דו"ח המבקר |

ליקויים בתוכניות הטיפול בזיהום האוויר מתחבורה

לתוכניות הלאומית לטיפול בזיהום האוויר מתחבורה הוקצו 140 מיליון שקל במקום 690 מיליון שקל ■ המשרד להגנת הסביבה מפעיל רק חמש ניידות לבדיקות הזיהום, אך זמן רב שתיים מהן הוצאו מפעילות, ורק שתיים בכלל מסוגלות לבחון זיהום מבנזין

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

הצורך לטפל בזיהום האוויר מתחבורה במסגרת תוכנית לאומית נידון עוד ב–2002, אך בדיקת מבקר המדינה גילתה כי הפעולות לקידום התוכנית נעשות באיחור רב והשפעתן קטנה.

הכנסת חוקקה את חוק אוויר נקי, שקבע כי על הממשלה לאשר תוכנית לאומית רב־שנתית למניעה וצמצום זיהום האוויר, אך רק באוגוסט 2013 אושרה תוכנית כזו. תקציב התוכנית המקורי היה 690 מיליון שקל, אך לבסוף אושרה תוכנית בעלות קטנה בהרבה, של 140 מיליון שקל בלבד. המבקר מצא כי במשרד להגנת הסביבה לא הציגו בפני הממשלה את הנזק הכספי שייגרם בשל הצמצום בתוכנית.

לפי התוכנית המקורית, היו אמורים להיות מוקצים 360 מיליון שקל בעשור לגריטת מכוניות, אך התוכנית החדשה מקצה רק 25 מיליון שק למטרה זו, בארבע שנים. 28.5 מיליון שקל יופנו לתמריצים להפחתת נסועה של מעסיקים גדולים, לעומת 107 מיליון שקל באחת הטיוטות לתוכנית. בניית בסיס מידע לגבי זיהום אוויר והשפעתו, שהיה אמור להיות מתוקצב ב–208 מיליון שקל, קוצץ לחלוטין.

צילום: ניר כפרי

ואולם למרות הקיצוצים הכבדים בתוכנית, יעדי ההפחתה של המזהמים לא ירדו באותו השיעור. לפי התוכנית המקורית, פליטה של NOx (תחמוצות חנקן) אמורה היתה לרדת ב–68% עד 2020, ולפי התוכנית החדשה ב–61%, ופליטת גפרית דו־חמצנית (SO2) אמורה לרדת ב–68%, לעומת 85% בתוכנית המקורית.

לא רק התוכניות לקויות, אלא גם הביצוע והפיקוח עליהן. כך למשל, בניטור של זיהום האוויר. כבר ב–1997 הוקם מרכז לניטור אוויר במשרד להגנת הסביבה, והוא מפעיל מערך עם יותר מ–100 תחנות. עם זאת, מרבית התחנות מופעלות בידי גורמים חיצוניים, ולא בידי המשרד. בשל היעדרו של צו בנושא, אין למשרד אפשרות להורות לרשויות מקומיות או למזהמים גדולים להקים תחנת ניטור שתפעל לפי הנחיות המשרד.

ביקורת מופנית גם נגד העבודה כי המשרד להגנת הסביבה לא הקפיד כי רשויות מקומיות יכינו תוכניות לצמצום זיהום אוויר מתחבורה. המשרד אף יכול להכריז על אזור מסוים כנפגע זיהום אוויר, ומנכ"ל משרד הבריאות אף תמך, כבר בינואר 2011, ברעיון להכריז על גוש דן, חיפה והקריות וירושלים ככאלה, אך המשרד "התמהמה" בטיפול בנושא, ודחה שוב את ההכרזה כדי לאפשר, לכאורה, הכנות תוכניות לצמצום זיהום האוויר, שעד כה לא אושרה אף אחת מהן.

ליקויים נמצאו גם בבדיקה של פליטות ממכוניות. המשרד מפעיל רק חמש ניידות המיועדות לבדיקות, וזמן רב שתיים מהן הוצאו מפעילות. רק שתיים מאותן ניידות בכלל מסוגלות לבחון זיהום אוויר מבנזין, ולא רק ממנוע דיזל. המשרד גם לא מבצע מעקב מספק אחרי מכוני הרישוי, שעורכים בדיקות זיהום אוויר שנתיות.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "אנו לומדים ביסודיות את הדו"ח ונערכים לתיקון הליקויים. לצערנו, הסיכוי להתגבר על הליקויים תלוי במידה רבה בהחלטות משרד האוצר לבטל את הקיצוץ המאסיבי בתוכניות. באשר להקמת מערך לאומי לניטור אוויר, השר עמיר פרץ מאיץ את המהלכים ואכן הצו נחתם לפני כחודש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו