דיל המיליונים בין פארק אריאל שרון לקק"ל

לפי דו"ח המבקר, קק"ל התחייבה להעביר עשרות מיליוני שקלים לפיתוח פארק אריאל שרון תמורת שימוש במבנה בשטחו של הפארק עבור ההנהלה הבכירה ■ כדי לעקוף את התב"ע, מנכ"ל הפארק לשעבר כתב כי המבנה מיועד לניהול והקמת משתלה ■ מנכ"ל קק"ל בשעתו, וכיום מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, מאיר שפיגלר, לא קיבל ממוסדות קק"ל אישור תקציבי להשקעה ב"משתלה"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פארק אריאל שרון. המבנה שקק"ל קיבלה לשימושה עומד נטוש עקב ייעוץ משפטי שקיבל יו"ר קק"ל הנוכחי
פארק אריאל שרון. המבנה שקק"ל קיבלה לשימושה עומד נטוש עקב ייעוץ משפטי שקיבל יו"ר קק"ל הנוכחיצילום: עופר וקנין

"ממצאי הביקורת מעידים על פגמים יסודיים ומהותיים הן בהליכי קבלת ההחלטות שקדמו להתקשרות בין הגופים והן ביישומן של ההחלטות, שנעשו באופן שאינו עולה בקנה אחד עם כללי מינהל תקין המחייבים את שני הגופים", נכתב בדו"ח.

הליקויים בדו"ח מיוחסים ליו"ר קק"ל עד סוף 2015, אפרים (אפי) שטנצלר, ולמנכ"ל קק"ל עד ינואר 2017, מאיר שפיגלר. על שפיגלר, כיום מנכ"ל ביטוח לאומי, נכתב בדו"ח: "את הליכי ההתקשרות קידם מנכ"ל קק"ל, והם התאפיינו בין היתר בשיתוף מזערי של גורמי מקצוע, באי־קבלת האישורים הנדרשים, ובאי־העמדת מידע בעניינים הנוגעים להתקשרות לרשות הגורמים הרלוונטיים, שלא כנדרש". 

הקומבינות, המיליארדים שנעלמו וההפקרות: סיפורים שצריך להכיר מדו"ח המבקר

לפי הדו"ח, ב–2012 החליטה קק"ל להעביר את משרדיה מבית קק"ל בתל אביב, שסבל ממצב פיזי ירוד ובעיות של נגישות. שנה לאחר מכן, הועברו לפארק אריאל שרון רק לשכות ההנהלה הבכירה, בעוד מרבית העובדים (31 מתוך 42) המשיכו לעבוד בתל אביב. בד בבד, קק"ל התחילה בשיפוץ המבנה עבור ההנהלה בפארק אריאל שרון, בעלות של 1.2 מיליון שקל — עוד לפני שנחתם ההסכם עם הפארק לגבי אופן ההשקעה.

מאיר שפיגלר. המינוי ייבחן מחדש?צילום: עופר וקנין

שיפוצים בעלות של 800 אלף שקל התחילו במבנה נוסף, שהיה מיועד לעובדים. לפי הדו"ח, שפיגלר הביא לאישור ועדת המכרזים של קק"ל התקשרות עם אדריכלית לצורך תכנון השיפוץ כמה ימים לאחר שהנחה אותה להתחיל בעבודתה.

מבקר המדינה העביר ממצאים מהדו"ח לוועדת גילאור למינוי בכירים בשירות המדינה, שדנה במשך כמה חודשים ב–2017 בכשירות המינוי של שפיגלר לתפקיד מנכ"ל הביטוח הלאומי. בסופו של דבר, לאחר בדיקות שביצע היועץ המשפטי לממשלה, שנגעו לעניינים שונים בתפקודו של שפיגלר כמנכ"ל קק"ל, אושר המינוי. יו"ר הוועדה, השופטת בדימוס בלהה גילאור,  כתבה בנובמבר 2017 לשר הרווחה חיים כץ כי אין באפשרותה לקבוע באופן סופי שיש בממצאי המבקר עילה לפסול את המינוי של שפיגלר, אך כשיפורסם דו"ח סופי עם ממצאים בנוגע אליו, הגורמים הממומנים יחליטו מה לעשות עמם.

לדברי גורם המקורב לפרשה, הדו"ח מטיל צל על מינויו של שפיגלר למנכ"ל של גוף עם תקציב של עשרות מיליארדי שקלים, כמו הביטוח הלאומי. "אני מקווה שכעת, כשהדו"ח מתפרסם, המינוי של שפיגלר ייבחן מחדש", אומר אותו גורם. מנגד, גורמים אחרים המקורבים לפרשה טוענים: "ועדת גילאור קיבלה את טיוטת הדו"ח ואישרה את המינוי. מצער שפרשה זו, שאין בה ממש, גרמה לעיכוב של כמה חודשים במינוי מנכ"ל לגוף חיוני כמו הביטוח הלאומי".                                                                    

אפי שטנצלרצילום: מיכל פתאל

לגבי שטנצלר, נכתב בדו"ח שהוא מעולם לא עידכן את דירקטוריון קק"ל בפרטי שיתוף הפעולה עם פארק אריאל שרון. "בישיבה שהתקיימה בשלהי 2013 בהשתתפות יו"ר קק"ל, היו"ר העמית (אלי אפללו, ש"ש) ומנכ"ל קק"ל, ועסקה בהקצבות לחברת הפארק, הוצגו לדירקטוריון קק"ל נתונים שהיה בהם כדי ליצור תמונת מצב מוטעית לגבי מהות שיתוף הפעולה בין קק"ל לחברת הפארק. מנתונים אלה עלה לכאורה שקק"ל משקיעה ברכוש קבוע (מבנה) בפארק, אף שבפועל ההקצבות נדרשו לפיתוח פרויקטים בפארק", נכתב בדו"ח.

