציבית מדי חודש. הדבר פוגע לכאורה ביודעין ביתרת המזומנים של החברה, ולמעשה דוחה גם תשלומי מס, היות שמכספי היעודה לא נגבה מס (גם כאן, בניגוד לחוק).

נמל אשדודצילום: איליה מלניקוב

מציאות דומה נחשפה גם בנמל חיפה, שבו הצטבר נכון לסוף 2012 עודף של 51 מיליון שקל, שהם יותר מ–40% מסך התחייבויות הנמל לפנסיה התקציבית. גם הנהלת נמל חיפה לא הפסיקה בגין כך את ההזרמות השוטפות לפנסיה התקציבית, והפקידה לחשבון זה 3.4 מיליון שקל נוספים ב–2012.

מבקר המדינה קורא למשרד האוצר, לרשות החברות הממשלתיות ולנמלים להסדיר את נושא הפנסיה של עובדי הנמלים, אך נוקט לשון זהירה, ומדגיש את חשיבות השמירה על זכויות העובדים ועל איזון אקטוארי. בה בעת, מתח המבקר ביקורת על החלטת רשות החברות הממשלתיות שלא לחשוף את נתוני הפנסיה של חברות הנמלים, ולאפשר להן להסתיר נתונים אלה מהציבור.

מבקר המדינה העיר כבר ב–2009 על כך שהדיונים על הקמת קופות גמל מרכזיות לעובדי הנמלים מתנהלים בעצלתיים, אך הביקורת שהפנה כלפי משרדי האוצר והתחבורה לא גרמה להחשת צעדיהם. הממשלה והנמלים היו אמורים להקים את הקופות לסוף 2009, אז גם היה אמור להתבטל הפטור ממס שלו זכו העובדים. אלא שהקופות לא הוקמו, המס לא נגבה מאז, וגם לא דמי ניהול, אף שמי שמנהלת כיום את החשבונות עבור הנמלים היא חברת נמלי ישראל (חנ"י).

אגב, כפי שאירע בחברת החשמל, גם בניהול כספי הפנסיה של עובדי הנמלים עולה חשש לניפוח לכאורה של ההתחייבויות הפנסיוניות. לפי המבקר, ניפוח זה מושג באמצעות היוון החבות האקטוארית של העובדים הנהנים מפנסיה תקציבית לפי ריבית נמוכה יחסית של אג"ח ממשלתיות, מה שמביא לרישום יתר של החבות — שמחייב בהתאם את החברות להזרים סכומים עודפים לטובת הפנסיה של העובדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"