עיריית ראשון לציון הקימה מאגר של 300 יועצים מיוחדים בלי מכרזים

מדו"ח מבקר המדינה עולה כי העירייה התקשרה בין היתר עם יועץ לפיתוח עסקי על סמך המלצה אחת, מבלי שדיווחה על ההיכרות בינו לבין ראש העיר דב צור

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

עיריית ראשון לציון מעסיקה יועצים חיצוניים מבלי לקבוע תנאי סף להתקשרות עמם, כך עולה מדו"ח מבקר המדינה על השלטון המקומי המתפרסם היום (רביעי). הדו"ח מגלה כי העירייה הקימה מאגר של כ-300 יועצים ומתכננים חיצוניים בתחומים מקצועיים וייחודיים, תוך ריבוי העסקה של יועצים כאלה - אולם לא קבעה אמות מידה לצירופם, ולא פרסמה באופן פומבי את קיומו של המאגר.

בדו"ח נמתחת ביקורת קשה על העירייה שעקפה באמצעות הקמת המאגר את חובת המכרזים, לכאורה בנימוק של "מומחיות מיוחדת". כך למשל, העירייה התקשרה ללא מכרז עם חבר מועצה לשעבר לתפקיד ראש מנהלת רמת אליהו.

דו"ח מבקר המדינה ברשויות המקומיות 2014: עיריית ראשון לציון הקימה מאגר של 300 יועצים מיוחדים בלי מכרזים | בתי ספר בבני ברק, רמלה, כפר סבא ורמת השרון אינם מונגשים לנכים | חגיגה בכרמיאל: 20 אלף שקל בחודש למנהל פסטיבל שנערך פעם בשנה | בשדות נגב חגגו 60 שנה למועצה באיחור של שנה וחצי, בסמוך לבחירות | שר התיירות לשעבר מיסז'ניקוב קידם את עצמו בהופעת מדונה בניגוד לחוק | באשדוד ובפתח תקווה הפקירו את הטיפול בבני נוער שנשרו מהלימודים | עיריות רחובות ורמת גן העניקו לעובדיהן פטור מתשלום אגרת חניה בניגוד לחוק

ראש העיר ראשון לציון, דב צור, לאחר הניצחון בבחירות ב-2008צילום: ניר קידר

כמו כן, העירייה התקשרה עם משרד העוסק במתן שירותי פיקוח בתחום הבנייה, לאחר שלא מצאה מועמד ראוי לתפקיד מנהל מחלקת תיאום וביצוע באגף בנייה ציבורית, על אף שהשכלתם וניסיונם של העובדים בחברה לא תאמו את דרישות המכרז המקורי.

במקרה אחר, הוועדה לבחירת יועצים בעירייה אישרה התקשרות עם יועץ לפיתוח עסקי על סמך המלצה אחת של חבר מועצה, בלי שנימקה את החלטתה כפי שנדרש בנוהל של העירייה. בנוסף, הוועדה לא ציינה את טיב הקשר בין היועץ ובין חבר המועצה שהמליץ עליו, כאשר גם לו וגם לראש העיר, דב צור, היתה היכרות מוקדמת עם היועץ לפיתוח עסקי.

עוד עולה מהדו"ח כי העירייה בחרה בחברת ייעוץ התקשורת שליוותה את מסע הבחירות של ראש העיר צור, כחברה שתעניק שירותי תקשורת גם לעירייה עצמה, מבלי שראש העיר הצהיר על כך.

"הממצאים מלמדים על ליקויים, חלקם חמורים, בתפקודה של עיריית ראשון לציון בכל הנוגע להעסקת יועצים חיצוניים ומתכננים", נכתב בדו"ח מבקר המדינה. "הפטור הגורף ממכרז שנקטה עיריית ראשון לציון בהתקשרות עם יועצים ומתכננים, בנימוק של מומחיות מיוחדת ויחסי אמון, אינו עולה בקנה אחד לא עם הוראות תקנות המכרזים, לא עם פסיקתו של בית המשפט העליון ואף לא עם הוראות הנוהל שקבעה".

בעקבות הביקורת הודיעה העירייה למשרד מבקר המדינה כי היא תפעל לפרסום פומבי בדבר בניית מאגר יועצים ומתכננים, ובדבר האפשרות להיכלל בו. עוד מסרה העירייה למבקר, כי לגישתה "מקצועות ההנדסה מחייבים יחסי אמון מיוחדים ולכן באים בגדרו של הפטור ממכרז, וכי יועצים העוסקים בתחומי החינוך וההוראה באים בגדרו של הפטור בשל המרכיב ה'רעיוני' בבסיס עבודתם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"