באבא ביזנס |

יותר ממיליארד שקל בחשבון הבנק של המקובל

מבקר המדינה יוסף שפירא מקדיש פרק שלם להון הרב המתגלגל בחצרות הרבנים המקובלים ■ "רובו של ההון הרב שצברו כמה עשרות מקובלים לא מוסה", נכתב, "רשות המסים טרם קבעה מדיניות ברורה ולא הוציאה הנחיות לדרכי המיסוי" ■ הרשות: "הצעת החוק בנושא מעוכבת בכנסת כבר תקופה ארוכה"

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

ברשות המסים ישנו מידע שלא טופל בנוגע ל-11 רבנים מקובלים ושישה בד"צים המצביע על חשש להלבנת הון - כך עולה מהדו"ח שפירסם אחר הצהריים (ד') מבקר המדינה יוסף שפירא. שפירא הקדיש פרק שלם להון המתגלגל בחצרות הרבנים.

לדברי המבקר, "רובו של ההון הרב שצברו כמה עשרות מקובלים לא מוסה. רשות המסים טרם קבעה מדיניות ברורה ולא הוציאה הנחיות לדרכי מיסוי ענף המקובלים וכן לא יזמה את הבהרת המצב המשפטי בעניין. הביקורת העלתה כי טרם הוסדרה סוגיית מיסוי המקובלים, אף שהצורך בכך עלה כבר לפני כ-15 שנה. כמו כן, לא נעשה די להכללה של הבד"צים ברשת המס, ואף שרבים מהם מאוגדים כחברות, הם מוסו באופן חלקי או לא מוסו כלל".

עוד ב-2003 הנחתה מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה את הרשות להפיק לקחים מדרך פעולתה בבדיקת הכנסותיו ולקבוע עקרונות לחיוב המקובלים במס ולפרסם הנחיות. אולם עד היום, 11 שנים לאחר מכן, לא יישמה רשות המסים את ההנחיות האלו.

מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: מוטי מילרוד

בשנת 2009, כך על פי המבקר, דרשה הרשות ממדגם של 29 מקובלים להגיש דו"חות מס שנתיים והצהרות הון, ו-22 מהמקובלים אכן הגישו דו"חות והצהרות כאלה. שמונה מהמקובלים שהגישו דו"חות והצהרות טופלו, כאמור, ביחידה הארצית לשומה, אך רק עם ארבעה מהם נערכו הסדרי שומה; שאר 14 התיקים, שהתנהלו במשרדי שומה אחרים, לא טופלו.

משרד מבקר המדינה פנה גם לרשות לאיסור הלבנת הון לגבי מידע שנצבר אצלה בשנים 2014-2012 בנוגע למקובלים ובד"צים. מנתוני הרשות התברר כי קיים מידע על פעילות 11 מקובלים ושישה בד"צים המצביע על חשש להלבנת הון. אלא שהמידע הזה לא מטופל, זאת משום שרשות המסים התנערה מאחריות. ההתנערות הראשונה מאחריות התרחשה כאשר היא העבירה את סוגית מיסוי המקובלים לבית המשפט וטענה כי היא סבורה שבית המשפט הוא זה שצריך לקבוע את הפרשנות החוקית בעניין בנוגע למיסוי כספים המתקבלים כמתנה או כהכנסה בגין שירות על ידי המקובלים.

בשנת 2003, בעקבות כתבת תחקיר שערך אז כתב "הארץ" יוסי בר מוחא (כיום משמש יו"ר אגודת העיתונאים – ש.ש) שעסקה, בין השאר, בהון הרב שצבר הרב אלעזר אבוחצירא, דרשה רשות המסים מאבוחצירא להעביר לקופת המדינה סכום של כ-100 מיליון שקל בגין תרומות שקיבל מחסידיו.

אבוחצירא סירב בשעתו וטען כי ההון שצבר מיועד לבניית קרייה חינוכית ותורנית ולא לצרכיו האישיים. רשות המסים הגיעה עמו לפשרה חריגה שלפיה ישלם על הסכום שצבר עד שנת 2002 סכום של 20 מיליון שקל. אלא שאז התברר כי היה מדובר רק ב-3% מהסכום שצבר באותו זמן בחשבונות הבנק שלו. אבוחצירא, התברר אז, צבר כמעט 700 מיליון שקל בחשבונות הבנק.

ההסכם לא היה חריג רק בסכום שנקבע, אלא גם בכך שצוין בו כי הרב מקובל כופר בחבות המס שלו על הכנסותיו וכי התשלום לרשות המסים הוא "תשלום טובה", שמשולם על ידי "אחד מחסידי הרב". הסכם חריג זה פגע בגביית מס על בהכנסות של יתר המקובלים. אבוחצירא, שב-2011 הונו הוערך על ידי TheMarker ב-80 מיליון שקל, נרצח ב-2011 על ידי אחד מחסידיו.

פעם נוספת אירעה כאשר היא טענה כי הרשות לאיסור הלבנת הון אינה מוסרת לה מידע שוטף כי "מתוך הכרה בחשיבות של קבלת מידע זה לצורך הטיפול בהעלמות מס והון שחור מקדמת הרשות הצעת חוק שתאפשר העברת מידע שכזה".

הפעילות הענפה של המקובלים והבד"צים מדגישה עוד יותר את הצורך לתקן את הליקויים שצוינו בדו"ח זה, כחלק מתפקיד הרשות לקיים מערכת מס שוויונית וצודקת, שבה כל נישום משלם מס אמת ולמנוע הפסד כספי רב לאוצר המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"