כשנמות, יקברו אותנו? מחסור צפוי של 1.5 מיליון חלקות קבר במרכז הארץ

לפי דו"ח המבקר, עדיין לא הושלמה תוכנית כוללנית לפתרונות קבורה עתידיים, ולשכות התכנון המחוזיות לא הונחו לקדם תוכניות כאלה ■ למדינה אין מידע תכנוני על מחצית מבתי העלמין בארץ, מבחינת השטח ואופן ניצולו ■ רשויות האכיפה לא מתערבות במקרי עבירות בנייה בבתי עלמין

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם הקברים בהר המנוחות בירושלים, שנבנה מעל קברים ישנים
מתחם הקברים בהר המנוחות בירושלים, שנבנה מעל קברים ישניםצילום: אליהו הרשקוביץ

בעיתוי מצמרר, שבו וירוס הקורונה גובה את חייהם של מאות בני אדם מדי יום ברחבי העולם, מפרסם מבקר המדינה פרק העוסק במצוקת הקבורה בישראל. דו"ח המבקר בנושא מצביע על כישלון הגורמים האמונים על מתן פתרונות לבעיה ויישומם בשטח ועל מצוקה חריפה של מקומות קבורה בישראל - בעיקר במחוז תל אביב ובמחוז המרכז. מהדו"ח עולות תחזיות מדאיגות לפיהן בעשורים הקרובים, מחוזות תל אביב והמרכז לבדם יחוו מחסור של 1.5 מיליון חלקות קבורה.

האשמים במשבר, על פי דו"ח המבקר, הם המשרד לשירותי דת בהשלמת הליכי חקיקה לאסדרת הנושא, לצד אי יישומן של שיטות קבורה יעילות יותר וכן מינהל התכנון – שתחתיו לא הקפידו מוסדות התכנון להיערך למתן פתרונות קבורה בטווח הרחוק.

המבקר מדגיש בפתח הדברים כי שיטת הקבורה המועדפת - כפי שאוגדה גם בתוכנית המתאר הארצית לבתי העלמין - הינה שיטת קבורה רווייה (בקומות), לעומת שיטת קבורת השדה המקובלת בישראל. אלא שעל פי נתוני הדו״ח, בין 2017-2015 שיעור הנקברים בקבורה רוויה עמד על 21% בלבד וכי ב-17 מתוך 30 בתי העלמין שנבדקו - לא בוצעה קבורה רוויה כלל.

בהיבט התכנוני, מצביע המבקר על כך שטרם הושלמה תוכנית כוללנית למתן פתרונות קבורה עתידיים, וכי לשכות התכנון המחוזיות טרם הונחו לגבש תוכניות מסוג זה. לצד זאת, טוען המבקר גם לחוסר נגישות של כמחצית מבתי העלמין בארץ, ולמחסור בידע תכנוני קיים באשר לשטחם והשימוש בו - שעה שרק ל-24% מבתי העלמין ישנן תוכניות מפורטות מאושרות. ביהודה ושומרון נטען לכשל התכנוני החמור ביותר - ברקע אי-אסדרה של פתרונות קבורה לרבים מתושבי האזור, בעוד שרק ב-12 מתוך 60 היישובים במקום נמצאו בתי עלמין סדורים.

בהיעדר אסדרה תכנונית, מצביע מבקר המדינה גם על עבירות תכנון ובנייה בבתי העלמין, בהן פלישה של אלפי חלקות קבר מחוץ לגבולותיהם, על קרקעות המיועדות בחלק מהמקרים לתשתיות תחבורה או מגורים. אל מול תופעה זו, מדגיש המבקר את חולשתן של רשויות האכיפה, שחסרות במידע מרוכז בנושא, וממעטות להשתמש בכלי אכיפה ופיקוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker