צריך מסך מחשב? חכה שנתיים

לפי דו"ח המבקר, במחצית מ-30 המכרזים שנבדקו - בין השאר למסכי מחשב, תוכנות ומוצרי אחסון - חלפה יותר משנה משלב פרסום המכרז ועד לכניסתו לתוקף ■ המבקר: "שנה וחצי־שנתיים - זה יותר מדי זמן"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחשבים בשימוש צה"ל
מחשבים בשימוש צה"לצילום: דובר צה"ל

תושבי הצפון מתמודדים בימים אלה עם מחדל תחבורתי הנובע ממחסור בקטרים במסילת החוף ובקו לכרמיאל - שהועברו לטובת הקו החדש לירושלים. האחריות למחדל מונחת בראש וראשונה על כתפי שר התחבורה, ישראל כץ, ועל הנהלת רכבת ישראל. כל זה היה נחסך מתושבי הצפון אם רכבת ישראל היתה מזמינה את קרונות ההיגוי שלהם היא זקוקה כבר עכשיו רק במהלך 2017. דרך אגב, הם יגיעו רק באמצע 2019.

הליכי רכש של ציוד כבד הם דבר שלוקח זמן. עם זאת, בכלל לא בטוח שגם אם היו מזמינים ברכבת ציוד סטנדרטי, כמו מסכי מחשב, היו מקבלים אותו מהר יותר. דו"ח מבקר המדינה בנוגע לפעילות מינהל הרכש במשרד האוצר עוסק בדיוק בכך.

לפי דו"ח מבקר המדינה, ב-2017-2014 פרקי הזמן שחלפו משלב פרסום מכרז מרכזי ועד לכניסתו לתוקף הגיעו בחלק מהמקרים לשנה וחצי־שנתיים. ב-15 מכרזים מתוך 30 שנבדקו, זה לקח יותר משנה.

מסכי מחשב, תוכנות אנטי־וירוס ומוצרי אחסון הם כמה מהמוצרים שמביא המבקר - שחלפו שנים מתום פרסום המכרז ועד שהגיעו. "פרק זמן של שנה וחצי עד שנתיים מפרסום מכרז ועד לכניסתו לתוקף הוא ארוך מאוד, ועל מינהל הרכש לפעול לצמצמו ככל הניתן".

אין הרבה גופים בישראל העוסקים ברכש בהיקף דומה לזה של משרד הביטחון. ההיקף הכספי של הרכש הממשלתי למשרד הביטחון מגיע לכ-30 מיליארד שקל בשנה. מתוך סכום זה רכישות בסך של 5-2 מיליארד שקל נעשות באמצעות המכרזים המרכזיים של מינהל הרכש.

המבקר גם מותח ביקורת על כך שמהלכים שבוצעו באגף הרכש כדי לייעל את עבודתו לא הוטמעו במשרדי הממשלה. כך, לפי המבקר, מינהל הרכש לא גיבש חזון ויעדים רב־שנתיים שינחו אותו ביישום מדיניות הרכש הממשלתית וביצירת מערכת רכש יעילה שתמנע בזבוז כספי ציבור.

המבקר מביא כדוגמה מערכת אינטרנטית לוויסות סחורות ומוצרים שהקים המינהל ומיועדת לאפשר ניהול יעיל ומהיר של הציוד העודף. המערכת אינה מוכרת על ידי 44% ממשרדי הממשלה - על פי ביקורת פנימית שנערכה במינהל הרכש ב-2013.

לא משתמשים בקניון הדיגיטלי של הממשלה

מהלך נוסף, מעבר לשימוש בקניון דיגיטלי ממשלתי - פלטפורמה אינטרנטית שתאפשר רכש ישיר בין ספקים למשרדי ממשלה - מתעכב. במינהל הרכש מסבירים את העיכוב בפעילות הקניון הדיגיטלי הממשלתי בהתנגדות של ארגוני עובדים.

מבקר המדינה יוצא גם נגד ניהול כוח האדם במינהל הרכש. לפי הדו"ח, מינהל הרכש מונה 24 עובדים. למרות הצורך בעובדים נוספים, אגף החשב הכללי במשרד האוצר נתקל בקשיים מול נציבות שירות המדינה בגיוס עובדים לאגף החשב הכללי בכלל ולמינהל הרכש בפרט.

לפי הדו"ח, בסוף מאי 2017 סיימה את תפקידה מנהלת מינהל הרכש, ועד למועד סיום הביקורת בפברואר 2018 - עדיין לא מונה לה מחליף קבוע. כך, מינהל הרכש נותר ללא מנהל במשך תקופה ארוכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker