הממשלה לא יודעת מי חייב לה - וכמה

מבקר המדינה מתריע כי הדו"חות הכספיים של משרדי הממשלה אינם מספקים מידע על היקף החובות של גופים שונים למדינה ועל סכום החובות שנמחקו - המוערכים בעשרות מיליארדי שקלים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, משה כחלון. לא עמד בלוחות הזמנים של המבקר
שר האוצר, משה כחלון. לא עמד בלוחות הזמנים של המבקרצילום: עופר וקנין

הדו"ח השנתי של מבקר המדינה מייחד פרק נרחב לדו"חות הכספיים של הממשלה — ולסעיף "חייבים ויתרות חובה". מאחורי המונחים האלה עומדים סכומים שיכולים להיות בעלי השפעה משמעותית על תקציב המדינה. בדו"חות הכספיים המאוחדים של ממשלת ישראל ל-2016 נרשם בסעיף חייבים ויתרות חובה סכום של כ-55.25 מיליארד שקל. סך ההפרשה לחובות מסופקים (חובות שהמדינה ויתרה עליהם) בדו"חות אלה הוא כ-10.1 מיליארד שקל.

החובות האלה מגיעים ממספר רב של אפיקים. כך למשל, הציבור חייב לביטוח הלאומי יותר מ-5 מיליארד שקל; היקף החובות של אנשים פרטיים וחברות לרשות המסים מגיע ל-15 מיליארד שקל; ומערך בתי המשפט חייב למדינה יותר מ-800 מיליון שקל. 

הקומבינות, המיליארדים שנעלמו וההפקרות: סיפורים שצריך להכיר מדו"ח המבקר 

הוא מזהיר כי במשרדי ממשלה רבים - המשפטים, הבינוי והשיכון, התחבורה, העלייה והקליטה, הבריאות, הגנת הסביבה, החקלאות, החינוך, הפנים והתקשורת - לא נבחנה ב-2016 רשימת החובות בתדירות ובפירוט הנדרשים בנהלים; וכי הנהלות משרדי המשפטים, התחבורה, הבריאות, הגנת הסביבה, העלייה והקליטה, והחינוך לא בחנו באותה שנה את ההפרשות לחובות מסופקים על בסיס הנהלים הקיימים ובהסתמך על ניסיון העבר בגבייה בפועל. לא נמצא גם כל תיעוד כי הנהלות משרדי הממשלה האלה דנו בנושא.

בעיית ניהול החובות ידועה ומוכרת. ב-2013 קבעה החשבת הכללית דאז, מיכל עבאדי בויאנג'ו, מידרג סמכויות למחיקת חובות השונה מזה שנקבע בהוראת קודמת מ-2008. בויאנג'ו אף קבעה כי יש לפרסם הוראה חדשה בנושא התואמת את הסמכויות החדשות שקבעה, ואולם עד מועד סיום הביקורת, בדצמבר 2017, לא קבע אגף החשכ"ל הוראה כזו.

רשות המסיםצילום: ליאור מזרחי

לפי המבקר, החשבים של משרדי המשפטים, הבינוי והשיכון, העלייה והקליטה, הבריאות, הגנת הסביבה, החקלאות, החינוך, הפנים והתקשורת - כולם אישרו מחיקת חובות ב-2016, אך איש מהם לא העביר לחשב הכללי דיווח על המחיקות כנדרש.

לפי הדו"ח, אף ששר האוצר חייב להמציא למבקר המדינה דין וחשבון כולל על ההכנסות וההוצאות של המדינה באותה שנה, ולא יאוחר משישה חודשים לאחר תום שנת הכספים - הדו"חות הכספיים של הממשלה ל-2016 פורסמו והועברו למבקר רק באוגוסט 2017. גם הדו"חות הכספיים של הממשלה ל-2014 ו-2015 פורסמו והומצאו למבקר באיחור.

המבקר קובע כי כדי לקדם במהירות וביעילות את הטיפול הנדרש לשיפור גביית החובות למשרדי הממשלה, נדרשים אגף החשב הכללי ורשות האכיפה והגבייה לשתף פעולה עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה ואגף התקציבים במשרד האוצר, ולהניע את משרדי הממשלה לפעולה בנושא תוך ביצוע השינויים הנדרשים בהתנהלותם. בנוסף מציין מבקר כי יש לשקול לתת תמריצים למשרדי הממשלה כדי להגביר את גביית החובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker