דו"ח המבקר: עשרות עובדי מדינה בניגוד עניינים

מדו"ח מבקר המדינה עולה כי עשרות חברי ועדים ברשות המסים, בדואר ישראל, במשרד התחבורה וברשות שדות התעופה מכהנים בתפקידים בכירים או בתפקידים אחרים שיש בהם חשש לניגוד עניינים שלא לפי הוראות תקנון שירות המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן
מבקר המדינה, מתניהו אנגלמןצילום: אוהד צויגנברג

לפי דו"ח המבקר, עשרות חברי ועדים ברשות המסים, בדואר ישראל, במשרד התחבורה וברשות שדות התעופה מכהנים בתפקידים בכירים או בתפקידים אחרים שיש בהם חשש לניגוד עניינים שלא לפי הוראות תקנון שירות המדינה (התקשי"ר).

רשות המסים מונה כ-5,700 עובדים, מתוכם 172 עובדים חברי ועד באגף מס הכנסה ובהם 29 בדירוג בכיר. באגף המכס יש 111 חברי ועד, 87 מהם בדירוג שכר בכיר. החשש במקרה הזה הוא שחבר הנהלה או מנהל בכיר שהוא גם חבר ועד נמצא בקונפליקט של "נאמנות כפולה", והוא יתקשה לייצג במקביל גם את הארגון וגם את העובדים ייצוג נאמן ואותנטי באופן המשקף את טובתם וצרכיהם. זה בולט במיוחד כשנעשות בארגון רפורמות מבניות או תוכניות התייעלות והפרטות.

ההמלצות של המבקר הן להסדיר את סוגיית "הנאמנות הכפולה" של חברי ועד ולקבוע כללים רלוונטיים ומעודכנים, לרבות כלי פיקוח ואכיפה מתאימים. משרד מבקר המדינה ממליץ כי נציבות שירות המדינה (נש"ם) תחדד את ההנחיות לסמנכ"לים למינהל במשרדים בדבר דרכי הטיפול בנסיבות שבהן לא ניתן להסדיר את ניגוד העניינים, בין תפקידו של נושא משרה לבין חברותו בוועד העובדים, לרבות האפשרות להעברה לתפקיד אחר או פתיחה בהליכי משמעת.

הדו"ח מתייחס נקודתית לשלושה עובדים ברשות המסים. האחד מכהן ברשות כמנהל בכיר בתחום משכורת, שנבחר בנובמבר 2017 ליו"ר הועד של עובדי הנהלת אגף המכס והמע"מ. עוד לפני שנבחר הלשכה המשפטית ברשות, פנתה אל היועץ המשפטי של נציבות שירות המדינה והתריעה על כך שמתקיים ניגוד עניינים בין תפקידו ברשות לבין חברותו בוועד. במארס 2018 הוא התפטר לאחר דין ודברים שנמשך חמישה חודשים.

בשני מקרים נוספים נמצא כי שני עובדים בכירים שמכהנים האחד כיו"ר הוועד הארצי של עובדי המכס והמע"מ והשני כיו"ר הוועד הארצי של עובדי מס הכנסה, התבקשו על ידי הרשות ב-2017 לחתום על הסדר ניגוד עניינים. למרות שלא נחתם הסדר כזה, הם ממשיכים לכהן בשני הכובעים.

רשות המסים (למצולם אין קשר לנאמר)צילום: ליאור מזרחי

בדו"ח מציינים כי בנוסף לשלושת העובדים האלה, ברשות יש 109 עובדים שמכהנים בתפקידים בוועדי עובדים באגף המכס והמע"מ ועוד תשעה עובדים שמכהנים בוועדי עובדים באגף מס הכנסה – שכל אחד מהם מופקד על ניהול של עשרה עובדים לפחות. לכן ראוי שהרשות תבחן לגבי כל אחד מהם אם יש בעיה של ניגוד עניינים בשני הכובעים.

גם בדואר ובמשרד התחבורה

לגבי חברת הדואר, נכתב כי עשרות עובדים בתפקידי ניהול מכהנים כחברי ועד העובדים, ובהם מנהלים הממונים על עשרות עובדים, מנהלים המופקדים על מערכי דואר משמעותיים וקריטיים לפעילות החברה או מנהלים המשמשים בתפקידים בתחום ניהול משאבי אנוש, למשל מנהל מחלקת הדרכה ותקשורת פנים (אגף משאבי אנוש). 149 עובדים כפופים למנהל בחברה שמכהן במקביל כחבר בוועד העובדים. ״נתונים אלו מעלים את שאלת קיומו של קונפליקט "הנאמנות הכפולה", נכתב.

נקודה נוספת בדו"ח מתייחסת לכך ש-46 משרות ברשות המסים מאוישות על ידי ממלאי מקום או על ידי עובדים כ"מטלות נוספות". מתוכן, 21 מהמשרות מאוישות זמנית יותר משנה. כך למשל, משרת סמנכ"ל בכיר (תכנון וכלכלה) ברשות מאוישת זמנית מאפריל 2015. "זה כארבע שנים מעוכב מינוי קבוע לאחת המשרות הבכירות ברשות בשל הליך של ניסוח דרישות סף למשרה", נכתב. רשות המסים מסרה למבקר כי כיום יש ארבע משרות בלבד בדרג הבכיר שמאוישות בדרך של מטלה נוספת מתוכן שתיים בתהליכי איוש לאחר שכבר פורסם מכרז, וכי אין משרות שמאוישות בדרך של מילוי מקום.

לפי דו"ח המבקר, באפריל 2018 היו בוועד עובדי משרד התחבורה 19 עובדים, שכיהנו בתפקידים במשרד שעלולים היו להעמיד אותם במצב של ניגוד עניינים. המבקר נמנע מלציין את שמם, אך בין תפקידים אלו נמנים מנהל אגף במנהל הרישוי, שישה ראשי ענפים, סגנית מנהלת תחום וממונה פניות ציבור רישוי רכב ונהיגה.

סניף דואר ישראלצילום: רמי שלוש

מנהלת תחום משכורת באגף כספים וחשבונות במשרד התחבורה, שנבחרה בפברואר 2017 לכהן כחברת ועד, פרשה מכהונתה בדצמבר 2017. המבקר מציין כי בנוגע אליה כי תפקידה אינו מאפשר לה כהונה במקביל כחברת ועד, ומשרד התחבורה היה צריך לפעול בנושא בעוד מועד.

סמנכ"ל בכיר למינהל והון אנושי במשרד התחבורה השיב למשרד מבקר המדינה באוקטובר 2018 כי הוא לא בדק את סוגיית כהונתם של חברי הוועדים (פרט למנהלת תחום משכורת) שנבחרו לתפקידם לפני כניסתו לתפקידו בפברואר 2017, וזאת גם משום שהסתדרות העובדים הארצית אישרה את בחירתם.

המבקר מציין כי משרד התחבורה צריך לבצע בדיקה לגבי העובדים המכהנים כחברי ועד ולאתר חשש לניגוד עניינים. "אם יימצאו מקרים כאלה, על משרד התחבורה לפעול להעביר את העובדים האמורים לתפקיד מקביל אחר במשרד", קובע המבקר. אם לא קיים תפקיד כזה, מציין המבקר בדו"ח כי יש לקבוע להם הסדר ניגוד עניינים או לפעול להפסקת כהונתם באחד משני התפקידים.

מרשות המסים נמסר בתגובה: ״כאשר נבחר עובד לכהונה בוועד עובדים, נבחן המינוי לאורו של הסעיף בתקשיר הקובע את רשימת המשרות אשר עובד המכהן בהן אינו רשאי לכהן בוועד העובדים. היה וישנה אי-התאמה להוראות התקשיר, נמסרת לעובד הודעה מתאימה והרשות פועלת בהתאם להוראות התקשיר בעניין. במקרים בהם עלתה שאלה פרשנית לעניין תחולת הסעיף, פנתה הרשות לנציבות שירות המדינה ופעלה בהתאם להנחיותיה. אין כל משרה בכירה ברשות המסים אשר מאוישת בדרך של מילוי מקום, כהגדרת מונח זה בתקשיר, ועל כן, השימוש במונח הינוי שגוי. במקרים מסוימים התפנתה משרה ומטלות אותה משרה הוטלו על עובד אחר בדרך של מטלה נוספת על תפקידו הקבוע וזאת בכפוף לקיומם של התנאים המפורטים לעניין זה בתקשיר״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker