מבקר המדינה: הפיטורים בטבע לא במקומם

"כאשר שכבות אוכלוסיה נאנקות תחת נטל המס ויוקר המחיה, חברות גדולות נהנות מהטבות מס מפליגות. הציבור מתרגם זאת כמתנות לעשירים. אין ודאות לגבי הערך המוסף של ההטבות לפיתוח התעשייה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"חברה כמו טבע קבלה הטבות מס ונהנית מרווחים כלואים שלא נפתרו, שומעים איזה סכומים קיבלו מנהלים, הטבות ובונוסים ומגיע רגע האמת - במקום לשלם מס הם מקבלים הודעה על פיטורים עובדים ולדעתי זה לא במקום", כך אמר הבוקר מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא בתשובת לשאלת TheMarker. שפירא יצא בביקורת חריפה על חברת טבע שהודיעה על פיטורי 800 עובדים.

בתשובה לשאלה האם מתכוון המבקר לפנות למדינה בסוגיית ההטבות לטבע אמר שפירא כי "המדינה יודעת יותר טוב ממני בעניין. לא אביע עמדה איזה סכום צריך לתת לה כהנחה במס. אני בטוח ששר האוצר או רה"מ יטפלו בכך ברגישות הראויה".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

פרשנות // כמה עובדות שצריך לדעת לפני שטוענים שהחיים בישראל קשים

המספרים נחשפים // כמה משלמים הזכיינים לבעלי ארומה ישראל וקפה קפה בחודש?

יוסף שפירא. "השחיתות נמצאת בירידה תלולה"צילום: ניר קידר

שפירא הגיש דו"ח מבקר העוסק בעיקר בנושאים כלכליים וחברתיים ליו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד). הדו"ח יפורסם לציבור היום בשעה 16:00. הדו"ח עוסק, בין היתר, בהטבות המס לחברות גדולות, רווחים כלואים, תספורות בשוק ההון, דיור, אי מעבר של כל לשכות השרים לירושלים ועוד.

בטקס ההגשה אמר שפירא כי "הציבור חש נבגד כאשר חברה גדולה מקבלת הטבות רחבות וכשמגיעה העת לתשלום המס על הרווחים - החברה חושבת שצריך להדק את החגורה והתוצאה היא פיטורי עובדים ממקום שההטבות באו דווקא לספק מקומות עבודה".

עוד אמר כי "כאשר שכבות אוכלוסיה נאנקות תחת נטל המס ויוקר המחיה, חברות גדולות נהנות מהטבות מס מפליגות. הציבור מתרגם זאת כמתנות לעשירים. רוב הטבות המס הן לחברות אחדות שמשלמות מס חברות נמוך ואין ודאות לגבי הערך המוסף של ההטבה לפיתוח תעשיה. למרות זאת משרדי אוצר והכלכלה לא יצרו מנגנון מעקב ובקרה אפקטיבי שיבחן באופן שוטף את הטבות המס והקצאתן לחברות כדי להביא להשגת יעדי החוק".

בהתייחסו לתשלום שגובה המדינה בגין זיכיונות שהיא מעניקה ציין המבקר כי "המדינה מעניקה זיכיונות לניצול משאבי הטבע השייכים לכלל אזרחי ועליה לגבות מיליארדים שקלים ויש להפעיל כלי בקרה ופיקוח הדוקים".

המבקר ציין כי "הדו"ח מתריע על הסיכונים כתוצאה מהפעילות נוכח ריכוזיות האשראי הבנקאי והחוץ בנקאי כאשר החשיפה ללווים מערכתיים בהעדר בטחונות והגנות מעיקה על המשקיעים באג"ח לא ממשלתיות. כשל של לווה או קבוצת לווים עשוי לפגוע בשוק האשראי ולפגוע לנזק מערכתי בכלל הנזק. הסדרי החוב וה"תספורות" שהגיעו בשנים 2011-2008 ל-21 מיליארד שקל באמצעות 94 הסדרי חוב מדברים בעד עצמם".

המבקר מתח בקורת על רשות המסים ואמר כי "גם את רשות המסים האמורה לגבות את מלוא המסים יש לבקר. באיתור חשבוניות פיקטיביות היא אינה ממצה את מלוא האפשרויות כלפי מעלימי מס".

אדלשטיין בירך "על כך שהמבקר עוסק בריכוזיות, רווחים כלואים דיור ועוד. בפנותו למבקר אמר אדלשטיין כי "לא כל גישה פופוליסטית עסקתם חרפתם בדקתם ואני סמוך ובטוח שהועדה לבקורת המדינה תמשיך את הדיון החשוב בנושאים הללו. אנו שומעים על פיטורים טבע ובזן יתכן שבדיונים בכנסת ימצא קשר בין הנושאים שבדק המבקר לבין אותן תופעות שכרגע הן מאוד אקטואליות מי יתן שבעקבות כך ימצאו פתרונות שיתנו מענה שונה לעובדים באותן חברות".

אדלשטיין הביע צער שרוב לשכות השרים לא הועברו לירושלים אף שהתקבלה החלטת ממשלה בעניין לפני למעלה מ-17 שנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר