המבקר על ארגון נכי צה"ל: תחזית תרומות לקויה וסכסוכים פנימיים

מבקר המדינה מתריע כי הארגון אינו עומד בתחזית איסוף התרומות שלו, מה שעלול "לערער את הבסיס התקציבי לאורך זמן", ומזהיר ממגמה של אי-מיצוי פוטנציאל השימוש בבתי הלוחם שלו ■ המבקר: "פעילות הארגון נעשית על רקע סכסוכים פנימיים מתמשכים"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירוץ אופניים של ארגון נכי צה"ל
מירוץ אופניים של ארגון נכי צה"לצילום: איתי לוי / ג'יני

בדיקת מבקר המדינה את ארגון נכי צה"ל מתייחסת בעיקר לתיקון הליקויים שנחשפו בדו"ח המבקר מ-2014. על פי הדו"ח החדש, חלק מהליקויים אכן תוקנו, חלקם לא תוקן — ובנוסף נמצאו ליקויים נוספים.

ארגון נכי צה"ל, שבו חברים כ–50 אלף איש, הוקם אחרי מלחמת העצמאות, וב–1965 הוגדר על ידי משרד הביטחון ארגון יציג, ונהפך לנציג הרשמי והבלעדי של נכי צה"ל בישראל. ב–2016 היה המחזור הכספי של הארגון 153 מיליון שקל. כ–27 מיליון שקל מתקציבו מגיעים ממשרדי ממשלה — בעיקר משרד הביטחון — ומיועדים ברובם לתחזוקת בתי הלוחם, והיתרה מגיעה בעיקר מתרומות ודמי חבר.

הבשורה הטובה היא כי לרשות הארגון עומדים נכסים חופשיים של 94 מיליון שקל — הרבה מעבר להתחייבויותיו השוטפות. הבשורה הרעה היא כי "הארגון לא הצליח לממש את תחזית התרומות הלא מיועדות (קרי: תרומות שאינן מיועדות למטרה מוגדרת) באף שנה ב–2016-2011", לפי הדו"ח.

מימוש התרומות הסתכם ב-33%-85% מתוך התחזית בשנים שונות, והמבקר מתריע כי הארגון "המשיך לבסס את תכנון התקציב השנתי שלו על תחזיות אלה". גם אם בטווח הקצר לא נוצר בור תקציבי, ולארגון, כאמור, עומדים נכסים חופשיים, הרי ש"לאורך זמן יש באי-מימוש התחזיות סכנה לפגיעה לא מתוכננת ביתרות הכספיות של הארגון", נכתב בדו"ח.

המבקר מציין את השנים הגירעוניות הרבות (2011–2015), אז הציג הארגון גירעונות של עשרות מיליוני שקלים בשנה, ובמצטבר 106 מיליון שקל. את 2016 סגר אמנם הארגון עם עודף של 2.8 מיליון שקל, אך מדו"חות 2017 שהגיעו לידי TheMarker ולא נכללו בביקורת, מתברר כי השנה שוב נסגרה בגירעון — של יותר מ-8 מיליון שקל. המבקר מתייחס גם לתמיכות הניתנות לארגון ממשרדי הממשלה, שסכומן טיפס מ–17 מיליון שקל ב–2011 ל-27 מיליון שקל ב–2016, אך לא מקשה על העלאת הסכום בכל שנה אף כי לרשות הארגון עומד סכום כה גדול ב"נכסים החופשיים".

חיים רונן, מנכ"ל ארגון נכי צה"לצילום: ליאור מזרחי

השקעת משאבים יקרים לחינם

הדו"ח מתריע מפני הקמת פילים לבנים בדמות בתי לוחם יקרים, שאינם מנוצלים באופן מלא. כך למשל, בית הלוחם בבאר שבע, שהושק ב–2011, יכול לספק שירות לעד 3,000 בתי אב. אלא שנכון ליולי 2016 היו רשומים בו רק 1,157 בתי אב מחברי הארגון — שיעור ניצול של 39% בלבד. גם כשצורפו נתוני השימוש של בתי אב שאינם בארגון, כמו משפחות שכולות או נכים שאינם נכי צה"ל, היה שיעור הניצול כ-63% בלבד.

קיומו של פיל לבן זה משליכה על תוכנית נוספת של הארגון — הקמת בית הלוחם באשדוד. על פי הדו"ח, "עולה חשש כי מספר בתי האב חברי הארגון שיירשמו יהיה נמוך מהמספר המרבי שיוכל להכיל... ומשאבים רבים המושקעים בהקמתו יושקעו לחינם". המלצת המבקר, שאינו פוסל את הקמת בית הלוחם החדש, קובעת כי "על הארגון להפיק לקחים ולפעול להגדלת מספר החברים שיירשמו לבית הלוחם מתוך כלל חברי הארגון במחוז, בטרם יחל להפעילו".

בנוסף מצא הדו"ח כי הארגון עושה שימוש באתר הנופש בית קיי שבנהריה — המיועד לנכי צה"ל — שלא על פי הסכם החכירה עם רשות מקרקעי ישראל. בין היתר, התארחו בו ועדי עובדים ואנשים פרטיים, והמקום אף השכיר את בריכת השחייה שלו לאגודת ספורט מקומית לכמה מימות השבוע. המבקר מורה לארגון לחדול משימוש זה.

בסיכום קובע המבקר כי "זהו הארגון היציג היחיד של נכי צה"ל, ויש לו תפקיד ציבורי חשוב בקידום מעמדם וזכויותיהם ובעידוד חבריו לפעילות חברתית, ספורטיבית ותרבותית. אחת ממטרותיו היא לפתח בין חבריו רוח של חברות ועזרה הדדית, אבל הגשמתה נפגעת, משום שפעילותו נעשית זה שנים רבות על רקע סכסוכים פנימיים מתמשכים הגורמים לפגיעה בארגון ובתדמיתו".

מארגון נכי צה"ל נמסר בתגובה: "הארגון מברך על ביקורת משרד המבקר, המעידה על התנהלותו התקינה, על עמידתו ביעדיו, ועל הצלחתו המרשימה והגוברת בהגשמת מטרותיו. ההערות הספורות והמינוריות שנמצאו על ידי משרד המבקר תוקנו בחלקן עוד במהלך הביקורת ויתרתן תתוקן בחודשים הקרובים. בארגון נכי צה"ל יתקיימו בחירות ביוני 2018. לצערנו, גורמי אופוזיציה, שזה שנים אינם מקבלים את רצון הבוחר, מנסים לחבל בצורה שאינה תקינה בניהולה התקין של העמותה, לרבות באמצעות מצגי שווא, וסילוף עובדות, כולל ביחס לדו"חות הכספיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker