דו"ח המבקר |

דן רוכשת אוטובוסים מתוצרת מאן במשך 30 שנה - ללא מכרז

100 מיליון שקל מכספי ציבור הוזרמו מדי שנה ליצרנית הגרמנית - על אף טענות לליקויים במנוע ובבלמים של חלק מהאוטובוסים. מבקר המדינה: "זה זלזול"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברת התחבורה הציבורית דן רכשה ב 30 השנים האחרונות מכספי ציבור את השלדות
לאוטובוסים שברשותה מספקית אחת בלבד, מאן (MAN) הגרמנית, ללא מכרז - כך עולה מדו"ח חריף שפירסם מבקר המדינה על רכש האוטובוסים בחברה. דן ביצעה את הרכש על אף שבאחרונה התגלו באוטובוסים ליקויים טכניים שלא דווחו להנהלתה.

תקציב המדינה מסבסד את רכישת האוטובוסים של דן - אף שזו כבר חברה פרטית המוחזקת בין היתר בשותפות אנשי עסקים (10%). על אנשי עסקים אלה נמנה פנחס רוטנברג, בעבר יבואן מאן לישראל. בהסכם הסובסידיה שחתמה הממשלה מול דן ב-1997 נקבע כי המדינה תעניק לחברה תקציב שנתי של כ-90 מיליון שקל, שאותו תנהל קרן משותפת לנציגי דן והממשלה.

לסיקור המלא של דו"ח המבקר

ב-2007-2011 בלבד העבירה הממשלה לקרן זו 458 מיליון שקל עבור רכש אוטובוסים. על אף שמדובר בכסף ציבורי, ב-30 השנים האחרונות ביצעה דן את רכישותיה ממאן בלבד, ללא מכרז. בהסכם נקבע מפורשות כי הרכישות במימון הקרן ייעשה בהליך תחרותי בלבד. "דן רוכשת מדי שנה בשנה אוטובוסים מהספקית בכ-100 מיליון שקל לפחות. כל הרכישות מבוססות על חוזה בסיס שלא אותר בחברה. יש במצב דברים זה כדי להקשות על דן לעמוד על ביצוע של כל תנאי החוזה על ידי הספקית. הדבר אף מצביע על זלזול לכאורה של החברה בחובתה לפעול בצורה מסודרת ושקופה, דבר הנדרש במיוחד נוכח כספי הציבור המרובים שהיא מוציאה בכל שנה", כתב המבקר בדו"ח החריף.

לטענת המבקר, "דן המשיכה לשמש לקוחה נאמנה לספקית", אף שזו איחרה באספקת שלדות, סיפקה שלדות חסרות, העמידה לכאורה תמיכה טכנית לקויה, וחמור מכך - למרות גילוי של בעיות במנועי האוטובוסים.

מחברת דן נמסר בתגובה: "רכש האוטובוסים של דן נעשה בהליך מקצועי, ענייני וכלכלי, הכפוף למגבלות ואילוצים קשיחים.דן אכן ביצעה בין 2009-2007 הליך תחרותי והשוואתי אשר תוצאתו הוכיחה כי האוטובוסים מתוצרת חברת מאן הם המתאימים ביותר לדן. על פי כלל חוות הדעת ממיטב המומחים בתחום התחבורה בארץ ובעולם, הפעלת רשת תחבורה ציבורית עירונית במאפיינים של דן מצדיקה (ואף מחייבת) החזקת צי אוטובוסים מסוג אחד ואחיד המגלם יתרונות כלכליים מובהקים לגודל, ידע, ניסיון, תמיכה טכנית ואחידות. באמצעות ההתבססות על צי אחיד ממוקמת דן בדירוג גבוה במיוחד בהשוואה בינלאומית בזמינותה התפעולית וברמת האמינות הגבוהה של צי האוטובוסים המופעל על ידה.

"אין כל יסוד לאמירה ואף לא לרמיזה, כי דן עושה שימוש בחלפים לקויים. ביחס להערות או לטענות שהיו לדן ביחס לליקוי כלשהו בחלפים שסופקו לה, דן עמדה על כך שהן יטופלו ויתוקנו, לשביעות רצונה המלאה - וכך אכן נעשה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה