דו"ח המבקר

"תעודת עניות וסכנה ליצוא": המעבדה הלאומית לפיזיקה מתפוררת - החברות פונות לחו"ל

דו"ח מבקר המדינה תוקף את התנהלות משרד הכלכלה, שפגעה בפעילותה של המעבדה הלאומית לפיזיקה - ובכיול המדויק שנדרש בתעשיות הביטחוניות ובהיי-טק: "צורם במיוחד הפער בין מעמדה הטכנולוגי המתקדם של ישראל בעולם למצב החמור של המעבדה"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מעבדת ננו טכנולוגיה באוניברסיטת בר אילן
מעבדת ננו טכנולוגיה באוניברסיטת בר אילן (אילוסטרציה, אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: עופר וקנין

"יש לראות בחומרה את התנהלות משרד הכלכלה, שהביאה להפסקת רוב פעילות המעבדה הלאומית לפיזיקה בלי למצוא לה חלופה. פעילותה אינה תואמת את הסטנדרטים הנדרשים מהתעשייה בישראל, וממילא היא אינה עומדת בסטנדרטים בינלאומיים". כך קובע מבקר המדינה, יוסף שפירא, בדו"ח שפירסם היום (ב').

לדברי המבקר, "האי-עמידה בסטנדרטים פוגעת במחקר ובפיתוח בתעשייה המקומית, ועלולה לפגוע גם ביצוא הישראלי ובפעילות הבינלאומית של ישראל". כמו כן, נכתב בדו"ח: "צורם במיוחד הפער בין מעמדה הטכנולוגי המתקדם של ישראל בעולם לבין המצב החמור של מעבדתה הלאומית לפיזיקה". המבקר אף כתב כי "הזדקקותן של חברות ישראליות לשירותי מעבדות בחו"ל היא תעודת עניות לתעשייה הישראלית".

המעבדה לפיזיקה הוקמה ב-1950 כיחידה במשרד הכלכלה והתעשייה, במטרה לספק שירותי כיול ברמת דיוק גבוהה למפעלי תעשייה ולמעבדות. בנוסף, היא שומרת על אבות מידה ויחידות מדידה בינלאומיים כמו אורך, מסה, זמן, זרם חשמלי וטמפרטורה, ומוודאת את התאמתם לכיול העולמי.

ב-1993 העסיקה המעבדה 28 חוקרים - ואילו ב-2017 העסיקה ארבעה בלבד, תוך שפעילותה צומצמה לזמן ותדר בלבד. ב-2009 הופסקה ההכרה הבינלאומית במעבדה, בעקבות ליקוייים בתפקודה. כתוצאה מכך, כ-130 לקוחותיה - מעבדות המבצעות בדיקות כיול לתעשייה ולמכוני מחקר - נאלצו לבצע בדיקות כיול בחו"ל, במחיר גבוה ובלוח זמנים ארוך. תעשיות ביטחוניות נאלצו לרכוש ציוד כיול עצמי משיקולי אבטחת מידע.

המעבדה חשובה לתעשייה, כדי שבעולם יכירו בכך שהיצוא המתקדם שלה עומד בסטנדרט האיכות הגבוה ביותר בעיקר בתחומי בריאות, ננו-טכנולוגיה ואנרגיה. מעבדות לאומיות בעולם גם מסייעות לתעשייה הלאומית בביצוע מחקר תעשייתי מתקדם.

המבקר קבע כי לתעשייה המקומית "יש צורך מובהק במעבדה לאומית, שתעניק שירותי כיול ברמה גבוהה ותייצג את המדינה בפורומים בינלאומיים". לדבריו, כיול שעונים אטומיים, שהמעבדה מבצעת, חשוב גם לתעשייה הפיננסית, לקביעת מועד ביצוע עסקות.

מבקר המדינה יוסף שפירא, השנה
מבקר המדינה יוסף שפירא, השנהצילום: אוליבייה פיטוסי

ב-2019 תפרוש לגימלאות העובדת היחידה במחלקת זמן ותדר. תהליך הכשרת עובד מחליף נאמדת בשנתיים, כך שכשזו תפרוש, המחלקה עלולה להיסגר. משרד הכלכלה לא ניהל תהליכים מובנים לקביעת המשך דרכה של המעבדה, אף שרכש ציוד חדיש ומימן בניית מעבדה חדשנית ב-13 מיליון שקל.

המבקר ציין כי כדי לסייע למשק הישראלי להיפתח, ולהמשיך לספק שירות ומוצרים ברמת דיוק גבוהה, יש חשיבות רבה למתן שירותים מטרולוגיים מרכזיים לציבור. לדבריו, על שר הכלכלה ומנכ"ל משרדו, האחראים מתוקף תפקידם על המעבדה, להכריע אם להפעיל אותה כמעבדה לאומית ראויה לשמה - או שמא למצוא דרך חלופית ראויה לספק את השירותים הנדרשים למשק הישראלי.

ממשרד הכלכלה נמסר למבקר בתגובה כי המשרד פועל לגיבוש חלופה להפעלת המעבדה הלאומית לפיזיקה, ואף החל בדיונים מול אגף תקציבים במשרד האוצר על מנת לבחור את החלופה הטובה ביותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker