מה אהוד מוכר ברק לחברות בעולם - דו"ח מבקר המדינה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה אהוד מוכר ברק לחברות בעולם

השאלה הגדולה שהמבקר פיספס

10תגובות

אתמול הגיש מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, את דו"ח הביקורת השנתי שלו. מדובר בדו"ח עב כרס, חסר תקדים בהיקפו. הוא מכיל 61 פרקים שעוסקים במגוון רחב של נושאים, מבעיות משילות קשות וכלה בהימורים בלתי חוקיים המתקיימים באינטרנט.

חלק נכבד מהנושאים שמטופלים בדו"ח הם פולו-אפ על תחקירים שנעשו בעיתונות, ואין לנו אלא לברך על כך. הרי העיתונות היא כלב השמירה של הדמוקרטיה ושל האזרח הקטן, שנשחק בין גלגלי הביורוקרטיה וההתעמרות.

החלק שזכה לעיקר תשומת הלב הציבורית נוגע לשר הביטחון. מדובר בפרשה שנחשפה ב"הארץ" לפני כשלוש שנים והיא נוגעת לעסקים הפרטיים של אהוד ברק, לפני מינויו לשר ביטחון. רק שלושה ימים לפני שמונה, ביוני 2007, הוא העביר את החברות שבבעלותו לידי שלוש בנותיו, ומתברר שגם לאחר שנכנס לתפקידו זרמו לחברות אלה עוד כ-5 מיליון שקל, נוסף לעשרות המיליונים שהגיעו קודם לכן. יש לציין שהכספים נובעים מעבודות שנעשו עבור חברות מקומיות ובינלאומיות.

המבקר מותח ביקורת חריפה על כך שלא היה גילוי מלא מצד ברק, שאף לא העמיד את העניין כולו לביקורת מבקר המדינה. הוא גם קובע שאין ניתוק מלא בין ברק לבין החברות, ושברק צריך לפעול עכשיו למען ניתוק כזה.

אבל לי יש שאלה בסיסית יותר, שאותה לא בדק המבקר. מה בעצם מוכר ברק לחברות בישראל ובעולם? מדוע הן משלמות לו מיליונים? האם הוא משתמש בידע שצבר כרמטכ"ל או כראש ממשלה? האם הוא בעצם מוכר נכסים לא מוחשיים של המדינה, כמו למשל הערכות לגבי שדה הקרב העתידי? האם הוא משתמש בכוח הפוליטי שיש לו, ועוד צפוי שיהיה לו, כדי לקדם עסקות שונות של אותן חברות עם צה"ל?

אלה השאלות המעניינות. אלה השאלות החשובות. אלה השאלות שלא הועלו בדו"ח המבקר. לכן ראוי לבקש מלינדנשטראוס שיבדוק גם את הנושאים החשובים והעקרוניים הללו, בדו"ח נוסף.

בכל מקרה, ראוי לקבוע תקופת צינון ארוכה לאנשי ביטחון שפורשים מצה"ל. שלא תהיה להם כל אפשרות לעסוק, במשך שלוש שנים לפחות, בכל עניין שקשור לייעוץ ביטחוני או אסטרטגי, או בתיווך בעסקות מול צה"ל. הרי אלה הם התחומים הכי רגישים והכי סודיים שלנו, ואסור שמישהו יוכל להשתמש בהם לטובתו האישית, תוך כדי פגיעה אפשרית, אפילו לא מכוונת, בביטחון המדינה.

מסכנים את היערות בברזיל

מבקר המדינה שיפר את עבודת הביקורת של משרדו. הדו"חות שלו נשכניים יותר. יש פרסום שמות של מבוקרים והטלת אחריות אישית. יש ביקורת בזמן אמת. אבל גם המבקר מסכים שהדו"ח ארוך מדי, עבה מדי, עם יותר מדי נושאים, יותר מדי כתיבה ויותר מדי עומס על הקורא.

שקלתי את הדו"ח. הוא מכיל ארבעה ספרים, כולל אחד שהוא תמצית. מדובר ב-4 ק"ג. זה באמת מופרז. אבל זה בידי המבקר - הוא הרי יכול להגביל את הכותבים, ולא רק לומר שהדו"ח ארוך מדי. הבעיה היא שמצד שני, דו"ח כה גדול זוכה להערכה מצד הציבור. הוא משמש הוכחה לכך שנעשתה כאן עבודה יסודית. הרי הם כתבו עשרות אלפי מלים, 4 ק"ג. לכן לא בטוח שהמבקר באמת רוצה להגביל את גודל הדו"ח. הוא כנראה לא מרחם מספיק על היערות בברזיל.

אטיאס טוב לבוחריו

כשנכנס לתפקידו לפני כשנתיים הבטיח השר אטיאס שידאג לכך שמחירי הדירות יפסיקו לעלות, אבל הם המשיכו במלוא הקצב. אטיאס, שהוא גם יו"ר מינהל מקרקעי ישראל, הבטיח שיהפוך את המינהל לרשות מקרקעין שתציף את המדינה בקרקעות כדי להביא לירידת מחירן. אך גם זה לא קרה עד עצם היום הזה.

לכן הוא מצא באחרונה פטנט חדש: לסבסד את המשכנתא לכל מי שיקנה דירה בפריפריה. אבל באוצר אמרו שזה יקר מדי, וגם יביא להתייקרות הדירות - שזה בדיוק ההפך ממה שנחוץ. שר האוצר יובל שטייניץ התנגד בכל תוקף לסובסידיה. הוא הצליח למנוע אותה, אך נתן לאטיאס משהו "במקום": מענק בסך 60 אלף שקל לזוג צעיר שיקנה דירה ראשונה ב-30 יישובים בפריפרייה, ועוד 40 אלף שקל שיינתנו לקבלן כהשתתפות בעלות הפיתוח - כלומר 100 אלף שקל לזוג.

הכניעה הזאת היא שגיאה של האוצר. אמנם זה פחות רע מרעיון הסובסידיה, אך גם כאן הקבלנים הם שייהנו. המענק יגרום להתייקרות הדירות, והזוגות הצעירים ייהנו רק מחלק קטן ממנו.

אטיאס אומר שהמענק יינתן לכולם, בלי קשר למספר הילדים או רמת ההכנסה. אבל החיים מלמדים שמי שמעוניין לבנות באותם 30 יישובים (שאטיאס ושטייניץ יבחרו) יהיו בעיקר מצביעים פוטנציאליים של ש"ס. כי זוגות צעירים שרוצים לעבוד (שני בני הזוג), ולא להיסמך על כספי המדינה, הכולל או מוסדות דתיים, חייבים לחפש דירה במרכז ולא בנתיבות. לכן הכסף יגיע לבוחרי ש"ס, וזוהי הרי כוונת אטיאס. בשביל זה נבחר לכנסת. שאר הזוגות הצעירים רק יסבלו מעליית מחירי הדירות, בלי שיקבלו כלום.

מקומה 6 לקומה 7

באחרונה סיימה ד"ר קרנית פלוג את עבודתה כמנהלת חטיבת המחקר בבנק ישראל, ועברה לתפקיד המשנה לנגיד בנק ישראל. לפני כחודש כתבתי כאן שבמשך כל שנותיה במחלקת המחקר לא פורסם אף פעם מחקר שדן בשכר המופרז שקיים במונופולים הגדולים בישראל, כמו חברת החשמל, רשות שדות התעופה ונמלי הים, אף שיש לכך השפעות מקרו-כלכליות חשובות על רמת המחירים וכושר התחרות של ישראל.

מחלקת המחקר לא עסקה בכך משום שגם בנק ישראל הוא מונופול ממשלתי גדול שמחלק שכר מופרז לעובדיו. אז מדוע לזרוק אבנים כשאתה חי בבית זכוכית? לאחר פרסום דברים אלה שלח לי אחד מעובדי הבנק העתק מהזמנה לאירוע חשוב שעומד להתרחש ב-31 במאי: אירוע הפרידה מפלוג.

האירוע יתקיים ביד השמונה הסמוך לנווה אילן ויימשך חצי יום. תהיה בו ארוחת בוקר יפה אל מול הרי ירושלים, סיור בגן התנ"כי ובבית בד, סרט וידיאו על פלוג וגם דברי פרידה נרגשים. כל חטיבת המחקר, על כלכלניה ועובדיה האחרים, כ-100 איש בסך הכל, מוזמנים לאירוע.

אז נכון שראוי לעשות אירוע מסוים לרגל המינוי, למשל הרמת כוסית באחד האולמות של הבנק. פעם זה בדיוק מה שהיה קורה. ורצוי גם שזה יתרחש לאחר שעות העבודה, כדי שלא לפגוע בתפוקה. אבל כשמדובר במוסד שאין לו מגבלת תקציב אמיתית, אפשר לבזבז כך בקלות כספי ציבור. הרי פלוג לא עוזבת את הבנק. היא בסך הכל עוברת ממשרד בקומה 6 למשרד בקומה 7.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#