דני עטר, שהחליף את שטנצלר, החליט שלא להשתמש במבנה בעקבות ייעוץ משפטי שקיבל כמה חודשים לאחר כניסתו לתפקיד. בנוסף, התגלע סכסוך בין קק"ל לפארק בנוגע לשיתוף הפעולה, והוא הופסק. כיום, המבנה שקק"ל קיבלה בעבר לשימושה ומבנה נוסף שאליו היו אמורים לעבור עובדי קק"ל, עומדים נטושים. 

15 מיליון שקל לנטיעת שתילים

הדו"ח לא חוסך ביקורת גם מפארק אריאל שרון. כנגד החברה מתנהלות שתי חקירות פליליות. אחת נוגעת לסוגיות של פינוי פסולת ועבודה מול קבלנים, והשנייה נוגעת להטיית מכרזים, הכוללת המלצה להעמיד לדין את המנכ"לית, שרון רז. עם זאת, הדו"ח מתייחס בעיקר לתקופה של קודמה, משה בורוכוב, שפרש בתחילת 2016, ונוגע לסוגיות שאינן נידונות בחקירות.

לפי הדו"ח, ב–2013–2015 אישר בורוכוב לקק"ל להשתמש במבנים שבשטחי הפארק, אף שידע כי שימוש זה אינו תואם את התב"ע (תוכנית בניין עירונית) שהיתה בתוקף באותה עת, ובלי שקיבל את אישור הוועדה המחוזית לשימוש במבנה או חוות דעת משפטית בנושא. 

ההסכם בין קק"ל לפארק נחתם באוגוסט 2014, ונכתב בו כי המבנה שבו השתמשה הנהלת קק"ל מיועד לניהול והקמת משתלה. לפי הדו"ח, יש חשש שניסוח זה "נועד להציג תמונת מצב, שלפיה השימוש של קק"ל במבנה אינו חורג מהמגבלות שנקבעו בתב"ע בנוגע לשימוש במבנים בפארק".

השופטת בדימוס בלהה גילאור. גילאור קיבלה את טיוטת הדו"ח ואישרה את המינויצילום: אבישג שאר-ישוב

ההסכם קבע מתווה מצומצם יחסית של קק"ל להשקעה במשתלה, אך בפועל קק"ל התחייבה לנטיעת 100 אלף שתילים ותחזוקם במשך עשר שנים. לפי הדו"ח, שפיגלר לא קיבל ממוסדות קק"ל אישור תקציבי להתחייבות הזאת, ולא נועד מבעוד מועד בגורמי המקצוע המתאימים בקק"ל בנוגע להשקעה במשתלה, וגם בנוגע לעבודה באזור אחר בפארק — נחל כופר.

ההסכם לא כלל הבנות בלתי־רשמיות בין שפיגלר לבורוכוב, וגם לא נכללו בו סכומים. שפיגלר אמר באחת הישיבות שרק נטיעת השתילים תעלה "מיליוני שקלים". לפי הערכה פנימית בקק"ל, סכום ההשקעה היה 7–8 מיליון שקל. ואולם מישיבה שנערכה בקק"ל ב–2016 עלה כי סך ההשקעות של קק"ל בפארק נאמדו ב–15 מיליון שקל.

קק"ל: "העברת הכספים הופסקה"

מקק"ל נמסר: "ההתקשרות עם פארק אריאל שרון נעשתה בתקופת ההנהלה הקודמת. ההנהלה הנוכחית הורתה על הפסקת ההתקשרות עם המקום, ועצירה מוחלטת של העברת כספים. כמו כן, לפי החלטת ההנהלה, ולאור המצב התכנוני הרלוונטי, קק"ל אינה עושה שימוש במשרדים שבפארק.

"מאז כניסת ההנהלה הנוכחית לתפקידה שונו נהלי העבודה בקק"ל והוכנסו אמות מידה מחמירות ונהלים ברורים. כל ההתנהלות של הארגון מפורסמת באתר האינטרנט, כולל פירוט הפרויקטים, פרוטוקולים של ישיבות, דו"חות כספיים, דו"חות ניגוד עניינים של חברי דירקטוריון, ועוד. הנהלת קק"ל הנוכחית פנתה מיוזמתה למבקר המדינה וביקשה את בדיקתו בארגון כדי להגביר את המינהל התקין והשקיפות, ופועלת בשיתוף פעולה מלא עם משרד המבקר למען מטרות אלה".

משפיגלר נמסר: "זהו שיתוף פעולה לאומי שבוצע עם חברה ממשלתית לטובת שיקום אקולוגי ופיתוח הפארק הגדול בישראל לרווחת הציבור הרחב. ההסכם ותקציבו דווחו באופן שוטף והיו שקופים בפני כל הגורמים המוסמכים, שאישרו אותם בדין וכדין". 

בתגובה לדו"ח מסרה חברת פארק אריאל שרון למבקר כי לאחר שאושרה תוכנית חדשה לשטח הפארק ב–2016, היא קיבלה חוות דעת משפטיות ולפיהן אין כל מניעה להמשך השימוש של קק"ל במבנים לצורך משרדי הנהלה. בנוסף, מסרה החברה שבכוונתה להדק את פיקוח הדירקטוריון על עבודת המנכ"ל.

משטנצלר נמסר בתגובה: "קק"ל בתקופת כהונתי פרחה והגיעה להישגים בהתייצבותה הכלכלית והן בתרומה לחברה הישראלית. בניגוד לנטען, פרוטוקול ישיבת הדירקטוריון, שהיה ארוך ומפורט, מלמד היטב כי ניתנה האינפורמציה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker