הלוואה של 11 מיליון שקל מתחת לשולחן: הסירחון שעולה מאיגודי הערים לביוב

דו"ח מבקר המדינה חושף כי איגוד איילון העניק לקבלן 11 מיליון שקל - בלי אישור וללא עדכון רשות המים ■ המבקר התריע כי אין אסדרה ופיקוח על פעילות איגודי ערים לביוב, מה שעלול להביא להתנהלות בלתי תקינה ולבזבוז כספי ציבור

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכון טיהור שפכים בבית שאן
מכון טיהור שפכים בבית שאןצילום: עבדאללה שמא

רשות המים לא קבעה אסדרה לאיגודי ערים לביוב (המאגדים כמה רשויות מקומיות), כמו אמות מידה לשירות והגשת תוכניות עבודה שנתיות, ולא מינתה ועדה שתפקח עליהם. "המצב שבו איגודי ערים לביוב פועלים ללא אסדרה ופיקוח בעניינם עלול לאפשר התנהלות בלתי תקינה, ולעתים אף בזבוז כספי ציבור", כותב מבקר המדינה, יוסף שפירא.

דו"ח המבקר, שנערך באפריל-נובמבר 2017, חשף שורה ארוכה של אי סדרים. אחד מהם נחשף באיגוד איילון בתקופת כהונתו של יואל לביא כיו"ר האיגוד. לביא, שהיה גם ראש עיריית רמלה, פרש מתפקידיו - ומונה במאי 2017 ליו"ר אשרא, החברה הממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ.

המבקר מצא כי ב-2016-2015, האיגוד העניק הלוואה לקבלן, שהוגדרה "הקדמת תשלומים" בסך של כ-11 מיליון שקל, למרות עיכובים ניכרים בביצוע העבודות. זאת, בלי שניתן אישור מראש ממועצת האיגוד, וללא דיווח לרשות המים. המקדמות ניתנו לאחר שחלף מועד סיום עבודות השדרוג, ואף שבפועל המשיך ביצוען להתעכב. "בנסיבות אלה, קצב ההתקדמות של הקבלן בביצוע העבודות ודאי לא הצדיק מתן מקדמות", ציין המבקר.

בכרטסת הנהלת החשבונות של האיגוד, נכתב שהסכומים הועברו כהלוואה. את ההלוואה האמורה נתן האיגוד לקבלן א' ללא הפרשי הצמדה, ריבית או התייקרויות, אף שהתשלומים שהאיגוד והמינהל לפיתוח תשתיות ביוב ברשות המים משלמים לקבלן א', נושאים הפרשי הצמדה למדד הבנייה ולדולר.

יו"ר איגוד איילון לשעבר, יואל לביא. ננזף בחומרה על ידי המבקרצילום: ניר קידר

עוד נמצא כי בכספת האיגוד היו שתי המחאות של הקבלן לפקודת איגוד ערים איילון בסך 5.1 מיליון שקל, לדצמבר 2016 ולינואר 2017. עד למועד סיום הביקורת, איגוד הערים לביוב איילון לא פדה אותן. רק בנובמבר 2017 ובעקבות הביקורת, האיגוד התקשר עם הקבלן בהסכם החזר המקדמות, ובו עוגנה בדיעבד התחייבותו להחזיר את הכסף. מועצת האיגוד אישרה הסכם זה באמצעות שיחת טלפון, בלי שהתקיים דיון ענייני בנושא, ובלי שנמסרו לחברי מועצת האיגוד מלוא הפרטים על נסיבות חתימת ההסכם.

משרד מבקר המדינה העיר בחומרה ליו"ר האיגוד הקודם לביא, ולגזברית אתי בצלאל, על ההחלטה הבלתי תקינה שקיבלו בנסיבות האמורות, בדבר התשלומים לקבלן א' ללא אישור מועצת האיגוד - ובלי שהביאו את הדבר לידיעתה. בין היתר, היה עליהם להסביר למועצה מדוע נתנו הלוואה כזאת ללא חתימת הסכם בכתב, המסדיר בזמן אמת את התחייבות קבלן א' להחזירה. כמו כן, נדרשו להסביר מדוע נתן האיגוד לקבלן א' את ההלוואה האמורה בלא הפרשי הצמדה, ריבית או התייקרויות, אף שהכספים שהאיגוד משלם לו נושאים הפרשי הצמדה למדד הבנייה ולדולר.

המבקר הוסיף כי על האיגוד לפעול לקבל את יתרת החוב של הקבלן בגין התשלומים האמורים. בהתייחסות ליו"ר שהחליף את לביא, דוד יפרח, אמר המבקר כי "מועצת האיגוד אינה חותמת גומי להכשרת החלטות בלתי תקינות שהתקבלו".

שורה ארוכה של ליקויים

הדו"ח שעסק באיגודן ובאיגודי ערים שער הנגב, איילון ודרום השרון המזרחי, חשף שורה ארוכה של ליקויים, בין השאר בסדרי מינהל ומימשל תאגידי, במינוי ובפעילות ועדות ביקורת, בפעילות ללא רשיון עסק, בטיפול לקוי בשפכים שלא באיכות הנדרשת, ובהתקשרויות לשידרוג מתקני טיהור שפכים (מט"שים). המבקר קבע כי על רשות המים לקבוע ללא דיחוי כללים לאסדרת התנהלות האיגודים.

מרשות המים נמסר בתגובה כי "המט"שים שבאיגודים נמצאים בשלבי ביצוע סופיים של שדרוג והרחבה בחלקם. זאת, הודות לפעילות רשות המים, המקדמת צעדים משמעותיים לאישור תוכניות לפיתוח המט"שים, אסדרת התנהלות איגודי ערים, ובעיקר גיוס מענקים ואישורים תקציביים בגובה של מאות מיליוני שקלים לביצוע השקעות אלה על ידי איגודי הערים. בשל פעילות זו, הותרו חסמי פיתוח לאלפי יחידות דיור, ומספר המפגעים הסביבתיים צומצם עד מאוד. רשות המים יזמה רפורמה חשובה בעניין במסגרת תיקון חוק תאגידי המים והביוב, שמטרתו להקים חברות ביוב מרחביות, אשר עם הקמתן ניתן יהיה לפתור ולקדם באופן מיטבי את משטר הטיפול והזרמת הביוב האזורי והארצי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker